Preskúmanie

Hranie v roku 2018: najlepšie hry v novom roku

Rok 2018 sľubuje ďalší skvelý herný rok. Naši kolegovia z Gamer.nl vymenovali najmenej 100 hier, ktoré vyjdú v budúcom roku. Top 10 nájdete tu.

Chcete si prečítať celý zoznam? Tu nájdete zberateľský predmet s odkazmi na všetky časti zoznamu.

10. Hymna

Vývojár: BioWare - Electronic Arts

Platformy: PC, PS4, Xbox One | Dátum vydania: štvrtý štvrťrok 2018

Tvorcovia Mass Effect a Dragon Age prichádzajú v roku 2018 s úplne novou hrou: Anthem. Rovnako ako vyššie spomenuté hry, aj Anthem je akčné RPG s otvoreným svetom, ale tu sa končí podobnosť s predchádzajúcou prácou BioWare. Anthem využíva „zdieľaný“ svet, v ktorom až štyria hráči vykonávajú úlohy ako freelanceri. To sa dá dosiahnuť spoločne, ale aj samostatne.

Veľkou výhodou týchto freelancerov sú ich exosuiti, zvaní Oštepy. Tieto mechanické kombinézy dávajú hráčom sily priemerného superhrdinu. Môžete lietať, potápať sa, bežať rýchlejšie a samozrejme môžete tiež udrieť, ak skončíte v (požiarnom) boji. Obleky sú plne prispôsobiteľné, takže hráči môžu svojim freelancerom pridať svojrázny nádych.

Je dobré vedieť, že Drew Karpyshyn píše príbeh hry. Predtým napísal príbeh o hrách ako Mass Effect 1 a 2 a Star Wars: Knights of the Old Republic; nie najmenšia práca BioWare!

9. Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom

Vývojár: Level-5 - Bandai Namco

Platformy: PC, PS4 | Dátum vydania: 23. marca 2018

Po očarujúco krásnom prvom diele si môžeme budúci rok opäť vychutnať RPG japonskej úrovne-5. Aj keď sa tentokrát musí štúdio zaobísť bez pomoci Štúdia Ghibli, ktoré tak dôrazne zanechalo stopy na prvom Ni No Kuni, zdá sa, že táto druhá časť stratila na svojej mágii len málo.

Nie je to také šialené. Studi Ghibli nemusí byť zapojený do tejto druhej časti, ale bývalý dizajnér postáv animačného štúdia Yoshiyuki Momose a skladateľ Joe Hisaishi prispievajú do skupiny Ni No Kuni 2, čo je viditeľné tak v štýle kresby, ako aj v hudbe. .

Hlavná úloha vo filme Ni No Kuni 2 je pre mladého kráľa Evana, ktorý bol vyhodený zo svojho hradu, a preto buduje nové kráľovstvo. Robíte to hlavne plnením úloh, ale riadite aj to, ako si organizujete svoje kráľovstvo a vediete vojnu so susednými kráľovstvami.

Age of Empires 4

Vývojár: Relic Entertainment - Microsoft Studios

Platformy: PC | Dátum vydania: 2018

Po zatvorení Ensemble Studios v roku 2009 sa dlho zdalo, že ani v ňom nie je žiadny nový Age of Empires. Spoločnosť Microsoft Studios však našla v spoločnosti Relic Entertainment nové štúdio, ktoré bude v sérii pokračovať. A nielen akékoľvek štúdio, pretože vďaka hrám ako Warhammer 40 000 a Company of Heroes v životopise má štúdio dostatok skúseností s tvorbou strategických hier.

O návrate série Age of Empires sa však vie len málo. V ukážke odhaľovania, ktorá bola predstavená na minulom Gamescom, vidíme vznik a pád rôznych ríš, vrátane ríše Rimanov, Španielov a bojujúcich Indiánov.

Shadow of the Colossus (Remake)

Vývojár: Bluepoint Games - Sony Interactive Entertainment

Platformy: PS4 | Dátum vydania: 2018

Shadow of the Colossus sa objavil na PlayStation 2 v roku 2006 a táto verzia vyšla tiež v HD rozlíšení, v roku 2011 na PlayStation 3. Na PlayStation 4 však dostávame nielen vylepšené rozlíšenie; hra bola tentokrát skutočne znovu vytvorená.

Hry Bluepoint, ktoré predtým poskytovali opätovné vydanie HD, zostali veľmi podobné originálu. Opätovným vytvorením hry sa však sila systému PS4 lepšie využije s príjemnejšími výhodami. Na PS4 Pro je možné hru hrať aj v 4K pri 30 snímkach za sekundu alebo pri 60 fps pri 1080p. Taktiež boli dôkladne prepracované ovládacie prvky, aby Shadow of the Colossus hral viac ako iné hry tretích osôb, aj keď je k dispozícii aj klasická konfigurácia.

