Ako

Tipy a triky pre váš externý pevný disk

Externá jednotka je veľmi užitočná, keď chcete ukladať súbory na mobilnom základe. Túto úložnú jednotku zapojíte do ľubovoľného počítača alebo notebooku, aby ste mali prístup k svojim osobným údajom. Výber nového externého disku je vzhľadom na obrovský výber dosť ťažký. V tomto článku vám pomôžeme na ceste k výberu externého pevného disku, aby ste presne vedeli, na ktoré technické parametre sa treba zamerať.

Tip 01: Formát

V prvom rade je dôležitým faktorom veľkosť externého disku. Prajete si vziať so sebou mobilnú úložnú stanicu? V takom prípade je malé bývanie samozrejme veľkou výhodou. Žiadny problém, pretože sú k dispozícii všetky druhy prenosných diskov, ktoré je možné napájať z USB portu počítača alebo inteligentnej televízie. V kryte je zabudovaný kompaktný a energeticky efektívny 2,5-palcový disk. Ak externý disk používate hlavne na jednom mieste, môžete zvážiť aj väčší, ktorý je napájaný zo siete. Tento obsahuje 3,5 palcový disk. Výhodou je, že rýchlosť čítania a zápisu na veľké disky je zvyčajne vyššia, pretože je k dispozícii viac energie. Predpokladom samozrejme je, že v blízkosti je vždy voľná zásuvka. Externé 3,5 palcové disky sú navyše vo väčšine prípadov porovnateľne lacnejšie ako prenosné 2,5 palcové disky, pretože za gigabajt platíte nižšiu sumu. Okrem väčších rozmerov počítajte aj s vyššou hmotnosťou.

Tip 02: Skladovacia kapacita

Po určení formátu určite požadovanú úložnú kapacitu. Čím viac GB disk pojme, tým viac peňazí zaplatíte. Značná úložná kapacita nie je nadbytočným luxusom na ukladanie fotografií a najmä videí. Možno budete môcť spravovať súbory s menej GB na ukladanie dokumentov. Pri kúpe externej 2,5-palcovej jednotky si môžete zhruba vybrať z produktov s kapacitou od 1 do 5 TB. Mimochodom, existujú aj kompaktné úložné jednotky s menej ako 1 TB priestoru, aj keď sú čoraz vzácnejšie. V prípade externých 3,5 palcových diskov súčasnú ponuku tvoria produkty s úložiskom súborov od 2 do 10 TB. Tu buďte opatrní: niektorí výrobcovia sa môžu pochváliť externou jednotkou s kapacitou 8 TB, kde sú v skutočnosti spracované dva úložné disky s veľkosťou 4 TB. Výsledkom je oveľa väčšie bývanie. Vďaka tejto duo konštrukcii sú na trhu dostupné aj externé disky s viac ako 10 TB dátového úložiska. Naša rada: ak prichádzate s produktom s dvoma alebo viacerými diskami, najlepšie je zvoliť si nas (pozri rámček).

Nas

Nas je možné najlepšie označiť ako externý disk s vlastným operačným systémom. Pretože je toto zariadenie pripojené k domácej sieti ethernetovým káblom, máte k svojim súborom prístup z ktoréhokoľvek počítača. Ideálne pre tých, ktorí chcú doma centrálne a bezpečné úložisko dôležitých súborov. Pretože operačný systém dokáže spustiť aj aplikácie, ponúka toto zariadenie oveľa viac funkcií ako bežná externá jednotka. Môžete napríklad streamovať mediálne súbory do inteligentnej televízie a automaticky ukladať sledovacie obrázky z IP kamier. Pri drahších modeloch môžete zvyčajne do krytu uložiť niekoľko 3,5-palcových diskov.

Tip 03: Rýchlosť disku

Pevný disk pozostáva z niekoľkých rotujúcich vrstiev (platní), ktoré sa zvyčajne otáčajú stálou rýchlosťou. Výrobcovia túto hodnotu vyjadrujú v otáčkach za minútu (otáčky za minútu). Rýchlosť je nevyhnutná pre rýchlosť 2,5 alebo 3,5 palcového disku. Čím vyššia je rýchlosť otáčania, tým menej času bude disk potrebovať na načítanie a uloženie údajov. Väčšina externých 2,5-palcových diskov má rýchlosť 5400 ot./min. Pretože 3,5-palcové disky majú prístup k väčšiemu výkonu, často podporujú mierne vyššiu rýchlosť otáčania 7200 ot./min. Venujte pozornosť, pretože v predaji sú aj 3,5-palcové disky s rýchlosťou 5400 alebo 5900 ot./min. Aj keď sú energeticky efektívnejšie, ponúkajú aj nižšiu rýchlosť čítania a zápisu. Výhodou je, že sa disk stáva menej horúcim, čo zvyšuje pravdepodobnosť jeho dlhšej životnosti.

