Preskúmanie

Toto sú najlepšie bezplatné cloudové služby roku 2020

V dnešnej dobe je na výber z mnohých cloudových úložných služieb: od Dropboxu po Box a iCloud. Možno už neuvidíte les pre stromy. Preto v tomto článku uvádzame klady a zápory najlepších 9 bezplatných cloudových služieb, ktoré sme našli.

Čo je top 9 najlepších bezplatných cloudových služieb?

  • iCloud
  • Krabica
  • Dropbox
  • disk Google
  • Microsoft OneDrive
  • Mediafire
  • SpiderOak
  • Mega
  • Stoh

Čítajte ďalej, kde nájdete všetky funkcie a výhody a nevýhody týchto 9 bezplatných cloudových služieb.

V ktorom scenári je lepšie použiť cloudovú službu s veľkým úložným priestorom, ktorá služba vám umožňuje lepšie spolupracovať s ostatnými a ktorý úložný priestor funguje najlepšie v systéme Linux? Aby sme odpovedali na tieto otázky, otestovali sme iCloud, Box, Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive, MediaFire, SpiderOak, Mega. Každá diskutovaná služba má silné a slabé stránky.

iCloud

Ak používate iPad, iPhone, iPod Touch alebo Mac, rýchlo sa dostanete k iCloudu integrovanému do operačného systému Apple. Služba je k dispozícii aj pre Windows 7 a 8, nie však pre Windows RT. Ak chcete zobraziť svoj iCloud, môžete použiť webovú stránku. Apple štandardne ponúka 5 GB bezplatného úložiska, ale ak chcete, môžete ho upgradovať.

iCloud ponúka úložný priestor pre fotografie a dokumenty, ktoré chcete zdieľať medzi rôznymi zariadeniami. Nastavenia zariadenia je možné zálohovať aj na iCloud, čo je užitočné, ak chcete inovovať alebo inovovať zariadenie na novšiu verziu zariadenia. Zálohovanie tiež uloží nastavenia aplikácie.

Webové rozhranie iCloudu by malo fungovať v akomkoľvek prehliadači, pri teste sme si však všimli, že alternatívny prehliadač môže spôsobovať problémy najmä v Androide. Môžete synchronizovať iCloud s Microsoft Outlookom pre e-mail, zoznamy kontaktov a kalendár, ale potrebujete na to e-mailový účet iCloud.

Používanie iCloudu na Macu je jednoduché, pretože je už zabudovaný. Pre použitie v systéme Windows si budete musieť stiahnuť ovládací panel iCloud. Po stiahnutí a nainštalovaní ovládacieho panela budete musieť najskôr povedať, čo sa bude synchronizovať. Po nastavení sa to v budúcnosti stane automaticky.

iCloud neposkytuje ad hoc ukladanie dokumentov v systéme Windows alebo Linux. Prostredníctvom iCloud tiež nemôžete zdieľať hudobné súbory s ostatnými.

Pros: Ideálne pre iPhone, iPad a Mac, ľahko zálohujte zariadenia

Zápory: menej vhodné pre alternatívne prehliadače a operačné systémy, žiadne zdieľanie hudby

Krabica

Spoločnosť Box existuje už roky, ale služba sa začala profilovať iba nedávno ako obchodná platforma zameraná na spoluprácu. S bezplatným účtom môžete uložiť 10 GB. Spoločnosti sa tiež môžu rozhodnúť pre podnikanie. Verzia Business Plus alebo Enterprise. Aplikácia je k dispozícii pre všetky mobilné platformy a klienta Box Sync si môžete stiahnuť do počítačov so systémom Windows a Mac.

Box Sync funguje odlišne od ostatných diskutovaných služieb. Aj keď sa Box dá synchronizovať s ľubovoľným priečinkom, najskôr ho budete musieť presunúť do priečinka na ploche „Súbory My Box“. Až potom sa začne synchronizácia. Keď potom urobíte zmeny v priečinku, urobia sa aj v priečinku na pracovnej ploche. Môžete tiež synchronizovať priečinky zdieľané s „Súbory My Box“ odkiaľkoľvek.

