Ako

8 tipov na dovolenku pre váš smerovač MiFi

Na svojej dovolenkovej adrese prirodzene chcete využiť možnosti internetu vo vašom smartfóne alebo tablete, ale nemáte všade prístup k sieti WiFi. Vezmite si preto so sebou na dovolenku mobilný smerovač (MiFi), aby ste mali internet všade v aute alebo v kempe.

Tip 01: Mobilný smerovač

Ak ste na cestách, existuje množstvo možností pripojenia k internetu pomocou vášho smartphonu, tabletu alebo notebooku. Najjednoduchšou možnosťou je prihlásiť sa do bezplatnej siete Wi-Fi, tu sa však všeobecne obmedzujete na hotely, kaviarne, reštaurácie alebo letiská (a nie je to skutočne bezpečné). Prečítajte si tiež: 13 tipov na WiFi pre maximálny dosah na dovolenke.

V Holandsku môžete so svojím inteligentným telefónom a dátovým balíkom tiež konzultovať internet prostredníctvom svojho mobilného operátora, ale v zahraničí sa to rýchlo stane nákladnou záležitosťou. V Európe musíte čeliť nákladom na roaming, každý stiahnutý megabajt potom váš holandský poskytovateľ účtuje osobitne, často za premrštené sadzby. Mimo EÚ sú náklady na mobilný internet oveľa vyššie. Väčšina poskytovateľov ponúka špeciálne dátové balíky zamerané na dovolenkové využitie, ale aj tu sú ceny často vysoké.

Ak chcete so svojím tabletom získať prístup na internet, musí akceptovať SIM kartu. V žiadnom prípade nemôžete vložiť SIM kartu do notebookov a zvyčajne sú pripojené iba k smerovaču prostredníctvom pripojenia WiFi alebo Ethernet. Riešením pre všetky tieto zariadenia je zakúpenie mobilnej trasy. K dispozícii sú rôzne typy mobilných smerovačov: niektoré fungujú iba vtedy, keď máte elektrickú zásuvku a fyzický ethernetový kábel, iné sú vhodné na úplné mobilné použitie. Tu sa zameriavame na druhú kategóriu. Do tohto typu smerovača, ktorý sa tiež nazýva router MiFi, vložíte SIM kartu nakonfigurovanú na mobilný internet. Router sa pripája na internet cez SIM kartu a prenáša ho ako signál WiFi. Týmto spôsobom môžete k mobilnému smerovaču súčasne pripojiť viac zariadení pomocou bežného pripojenia WiFi.

Tip 02: Rýchlosť

Jedným z najdôležitejších aspektov pri kúpe mobilného smerovača je rýchlosť, ktorá je označená ako 3G alebo 4G / LTE. 3G je skratka pre tretiu generáciu a má rýchlosť sťahovania približne päť až desať Mbit / s, čo je zhruba porovnateľné s pomalším pripojením ADSL alebo káblovým internetom. 4G (štvrtá generácia) alebo LTE je oveľa rýchlejší a teoreticky ide až na tisíc Mbit / s, ale v praxi je rýchlosť skôr, takže 10 a 20 Mbit / s. Pojmy 4G a LTE sa často používajú zameniteľné, ale LTE sa vzťahuje iba na skutočnú rýchlosť 4G.

Konečná rýchlosť veľmi závisí aj od toho, kde router používate a či stojíte na mieste, alebo ste v aute alebo vo vlaku. 4G / LTE router je vo všeobecnosti nákladnejšie kúpiť a použitie SIM karty, ktorá podporuje 4G / LTE, je tiež nákladnejšie ako SIM karta, ktorú je možné používať iba v sieti 3G. Je tiež dôležité, aby bola sieť v krajine, kde chcete používať mobilný smerovač, nastavená na 4G. Ak sa chystáte napríklad na dovolenku do Bulharska, potom je 4G router alebo SIM karta málo užitočná, pretože tu zatiaľ nie je aktívna žiadna 4G sieť. Váš smerovač bude fungovať, ale pripája sa pomocou pomalšieho pripojenia 2G alebo 3G. V špecifikáciách routera si môžete prečítať, aké sú maximálne rýchlosti nahrávania a sťahovania, 3G router bude mať často maximálnu rýchlosť sťahovania 21 Mbit / s, existujú však aj 3G routery, ktoré majú napríklad rýchlosť sťahovania 43 Mbit / s. Ponuka.