Tip 04: USB štandard

Jednotku pripojíte cez USB port k počítaču. Použitý štandard USB má okrem rýchlosti aj veľký vplyv na rýchlosť. Prevažná väčšina produktov má konektor USB3.0, čo umožňuje teoretickú priepustnú rýchlosť 5 Gbit / s. Najnovšie produkty majú pripojenie USB3.1, pre ktoré platí maximálna prenosová rýchlosť 10 Gbit / s. Pamätajte na to, že na to, aby ste mohli využívať výhody vyššieho štandardu USB, potrebujete na svojom počítači vhodný port USB. Mimochodom, nenechajte sa odradiť, ak váš počítač alebo notebook obsahuje iba porty USB 2.0. Ľahko k tomu pripojíte disk USB3.0, aj keď rýchlosť je obmedzená na maximum 480 Mbit / s.

Tip 05: USB-c

Aby sme výber ešte sťažili, dodávajú niektorí výrobcovia kábel USB s menším konektorom. Toto je kábel USB-C. Môžete ho samozrejme pripojiť, iba ak má váš počítač pripojenie USB-C. Výhodou je, že tento typ pripojenia podporuje štandard USB3.1, takže profitujete z vyššej rýchlosti prenosu. Vždy si pozrite špecifikácie, ktorý štandard USB je najviac podporovaný, pretože to môže byť rovnako dobre USB 2.0 alebo USB 3.0. Na rozdiel od tradičného portu USB-A navyše nemôžete toto nové pripojenie USB pripojiť nesprávne. Ďalšou výhodou je, že disk môžete pripojiť priamo k smartfónu alebo tabletu, ak má mobilné zariadenie port USB-C. Priaznivým vývojom je, že čoraz viac zariadení je vybavených pripojením USB-C. Je užitočné vedieť, že konektor USB-C podporuje okrem štandardu USB ešte viac protokolov, napríklad Thunderbolt 3 (pozri rámček). Tento konektor môžete navyše použiť aj na nabíjanie mobilných zariadení za predpokladu, že túto funkciu podporuje externá jednotka. Nemá váš počítač USB-C? Nerobte si starosti, pretože väčšina externých diskov sa dodáva s adaptérovým káblom, ktorý umožňuje pripojiť úložnú jednotku k bežnému portu USB.

Stále viac zariadení má v dnešnej dobe moderné pripojenie USB-C

Thunderbolt 3

Niektoré pevné disky podporujú protokol thunderbolt3. Tento štandard je najlepšie známy medzi majiteľmi nedávnych počítačov Mac alebo MacBook. Je zarážajúce, že protokol využíva konektor USB-C. Hlavná oštepová hlava má vyššiu priepustnú rýchlosť až 40 Gbit / s. Najmä LaCie vyvíja veľa externých diskov, ktoré podporujú Thunderbolt 3 aj USB-C. Mimochodom, tento výrobca navrhuje aj produkty s pripojením Thunderbolt2.

Tip 06: Bývanie

Medzi externými pevnými diskami je veľa rozdielov v kvalite krytu. Lacné výrobky majú zvyčajne plastový zovňajšok. Zvyčajne ich môžete vtlačiť, takže sú tieto disky mimoriadne citlivé na pád a poškodenie nárazom. Ak ste ochotní investovať viac peňazí, vyberte si kópiu s hliníkovým zovňajškom. Všeobecne môžu udrieť. Ak to chcete brať úplne vážne, na predaj sú aj externé disky s gumovou ochranou. Séria LaCie Rugged je toho dobre známym príkladom. Tieto výrobky sú (striekajúcej) vode odolné proti pádu a nárazom, vďaka čomu sú veľmi vhodné na vonkajšie použitie, napríklad v kempingu.

Tip 07: Softvér

Mnoho ľudí používa na zálohovanie svojich súborov externý disk. Známi výrobcovia ako Toshiba, Western Digital, LaCie a Seagate preto zahŕňajú špeciálny softvér na vytváranie kópií súborov. To napríklad určuje, že chcete každý deň v pevnom čase zapisovať zálohu na externú jednotku. Spoločnosť Western Digital pridáva do niektorých produktov napríklad Acronis True Image, čo vám umožňuje vytvoriť zálohu celého systému.