Ako už bolo spomenuté, Box sa v skutočnosti zameriava na spoluprácu. Príkladom toho je prístup k súborom s viacerými používateľmi. Keď skupina používa Box, vidí si navzájom aktualizácie, môžu sa navzájom komentovať, upravovať a rozdávať lajky. Môžete tiež upraviť, čo môžu a nemôžu ostatní, a obmedziť prístup k súborom.

Nahrávanie z Boxu je pomerne rýchle, pretože Box používa akcelerátor nahrávania, ktorý je veľmi podobný sieti na distribúciu obsahu. To znamená, že súbory, ktoré nahráte do služby Box, sa najskôr uložia na regionálny server, až potom sa odošlú na skutočné servery služby Box.

Box nie je určený ako online systém zálohovania, ale zameriava sa viac na zdieľanie súborov so zariadeniami a ľuďmi. Na tento účel je ideálne vhodný.

Pros: bleskový, ľahký na správu, ideálny na spoluprácu na súboroch

Zápory: ťažkopádna inštalácia, nie pre Linux, zvlášť vhodné ako záloha

Dropbox

Dropbox sa odvtedy stal synonymom služby cloudového úložiska. Dropbox je jadrom v cloude, kde môžete ukladať súbory. Môžu to byť dokumenty, ale aj hudba, videá alebo fotografie. Ide o ideálny koncept zdieľania súborov z domáceho alebo pracovného počítača s mobilnými zariadeniami.

Bezplatný Dropbox ponúka nielen úložisko. Táto služba ponúka aplikácie pre Windows, Mac, Linux, iOS, Android, BlackBerry a Kindle Fire. Pre Windows Phone existuje aplikácia tretej strany a v BlackBerry 10 je už predvolene nainštalovaná.

Sledovanie verzií sa používa v rámci Dropboxu, aby ste mohli presne vidieť, kto vykonal ktoré zmeny, a môžete sa vrátiť k staršej verzii. História verzií dokumentu alebo iného typu súboru je 30 dní.

Dropbox funguje tak, že vo vašom počítači vytvorí priečinok a jeho obsah bude zdieľať s cloudom. Tento cloud sa synchronizuje so zariadeniami, na ktoré ste nainštalovali Dropbox. K svojmu vlastnému Dropboxu sa tiež dostanete prechodom na webovú stránku.

Okrem bezplatnej verzie s 2 GB úložiska ponúka Dropbox aj štandardný a pokročilý balík. Štandard vám poskytuje 5 TB úložného priestoru, pokročilá verzia má neobmedzené úložisko.

K dispozícii je obchodná verzia, ktorá ponúka neobmedzené úložisko, históriu verzií a ďalšie možnosti prístupu za 795 dolárov ročne až pre piatich používateľov. Potom budete platiť ďalších 125 dolárov za používateľa.

Pros: jednoduchá obsluha, najväčšia užívateľská základňa, podpora Linuxu, kontrola verzií

Zápory: je údajne pridaný k PRISMU, aj tak nie je super bezpečný

disk Google

Disk Google vznikol ako derivát Dokumentov Google; miesto primárne určené na ukladanie zdieľaných dokumentov. Stále ich na to môžete použiť, aj keď možnosti sú teraz oveľa početnejšie.

Pri inštalácii Disku v systéme Windows získate možnosť nainštalovať si celý kancelársky balík, ktorý pracuje s cloudom. Na iných platformách je nainštalovaná iba samostatná aplikácia Disk. Prístup je možný aj prostredníctvom prehliadača, vďaka čomu platforma úzko spolupracuje aj s funkčnosťou Dokumentov.

Nevýhodou Disku je, že používatelia nie sú po ukončení relácie prehliadača automaticky odhlásení, čo znamená bezpečnostné riziko, ak niekedy používate zdieľaný počítač alebo tablet.

Fungovanie Disku je vo väčšine ohľadov rovnaké ako v prípade ostatných diskutovaných služieb, aj keď Google pri vytváraní účtu dáva 15 GB zadarmo. Pre firmy existuje Google Apps pre firmy, kde môžete získať neobmedzené úložisko pre účet (alebo 1 TB na používateľa pre menej ako päť používateľov).

