Preskúmanie

Motorola Moto G9 Plus: skvelá, ale nie dokonalá

Motorola Moto G9 Plus je cenovo dostupný smartphone s veľkou obrazovkou a kompletnými špecifikáciami. Je to dosť na to, aby ste to uprednostnili pred konkurenčnými rozpočtovými zariadeniami? Počítač! Celkovo na to prišiel a dohnal túto recenziu Motorola Moto G9 Plus.

Motorola Moto G9 Plus

MSRP € 269,-

Farby Meď, modrá

OS Android 10

Obrazovka 6,8 palcový LCD (2 400 x 1 080, 60 Hz)

procesor 2,2 Ghz oktacore (Snapdragon 730G)

RAM 4 GB

Skladovanie 128 GB (rozšíriteľný)

Batéria 5 000 mAh

fotoaparát 64, 8, 2 a 2 megapixely (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G, Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 17 x 7,8 x 0,97 cm

Váha 223 gramov

Iné 3,5 mm port pre slúchadlá, odolný voči striekajúcej vode

Webová stránka www.motorola.com 7.5 Skóre 75

  • Pros
  • Krásny dizajn s veľkou obrazovkou
  • Kompletný hardvér
  • Dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie
  • Android bez starostí
  • Negatíva
  • Súťažiaci majú lepšiu obrazovku
  • Zlé pravidlá aktualizácií
  • Sklamaním fotoaparátov

Spoločnosti Motorola sa už roky darí vďaka rade Moto G, ktorú tvoria cenovo dostupné smartfóny s konkurenčným pomerom ceny a kvality. Posledným modelom je Moto G9 Plus, dostupný za 269 eur. Telefón som testoval po tom, čo som okrem iného okrem iného použil Moto G 5G Plus a Moto G8 Plus.

Dizajn

Moto G9 Plus je vyrobený z plastu a má zadnú stranu modrú alebo medenú. Materiál po klepnutí znie lacno, ale pôsobí pevne. Smartfón v každom prípade príde ako dobre navrhnutý a vyzerá moderne. Je pekné, že vydrží aj malý dážď. Je tiež kompletný a má pekný snímač odtlačkov prstov v tlačidle zapnutia a vypnutia (na pravej strane), port USB-C a 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Na pravej strane tiež nájdete tlačidlá hlasitosti. Na ľavej strane sa nachádza špeciálne tlačidlo na spustenie Asistenta Google. Toto tlačidlo je vynútené, pretože existujú aj ďalšie spôsoby, ako Asistenta rovnako rýchlo vyvolať.

Zarážajúce sú rozmery a hmotnosť smartfónu. Moto G9 Plus má veľkú obrazovku - viac o nej za minútu - a veľkú batériu, viac o tom neskôr. Výsledkom je jeden z najväčších a najťažších (223 gramov) inteligentných telefónov, ktoré si môžete kúpiť práve teraz. Preto dôrazne odporúčam vyskúšať najskôr Moto G9 Plus v obchode, aby ste zistili, či sa vám páči jeho veľkosť.

Veľká obrazovka, ale nie veľká

Obrazovka Moto G9 Plus je teda obrovská na 6,8 palcoch a nedá sa ovládať jednou rukou. Nie je to užitočné, ak si myslíte, že je to dôležité. Vďaka veľkej veľkosti je smartphone ideálny na hranie, písanie dvoma rukami a sledovanie filmov a seriálov. Vďaka rozlíšeniu Full-HD vyzerá obraz ostro a panel LCD zobrazuje pekné farby. Kontrast je na spodnej strane, takže čierna vyzerá skôr ako tmavošedá. Konkurenčné smartfóny Samsung majú krajší OLED displej. Ostatné alternatívne zariadenia vrátane Poco X3 NFC majú obrazovku 120 Hz pre oveľa plynulejší obraz. Moto G9 Plus má štandardnú 60 Hz obrazovku. Neuvedomíte si, že ak má váš súčasný smartphone aj 60 Hz displej, ale ak ste už zvyknutí na vyššie, je ťažké vrátiť sa na 60 Hz. Maximálny jas obrazovky Moto G9 Plus je nižší ako u konkurencie, vďaka čomu je displej pri silnom (slnečnom) svetle menej viditeľný.

Hardware

Motorola Moto G9 Plus beží na procesore Snapdragon 730G, ktorý poznáme z konkurenčných smartfónov Google Pixel a Samsung. Je to skvelý procesor, ale nie najrýchlejší v tomto cenovom segmente. Motorola vkladá do Moto G9 Plus 4 GB RAM, čo je dnes priemerný až podpriemer. Na predaj je veľa porovnateľných smartfónov so 6 GB RAM. Majú výhodu na papieri s multitaskingom a sú odolnejšie voči budúcnosti. Moto G9 Plus je dostatočne rýchly, ale v tomto segmente z hľadiska výkonu nevyniká.