V Shadow of the Colossus ako mladý Tulák cestujete so svojím koňom cez zakázanú zem obývanú množstvom gigantických tvorov. Tieto kolosy musíte poraziť jeden po druhom, aby ste zachránili dievča. Každý Kolos je v podstate hlavolam sám o sebe so slabými miestami, ktoré je potrebné nájsť a použiť. To si vyžaduje veľa lezenia. Shadow of the Colossus bola už v roku 2006 vďaka svojmu dizajnu, ovládaniu a atmosfére jedinečnou hrou a vyzerá to, že to bude ešte v roku 2018.

6. Far Cry 5

Vývojár: Ubisoft - Ubisoft

Platformy: PC, PS4, Xbox One | Dátum vydania: 27. marca 2018

Far Cry 5 sa odohráva na menej exotickom, ale o nič menej zaujímavom mieste ako predchádzajúce diely. V severozápadnej Amerike sa nachádza okres Hope, kde vládne krajne pravicová náboženská rodina, ktorá si hovorí Eden's Gate. Na čele rodiny stojí kazateľ Joseph Seed, ktorý so svojím radikálnym zmýšľaním terorizuje oblasť. Ako úplne nový šerif v oblasti Montany musí hráč uviesť veci na pravú mieru a postaviť Josepha Seeda pred súd.

Vo Far Cry 5 nejde o klopanie na dvere zatykačom. Hráči majú k dispozícii rôzne vozidlá vrátane lietadiel, ktoré bojujú s Eden's Gate. Nie ste úplne sami; celú kampaň je možné hrať aj v kooperácii.

5. Ori a vôľa múdrych

Vývojár: Moon Studios - Microsoft Studios

Platformy: PC, Xbox One | Dátum vydania: 2018

Ori, ktorá sa nezamilovala do špeciálneho prvého dielu? V snímke Ori a vôľa múdrych pokračuje príbeh bieleho strážneho ducha Oriho, keď skúma svet za Nibeliným lesom a objavuje jeho skutočný osud.

Rovnako ako Ori a Slepý les, aj druhá časť je skutočná Metroidvania, v ktorej získate prístup do nových oblastí aj odomknutím nových schopností. Ori and the Will of the Wisps je možné hrať (na Xbox One X) v 4K, takže krása hry je ešte zreteľnejšia.

4. Spider-Man

Vývojár: Insomniac - Sony Interactive Entertainent

Platformy: PS4 - Dátum vydania: Prvá polovica roku 2018

Insomniac zo slávy Ratchet & Clank a Sunset Overdrive má tú česť pracovať na Marvel's Spider-Man. Je to prvýkrát, čo štúdio pracuje na licencovanej hre, aj keď je táto hra úplne oddelená od filmov a komiksov a Insomniac si stále užíva poriadnu dávku tvorivej slobody.

V tomto Spider-Manovi je Peter Parker o niečo starší a skúsenejší ako napríklad v najnovšom filme. Skončí s kriminalitou v uliciach New Yorku, ktorú preskúmate pri hojdaní, plazení alebo behu. New York nedávno spustošila skupina s názvom Inner Demons, takže pre Spideyho je treba urobiť ešte veľa práce. V hre získate aj Petera Parkera bez kostýmu pod gombíkmi a jeho priateľka Mary Jane Watson je v určitých momentoch hry tiež hrateľná.

Detroit: Staňte sa človekom

Vývojár: Quantic Dream - Sony Interactive Entertainment

Platformy: PS4 | Dátum vydania: Prvá polovica roku 2018

Detroit: Become Human je viditeľne a hmatateľne duchovným nástupcom hry Heavy Rain and Beyond: Two Souls. Nesmie chýbať typický spôsob ovládania a rozprávania príbehu Quantic Dream. Detroit: Become Human je však prvou hrou štúdia na PlayStation 4, a práve v tom spočíva jej najväčšia výhoda. Tentokrát skutočne hľadáme ľudstvo.

Vo futuristickom Detroite sa roboty stali bežnou záležitosťou, hoci sa netešia rovnakej povesti ako „skutoční“ ľudia. Roboti - androidi - sú obeťami diskriminácie, aj keď nie každé podozrenie je rovnako neopodstatnené, keď Android každú chvíľu prejde páskou a spôsobí veľa škody.

V Detroite: Staňte sa človekom hráte na tomto svete ako rôzni androidi a užívate si veľa slobody výberu. Nie v tom, čo robíte alebo kam idete a stojíte, ale v tom, ako reagujete na svet okolo vás. Napríklad, keď ste konfrontovaní s domácim násilím, môžete páchateľovi čeliť alebo sa mu vyhnúť nespočetnými spôsobmi a ako vyjednávač počas brania rukojemníka si môžete zvoliť, či najskôr úplne vyšetríte miesto činu, a potom zhromaždíte zhromaždené informácie. , alebo okamžite začnete konverzáciu a uvidíte, kde loď uviazla.