Je potrebné poznamenať, že Google prehľadáva súbory, ktoré ukladáte na Disk, aby vám na základe toho mohol zobrazovať prispôsobené reklamy. Naopak, to má pozitívny vplyv aj na funkciu vyhľadávania na Disku, ktorá funguje veľmi efektívne. Drive pracuje rýchlo a oproti iným službám ponúka výhodu, že môžete požiadať o ukážku súborov.

Pros: veľa úložného priestoru, úzka integrácia s Dokumentmi a ďalšími službami Google

Zápory: nie je odolné voči NSA, nie je vhodné pre používateľov s malými alebo žiadnymi službami Google

Microsoft OneDrive

Každý, kto má účet Microsoft, už má OneDrive. Či už teda používate Windows Phone, Xbox, Skype alebo Outlook.com; môžete okamžite začať so službou ukladania.

Microsoft OneDrive má veľa využití. Je vhodný na zdieľanie súborov, synchronizáciu priečinkov a zálohovanie v cloude. V prípade Windows Phone a tabletov so systémom Windows sú fotografie už uložené vo OneDrive a klient je už nastavený. Pre operačné systémy Mac, Android a iOS (a samozrejme Windows 7, 8 a 10) si môžete stiahnuť klienta, ktorý vám umožní automatickú synchronizáciu súborov - napríklad fotografií -.

OneDrive je úzko integrovaný do mnohých aplikácií spoločnosti Microsoft vrátane Office. Pre spoločnosti existuje obchodná verzia, ktorá okrem služieb Office 365 funguje aj so SharePointom a ponúka cloudovú knižnicu pre obchodné dokumenty a uľahčuje spoluprácu.

Používatelia dostávajú v rámci OneDrive 5 GB zadarmo. Používatelia služieb Office 365 dostanú 1 TB úložného priestoru za 10 EUR mesačne. K dispozícii je tiež predplatné za 2 eurá mesačne, za ktoré získate 100 GB.

Pros: Integrácia s populárnym softvérom Microsoft funguje dobre na zariadeniach so systémom Windows

Zápory: Vyžaduje účet Microsoft, nie vždy funguje perfektne na iných platformách

Mediafire

MediaFire je cloudové úložisko, ktoré sa zameriava hlavne na zdieľanie mediálnych súborov. Týmto spôsobom môžete streamovať hudbu a video priamo z webovej stránky. Bohužiaľ existujú obmedzenia. Napríklad niektoré formáty súborov nie sú rozpoznané alebo podporované. Nahrávanie je podľa našich testov tiež pomalšie ako pri iných službách.

Aplikácia MediaFire vám umožňuje vytvoriť verejný odkaz na súbory, ktoré môžu používatelia streamovať z webovej stránky. Môžete tiež vytvoriť odkaz na svoje vlastné webové stránky, na ktoré môžu iní používatelia posielať súbory. Až 10 GB je služba zadarmo, potom ceny stúpnu až na 40 dolárov mesačne za 100 TB.

Pre podnikových používateľov ponúka MediaFire prispôsobené značky, takže pre službu môžete použiť svoje vlastné logo a tiež prispôsobiť widgety. Platiaci používatelia môžu tiež nahrať celé priečinky, nielen jednotlivé súbory.

MediaFire má aplikácie pre Windows, Mac, Android, iOS a Linux.

Pros: streamované médiá, súbory prijaté od neznámych používateľov

Zápory: pomalé nahrávanie, niektoré typy súborov nefungujú

SpiderOak

SpiderOak sa zameriava hlavne na súkromie. Podľa spoločnosti je služba tak bezpečná, že k údajom tiež nemá prístup. Podľa samotného SpiderOaku je služba taká bezpečná, že NSA do nej nikdy nebude môcť preniknúť. Toto som, bohužiaľ, nemohol dostať od NSA.

Súbory nahrané na SpiderOak sú šifrované počas nahrávania a v úložisku. Nevýhodou tejto vysokej úrovne zabezpečenia je, že neexistuje obnovenie hesla. Ak stratíte heslo, máte smolu. Bez hesla zostanú vaše údaje navždy uzamknuté.