To platí, keď sa pozrieme na výdrž batérie a nabíjanie. Moto G9 Plus má veľkú batériu s kapacitou 5000 mAh a na jedno nabitie batérie bez obáv vydrží deň a pol. Ak to vezmete ľahšie, sú možné dva dni. Je pekné, že Motorola obsahuje výkonnú 30 W nabíjačku, ktorá smartfón nabije za deväťdesiat minút. Chcete rýchlo natankovať, pretože z domu odchádzate behom chvíľky? 15-minútové nabíjanie zdvihne batériu z päť na tridsaťpäť percent. Bezdrôtové nabíjanie nie je možné a to je strih, ktorý sa týka všetkých cenovo dostupných smartfónov.

Príjemná je veľká úložná pamäť 128 GB, ktorú je možné v prípade potreby rozšíriť o micro-SD kartu.

Fotoaparáty sú sklamaním

Moto G9 Plus má na zadnej strane štyri fotoaparáty. To vyzerá veľmi pôsobivo, ale nič to nehovorí o kvalite. A ukazuje sa to, pretože výkon fotoaparátu ma jednoducho sklame. Fotografie z 64-megapixlového hlavného fotoaparátu rýchlo vyzerajú sivo a tmavo, aj keď svieti slnko a obloha je prevažne modrá. Inokedy sa fotoaparátu darí lepšie, ale výsledky zostávajú výrazne nižšie ako v prípade konkurencie. Širokouhlý objektív je tiež priemerný. Je pravda, že fotí širokú fotografiu, ktorá však často vyzerá vyblednutá a obsahuje málo detailov. Lepší je snímač hĺbky, ktorý pomáha rozmazať pozadie, aby lepšie vynikla osoba alebo objekt v prednej časti rámu. Na záver je k dispozícii 2 megapixelový makro fotoaparát na snímanie fotografií zblízka. To funguje správne, ale vďaka nízkemu rozlíšeniu vyzerajú obrázky oveľa menej ostro ako bežná fotografia. Na plátno nie je možné vytlačiť peknú makroštítok.

Selfie kamera smartfónu sedí v diere na obrazovke a funguje správne, bez toho, aby si vás niekto všimol pozitívne alebo negatívne. Motorola Moto G 5G Plus má dva selfie fotoaparáty, vrátane širokouhlého objektívu pre skupinové snímky.

Softvér

To isté o softvéri pre Android píšem už roky na smartfónoch Motorola. Motorola sa prispôsobuje málo, takže takmer využívate štandardný Android a netrpíte zbytočnými aplikáciami alebo funkciami. Vďaka niekoľkým funkciám, ktoré spoločnosť Motorola dodáva, vám umožní okrem iného rýchlejšie ovládať telefón aj gestami. Nič v zlom. S politikou aktualizácií áno. Spoločnosť Motorola má roky zaručenú iba jednu aktualizáciu verzie a to nestačí. Konkurenčné značky ako Samsung a Nokia ponúkajú aktualizácie na dva alebo tri roky. Mnoho výrobcov sprístupňuje bezpečnostné aktualizácie aj na tri roky, čo Motorola robí iba na dva roky.

V prípade Moto G9 Plus to znamená, že môžete očakávať aktualizáciu z Android 10 na Android 11. Tam to končí, čo je mimoriadne smutné, keď si uvedomíte, že Android 11 bol už pri uvedení smartfónu na trh. Aktualizácia sa preto zdá byť iba logická a bol by som rád, keby sa dočkala aspoň aktualizácie pre Android 12.

Záver: kúpiť Motorola Moto G9 Plus?

Motorola Moto G9 Plus je smartphone, ktorý robí veľa dobrého, ale určite má zaujímavé miesta. Pre svoju veľkosť to nie je najlepšia kúpa pre každého, fotoaparáty sú sklamaním a politika spoločnosti Motorola v oblasti aktualizácií je mierna. Ak s týmito bodmi dokážete žiť, Moto G9 Plus je skvelá kúpa. Napriek tomu si myslím, že väčšine záujemcov je na tom Poco X3 NFC lepšie, najmä preto, že tento smartphone má lepšie technické parametre a dlhšie aktualizácie. Ďalšou zaujímavou alternatívou sú Xiaomi Mi 10 (T) Lite, Motorola Moto G Pro a Samsung Galaxy M31.