Mimochodom, nie je povinné používať priložený softvér. Môžete tiež nechať externú jednotku bez námahy pracovať s ostatnými zálohovacími programami. Okrem zálohovacieho softvéru dodávajú výrobcovia aj bezpečnostný program s lepšími jednotkami, aby ste mohli v prípade potreby chrániť obsah pomocou hesla. Zašifrovaním údajov neoprávnené osoby nemôžu získať prístup k súborom.

Tip 08: Externý SSD

Nie sú problémom peniaze a chcete maximálnu rýchlosť? Potom je tu pre vás externý disk SSD (jednotka SSD). Na rozdiel od bežných 2,5-palcových a 3,5-palcových diskov neobsahuje takáto úložná jednotka rotujúce časti na vyhľadanie požadovaných súborov, takže čakacie doby sú zanedbateľné. To si všimnete napríklad pri spustení operačného systému z SSD, ale tiež hneď po otvorení ťažkého videosúboru. Kvôli nedostatku pohyblivých častí sú externé disky SSD tiež veľmi odolné a vytvárajú veľmi malý hluk. Ďalšou výhodou je, že puzdro nie je oveľa väčšie ako stoh bankových kariet, takže tento externý úložný nosič môžete jednoducho vziať so sebou. Majte na pamäti tučnú kúpnu cenu. Kapacita úložiska je navyše obmedzená na maximum 2 TB. Medzi značky vyvíjajúce externé SSD patria Western Digital, SanDisk, LaCie a Samsung. Známa je najmä rada Portable SSD T5 od spoločnosti Samsung, kde má 2TB verzia odporúčanú maloobchodnú cenu nie nižšiu ako 909,99 eur. Nenechajte sa tým odradiť, pretože 250 GB verzia je cenovo oveľa príjemnejšia s odporúčanou maloobchodnou cenou 149,99 EUR.

Ak chcete maximálnu rýchlosť, je najlepšie zvoliť externý disk SSD

Tipy na nákup

Hľadáte spoľahlivý pevný disk? Ďalej nájdete tri zaujímavé tipy na nákup:

WD My Passport Ultra

Cena: 84,99 € / 109,99 € / 144,99 € / 159,99 €

Disk WD My Passport Ultra je k dispozícii s 1, 2, 3 a 4 TB úložiskom. Je to 2,5-palcová kópia. Prvé, čo vynikne, je luxusný dizajn, kde si záujemcovia môžu vybrať medzi farebnými kombináciami biela-zlatá a šedo-čierna. Ako by ste od prenosného disku čakali, rozmery sú obmedzené na 11 × 8,15 × 1,35 centimetra (d × š × v). Mimochodom, verzie s 3 a 4 TB sú o niečo vyššie, konkrétne 2,15 centimetra. Zariadenie môžete pripojiť k počítaču alebo inteligentnej televízii pomocou pripojenia USB 3.0. Je pekné, že Western Digital obsahuje softvér na zálohovanie. Je dokonca možné zašifrovať vaše dáta hardvérom, aby k vašim údajom nemal prístup nikto iný.

Pracovná plocha WD Elements

Cena: 99,99 € / 119,99 € / 139,99 € / 169,99 €

Spoločnosť Western Digital je už dlho známa vývojom spoľahlivých diskov a známym príkladom je produktová rada Elements Desktop. Tento externý 3,5-palcový disk je k dispozícii takmer v každom obchode s elektronikou. Môžete si vybrať medzi 2, 3, 4 a 5 TB úložiskom. Kryt je o niečo väčší v porovnaní s mnohými inými externými jednotkami, takže môžete umiestniť Elements Desktop na výšku. Pripojenie k počítaču je cez USB 3.0. Okrem toho je tu vstup pre napájací kábel.

Seagate Backup Portable

Cena: 144,99 € / 164,99 €

Seagate je jedným z mála výrobcov, ktorí vyrábajú 5TB 2,5-palcové externé disky. Za dvadsať eur menej je k dispozícii aj Backup Portable s kapacitou 4 TB. Produkt je vybavený pripojením USB3.0 a softvér Seagate obsahuje zálohovací softvér. Vďaka rozmeru 2,5 palca je kryt veľmi kompaktný, konkrétne 11,45 × 7,8 × 2,05 centimetra (d × š × v). S hmotnosťou 247 gramov nie je tento disk tiež príliš ťažký. Backup Portable je k dispozícii v štyroch farebných prevedeniach, a to modrej, červenej, striebornej a čiernej.