SpiderOak ponúka 21-dňovú bezplatnú skúšobnú verziu so 150 GB úložného priestoru. Najdrahšou možnosťou je 5TB za 29 dolárov. Službu môžete použiť na zálohovanie, ale pri veľkom množstve dát je to veľmi drahé.

Pre mnohých používateľov je obzvlášť dôležité bezpečné ukladanie v cloude. SpiderOak ponúka aplikácie pre Linux, Windows, Mac, Android a iOS. Ak pracujete s iným operačným systémom, môžete webovú stránku používať, má však potrebné obmedzenia.

Napríklad nemôžete nahrávať súbory cez rozhranie prehliadača a v priečinku SpiderOak Hive nie je k dispozícii funkcia ukážky súborov. U súborov umiestnených mimo tohto priečinka bohužiaľ často nie je k dispozícii ukážka.

Pros: veľmi bezpečné a spoľahlivé aplikácie

Zápory: relatívne malá úložná kapacita, nie príjemné rozhranie prehliadača

Mega

Mega je projekt internetového podnikateľa Kim Dotcom. V niečom sa podobá na svojho predchodcu, zaniknuté Megaupload, ale cloudový aspekt je v Mega oveľa viac.

Skutočnosť, že služba pochádza od spoločnosti Dotcom, skutočne stojí za to vyskúšať. Spoločnosť Dotcom je známa svojou oddanosťou bezplatnému internetu a spoločnosť Mega je toho dobrým príkladom. Ochrana osobných údajov je veľmi dôležitá - ak z dôvodu ochrany osobných údajov nie je možné ani požiadať o nové heslo, stratené heslo znamená stratené súbory. Nebezpečný, ale taký bezpečný.

V praxi Mega funguje rovnako ako iné služby. Nahrávanie a sťahovanie súborov je hračkou, účet sa vytvorí okamžite a zdieľanie súborov sa tiež rýchlo vykoná. Mega tiež pracuje na rôznych (beta) vedľajších projektoch, ako je zoznam kontaktov a možnosť zabezpečeného chatu.

Ďalšou veľkou výhodou Mega je úložná kapacita. Vždy získate 50 GB zadarmo, oveľa viac ako v prípade konkurenčných služieb. Za necelých tridsať eur mesačne máte k dispozícii aj 16 TB úložného priestoru.

Pros: Bezpečné, veľa voľného úložného priestoru

Zápory: Stratené heslo, stratené súbory, vlastník pod lupou

Stoh

Pod menom STACK poskytuje holandský poskytovateľ hostingu TransIP najmenej 10 000 GB úložnej kapacity za 50 eur mesačne. Najlacnejšia možnosť je 250GB za 3,02 € mesačne. Ideálne, pretože použitie holandských serverov má priaznivý vplyv na časy nahrávania a sťahovania. Aby ste mohli službu využívať, potrebujete pozývací kód.

Môžete o to požiadať prostredníctvom webových stránok bez problémov, zohľadnite však (veľmi!) Dlhú čakaciu dobu. Po prijatí kódu máte na jeho uplatnenie iba týždeň. Tento postup registrácie je samozrejme ťažkopádny, ale každé úsilie je odmenené solídnou službou online ukladania.

Napríklad neexistujú žiadne limity súborov a užívateľské prostredie je veľmi pekne navrhnuté. Máte prístup k vlastnému cloudu prostredníctvom jedinečnej adresy STACK. Je pekné, že existujú rôzne možnosti triedenia súborov, napríklad podľa názvu, veľkosti súboru a dátumu.

STACK pridáva všetky obrázky do svojho vlastného prehliadača fotografií, aby ste mohli ľahko prechádzať snímky. Táto cloudová služba tiež bez námahy prehráva v prehliadači videosúbory, napríklad filmy vo formáte flv a avi. K dispozícii je dokonca aj integrovaná čítačka PDF.

10. novembra bolo oznámené, že bezplatná verzia programu STACK bude ukončená. Každý, kto používa túto bezplatnú verziu, musí migrovať svoje súbory na inú platformu do februára 2021.

Pros: Žiadne limity súborov, holandské servery.

Zápory: Časovo náročný postup registrácie, dlhá čakacia doba.