Dávaj pozor

Takmer všetky mobilné smerovače vytvárajú sieť WiFi zo signálu 3G alebo 4G prostredníctvom SIM karty, ktorú môžete vložiť sami. Existujú však aj smerovače, kde to nie je možné okamžite. K USB pripojeniu môžete pripojiť iba samostatný USB modem alebo samostatný USB kľúč. Tieto smerovače sú často lacnejšie a v popise nie je vždy zrejmé, či môžete do smerovača okamžite vložiť SIM kartu.

Tip 03: Výber smerovača

Ak viete, či chcete získať smerovač 3G alebo 4G / LTE, je čas zvoliť si nejaký smerovač. Ak chcete smerovač vziať so sebou do vrecka, kabelky alebo batohu, je samozrejme dôležitá veľkosť. Niektoré mobilné smerovače tiež vyžadujú elektrickú zásuvku, a sú preto užitočné, iba ak potrebujete pripojenie na internet v hoteli, kaviarni alebo karavane. Často platí, že čím menší je smerovač, tým kratšia je výdrž batérie. Vo väčšine prípadov tiež platí, že 4G smerovač spotrebuje viac energie ako 3G smerovač, a preto bude rýchlejšie prázdny.

Je ťažké v tejto oblasti porovnávať jednotlivé smerovače, čiastočne preto, že sa musíte spoliehať na informácie od výrobcu. Na čo môžete venovať pozornosť je kapacita vnútornej batérie. To je indikované v mAh (miliampérhodinách), vyšší počet mAh znamená, že batéria smerovača vydrží dlhšie. Najpohodlnejší je smerovač, ktorý môžete rýchlo nabíjať pomocou kábla USB, niektoré smerovače tiež poskytujú adaptéry do auta alebo do bežnej elektrickej zásuvky. Spravidla môžete k mobilnému smerovaču pripojiť až päť zariadení súčasne, ale niektoré smerovače môžu pripojiť až desať zariadení súčasne. Otázkou samozrejme je, či to počas dovolenky potrebujete.

Tip 04: Špecifikácie

Okrem všeobecných tipov môžete pri kúpe mobilného smerovača venovať pozornosť aj niektorým konkrétnejším veciam, z ktorých jedna je, na akom frekvenčnom pásme smerovač pracuje. Týka sa to signálu WiFi, ktorý sa posiela z routera do vášho smartphonu, tabletu alebo notebooku. Existujú dve pásma: 2,4 GHz a 5 GHz. Pásmo 5 GHz je novšie pásmo a ponúka lepšie Wi-Fi pripojenie medzi smartfónom, tabletom alebo notebookom a smerovačom. Nie všetky staršie zariadenia však podporujú pásmo 5 GHz, takže inteligentnejšia voľba je smerovač, ktorý vysiela v obidvoch frekvenčných pásmach. Ďalším označením, ktoré nájdete na krabici smerovača, je 802.11. Toto je protokol na prenos informácií cez WiFi pripojenie. Za štandardom 802.11 nasledujú vždy jedno alebo dve písmená, ktoré označujú, ktorá verzia protokolu sa používa.

Úplne prvé štandardy boli 802.11, 802.11a a 802.11b a sú staré viac ako pätnásť rokov. Potom prišli 802.11ga 802.11na 802.11ac sa zaoberáme od roku 2013. Každá novšia verzia má väčší rozsah a môže rýchlejšie prenášať údaje do vášho zariadenia. Z hľadiska bezpečnosti je potrebné, aby ste mohli svoju WiFi sieť zabezpečiť prostredníctvom WPA2. Niektoré staršie smerovače ponúkajú iba zabezpečenie prostredníctvom protokolu WEP, toto zabezpečenie je ľahké prelomiť, a preto majú neoprávnené osoby ľahký prístup k vašej sieti WiFi. Skontrolujte tiež, ktoré frekvencie smerovač podporuje. V Spojených štátoch sa pre 3G alebo 4G používajú všeobecne iné frekvenčné pásma ako v Európe. Väčšina (webových) obchodov naznačuje, či je mobilný smerovač vhodný na použitie na celom svete. Ak nie, opýtajte sa alebo zistite prostredníctvom webovej stránky výrobcu.