Spôsob jeho hrania je preto dobre známy, najväčší pokrok sa však dosahuje v grafickej oblasti. Krásna grafika a realistické (tvárové) animácie sú samozrejme veľmi prospešné pre takúto rozprávačskú hru, ako je táto. Uvidí sa však, aký veľký vplyv majú všetky vaše činy a rozhodnutia na celkový príbeh, pretože Quantic Dream nemá v tejto oblasti bezchybnú povesť.

2. Boh vojny

Vývojár: Santa Monica - Sony Interactive Entertainment

Platformy: PS4 | Dátum vydania: Q1 2018

Zabudnite na všetko, čo viete o gréckej mytológii, pretože ju nechávame zničenú a hlboko za sebou. God of War je pre sériu skutočne novým začiatkom. Kratos skončil v severskej mytológii a teraz ho navyše sprevádza jeho syn Atreus.

Nielen z hľadiska nastavenia sa God of War veľmi líši od toho, na čo sme zvyknutí, aj z hľadiska bojového systému. The Blades of Chaos už nie sú pripevnené Kratosovými zápästiami reťazami. Kratos je tentoraz vyzbrojený veľkou sekerou, ktorá môže byť nabitá prírodnými prvkami, ako je napríklad ľad. Atreus pomáha aj Kratosovi a strieľa napríklad šípy, aby pomohol napríklad jeho otcovi. Spolupráca medzi týmito dvoma sa dá porovnať so spoluprácou medzi Joelom a Ellie v snímke The Last of Us.

Napriek všetkým zmenám vidíme vo vývoji God of War jednu známu tvár. Cory Barlog je na čele tohto mäkkého reštartu a to je dobrá správa. Viedol tiež vývoj God of War 2, možno najlepšej časti série.

1. Red Dead Redemption 2

Vývojár: Rockstar Studios - Rockstar Games

Platformy: PS4, Xbox One | Dátum vydania: druhý štvrťrok 2018

Podľa nás najsľubnejšia hra roku 2018 pochádza zo stajne Rockstar Games. Žiadne nové tohtoročné GTA, ale nové Red Dead Redemption, ktoré by sa mohlo zdať, že robí hráčov ešte viac nadšenými. Napokon je to už takmer osem rokov, odkedy sme naposledy mohli hrať virtuálnych kovbojov.

Len nedávajte číslovaniu príliš veľkú hodnotu. Koniec koncov, ide už o tretí diel v sérii Red Dead a je to tiež prequel k pôvodnému Red Dead Redemption. Na tom veľmi nezáleží. V hre Red Dead Redemption 2 hráte za Arthura Morgana, ktorý spolu s gangom Van der Linde poháňa divoký západ. Drancujú, drancujú a prebojujú sa cez gigantickú krajinu, ktorá zahŕňa močiare, lesy, prérie a zasnežené hory. Dôležitým detailom je, že vodca gangov, holandský van der Linde, bol tiež pri prvom Red Dead Redemption. Sme preto veľmi zvedaví, či sa objaví aj John Marston.

Okrem dobrodružstva pre jedného hráča s Arthurom Morganom má Red Dead Redemption 2 aj režim pre viacerých hráčov. Po úspechu Grand Theft Auto Online by nemalo byť prekvapením. Podrobnosti však zatiaľ nie sú zverejnené, ale keďže vydanie Red Dead Redemption 2 sa rýchlo blíži, nemôže na seba dlho čakať.

Napriek tomu, že multiplayer je stále zahalený rúškom tajomstva a relatívne málo sme toho videli aj pre jedného hráča, Red Dead Redemption 2 je veľmi nádejný. Rockstar aj tak zriedka vyrába detské hry (doslova aj obrazne), ale ich posledná hra, Grand Theft Auto 5, sa tiež datuje zhruba štyri a pol roka a bola vyvinutá aj pre predchádzajúcu generáciu herných konzol. Táto hra bola neskôr prinesená aj pre PS4, Xbox One a PC, ale až s Red Dead Redemption 2 ukáže Rockstar svoje sily skutočne na súčasnej generácii konzol. Toto mimoriadne vysoké očakávanie robí z Red Dead Redemption 2 číslo jedna v top 100 roku 2018!

Top 100 z roku 2018 zostavili všetci editori Gamer.nl. Texty napísali Erik Nusselder, Arthur van Vliet, Erwin Vogelaar, Michel Musters a Lars Cornelis.