Blog

Univerzálna aplikácia pre WhatsApp, Instagram a Facebook Messenger: prečo?

Jedna aplikácia, ktorá vládne všetkým. Pokiaľ ide o zasielanie správ, Facebook má niekoľko silných značiek. Nielenže má zabudovaný WhatsApp, ale Facebook má aj chatovaciu službu s Messengerom a čoraz viac sa presadzuje aj zabudovaná funkcia zasielania správ Instagramu. Ďalším cieľom sa zdá byť zlúčenie týchto troch chatovacích aplikácií do jedného dokonalého posla.

Viazaním ľudí prostredníctvom aplikácií na čet im sťažujete prechod. Spoločnosť Apple to robí pomocou služby iMessage: služba zasielania správ zabraňuje (najmä v USA) tomu, aby mnoho ľudí prešlo na Android tým, že ich prostredníctvom svojich konverzácií vezme ako rukojemníkov. Aj tu však bolo bolestne zrejmé, že je ťažké prinútiť ľudí, aby prešli z chatovacej služby, keď WhatsApp prevzal Facebook. Hovory na prechod na bezpečnejšie alternatívy ako Signal a Telegram nič nezmenili.

Vďaka tejto akvizícii spoločnosti WhatsApp vlastní Facebook troch najväčších poslov: Facebook Messenger, Instagram a WhatsApp. Cieľom je vytvoriť univerzálnu službu zasielania správ, v ktorej môžete posielať správy naprieč platformami: WhatsApp môžete takpovediac poslať používateľovi Facebooku. Cieľom Facebooku je povzbudiť ľudí, aby medzi sebou ešte viac nadviazali kontakt, a tak ľudí ešte viac priťahovať.

Pokiaľ ide o zarábanie peňazí, Facebook pozná iba jeden trik: zhromažďovanie údajov a nútenie reklám. Pokusy o generovanie zdravého toku príjmov prostredníctvom WhatsApp pre firmy, napríklad tým, že sa spoločnosti prinútili platiť za to, že im služby zákazníkom prostredníctvom WhatsApp platia, sa zastavili. Univerzálna aplikácia na chatovanie spoločnosti Facebook je ideálna pre reklamy. Zvážte napríklad Príbehy. Na Instagrame majú veľký úspech a umiestňovanie reklám medzi dočasné videá a fotografie robí veľa peňazí. Jeho kopírovaním jeden na druhého v aplikácii Facebook Messenger a dokonca aj WhatsApp sa Facebook márne snažil generovať príjmy rovnakým spôsobom. Vďaka univerzálnej aplikácii by Facebook Messenger a WhatsApp zastavili úspech týchto príbehov (čítajte: reklamy).

End-to-end šifrovanie

Existujú však určité výzvy. V prvom rade má Facebook prirodzene problém s obrázkom. Zhromažďovanie a používanie údajov často prekročilo etické a právne hranice. Neochota o novej službe Facebook (alebo starej službe v novom vrecku) je pochopiteľná.

Je to ale ťažké aj z technického hľadiska. WhatsApp používa na šifrovanie správ komplexné šifrovanie. Napríklad nikto, ani Facebook, nemôže čítať správy. Zhromažďovať sa dajú iba metadáta: kto a kedy je s kým v kontakte. To by malo znamenať, že Instagram alebo Facebook Messenger musia tiež úplne prejsť na toto šifrovanie. Vďaka tomu už pre Facebook nie je možné zhromažďovať údaje založené na obsahu konverzácií.

Pri prevzatí WhatsApp Facebook sľúbil, že aplikácia na zasielanie správ bude naďalej existovať ako samostatná aplikácia.

Porušujúce sľuby

Najväčším problémom Facebooku je však jeho dôveryhodnosť. Čo vlastne nie je také dobré. Pri prevzatí WhatsApp Facebook sľúbil, že aplikácia na zasielanie správ bude naďalej existovať ako samostatná aplikácia. To je v tomto pláne zaručené. V čase prevzatia Európska komisia uviedla, že Facebook nemusí zdieľať údaje medzi službou správ a Facebookom. Sľub, ktorý už bol porušený, a ktorého výsledkom bola pokuta vo výške 110 miliónov eur.

Plány sú stále v počiatočnej fáze, takže či budú pokračovať. To je stále otázka. Môže sa tiež stať, že sa Facebook rozhodne nevydať univerzálnu aplikáciu na chatovanie v Európe, aby sa vyhli ďalším pokutám.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found