Ako

10 tipov pre váš iPad

Pravdepodobne vám nemusíme povedať, ako ovládať váš iPad. Obsluha tabletu Apple je detsky jednoduchá a pravdepodobne už nejaký čas vlastníte tento iPad. Napriek tomu stále existujú pravidelne malé triky a triky, vďaka ktorým je práca s iPadom o niečo príjemnejšia. Zvýrazňujeme 10 tipov pre váš iPad.

Tip 01: Rozdeľte klávesnicu

Aj keď chápeme, že fyzická klávesnica nie je na moderných zariadeniach užitočná, stále nie sme fanúšikmi softvérovej klávesnice. Sme zvyknutí písať dvoma rukami a nejako si dať iPad na kolená a písať dvoma rukami jednoducho nefunguje. To však, našťastie, nie je potrebné. Táto funkcia bola predstavená pred niekoľkými verziami systému iOS a umožňuje písanie dvoma rukami bez toho, aby ste položili iPad. Ako to funguje? Otvoríte aplikáciu, pre ktorú potrebujete klávesnicu, a klávesnicu roztiahnete od seba (teda jednou rukou doľava a jednou rukou doprava). Takže potiahnete klávesnicu na dve časti s časťou vľavo a časťou vpravo. Teraz môžete písať palcami a zároveň držať iPad. To si tiež vyžaduje určité zvyknutie, ale je to oveľa intuitívnejšie ako pri písaní na lone. Ak chcete klávesnicu znovu zjednotiť, znova potiahnite obidve časti.

Tip 02: Kurzor klávesnice

Sme skutočným fanúšikom tejto pozície. Ak pracujete s textom, môže byť niekedy veľmi ťažké umiestniť kurzor na správne miesto. Apple na to vymyslel trik. Keď stlačíte a podržíte dva prsty súčasne na klávesnici, uvidíte, že písmená na klávesnici zmiznú. V tom okamihu sa klávesnica zmenila na trackpad: pohybom prstov sa kurzor myši dostanete presne tam, kde má byť. To skutočne ušetrí veľa frustrácie (napríklad aj keď sa pokúsite odstrániť určitý kúsok z adresy URL v paneli s adresou prehliadača Safari).

Váš iPad vám môže jednoducho čítať elektronické knihy

Tip 03: Plávajúca klávesnica

Od príchodu iPadu nevieme o nič lepšie, ako to, že je klávesnica pripevnená k spodnej časti obrazovky. Mnoho ľudí však nevie, že to tak nemusí byť vôbec. Virtuálnu klávesnicu je možné úplne odpojiť z jej polohy. Ak to chcete urobiť, otvorte aplikáciu, ktorá vyžaduje klávesnicu, a potom na chvíľu stlačte a podržte ikonu klávesnice a šípku nadol (vpravo dole). Potom sa zobrazí ponuka, v ktorej môžete zvoliť túto možnosť Plávajúce. Keď to urobíte, klávesnica sa odpojí od pevnej polohy a môžete ju jednoducho ťahať hore a dole. Je zaujímavé, že to funguje aj s rozdelenou klávesnicou (Tip 01), takže klávesnicu môžete perfektne umiestniť na písanie oboma palcami.

Tip 04: Asistent čítania

Nie je novinkou, že je možné do iPadu vkladať audioknihy. Vedeli ste však, že je možné nechať si prečítať aj bežné knihy? Použite na to možnosť, ktorá je skutočne určená pre zrakovo postihnutých. Ísť do nastavenie / Všeobecné / Prístupnosť / Reč a zapnite túto možnosť Hovorte na obrazovke v. Keď to urobíte, otvorte iBooks alebo akúkoľvek inú aplikáciu obsahujúcu dokument, ktorý si chcete prečítať. Keď máte knihu pred sebou, potiahnite nadol dvoma prstami z hornej časti obrazovky a zobrazí sa ponuka Reč. Vyberte požadovanú rýchlosť (korytnačka pre pomalšie, zajac pre rýchlejšie) a teraz sa nakloňte dozadu. Váš iPad bude čítať text na obrazovke. Samozrejme, že hlas si zvykne a reč nie je nadprirodzená, ale pri všetkom spravodlivosti si na to rýchlo zvyknete a je super, že sa text číta za vás, aby ste mohli robiť niečo iné.

Tip 05: Hlasnejší zvuk

Hlasitosť zvuku, ktorý váš iPad produkuje, je v poriadku, ale niekedy si prajete, aby bol len o niečo hlasnejší. Teoreticky to samozrejme nie je možné, ale ekvalizér v systéme iOS má nastavenie, ktoré robí zvuk tak či onak skutočne o niečo hlasnejším (to nie je ilúzia). Toto nastavenie nájdete v ponuke Nastavenia tak, že prejdete na položku Hudba a potom na položku Ekvalizér. Tam uvidíte tonu predvolieb, ktoré si môžete vybrať, pričom všetky majú malý vplyv na hlasitosť. Jedinou výnimkou v tomto zozname je Neskoro v noci. Tajne to vyzerá neprirodzene, pretože ak všetci spia, stíšili by sme zvuk, ale nepočujete reptanie. Vyberte toto nastavenie a zvuk bude o niečo hlasnejší ako predtým.

Poznámky sú oveľa komplexnejšie, ako sa zdá

Tip 06: Prispôsobte ovládací panel

Toto je tip, ktorý samozrejme platí rovnako pre iPhone, ako pre iPad, ale je to niečo, na čo sme dlho čakali, keď o ňom Apple vydal skutočne málo. Keď na iPade pretiahnete prstom zdola nahor, dostanete sa do ovládacieho panela. Vedeli ste však, že tento panel si môžete od iOS 11 prispôsobiť aj sami? Urobíte to tak, že v Nastaveniach prejdete na (uhádli ste) Ovládací panel. Keď stlačíte v tomto menu Upravte ovládacie prvky, môžete presne určiť, ktoré možnosti chcete alebo nechcete zobraziť v ovládacom paneli. Je zrejmé, že Apple má úplnú kontrolu nad tým, z ktorých možností si môžete vybrať, ale dúfame, že tu v budúcnosti budeme môcť pridať aj funkcie z aplikácií tretích strán.

Tip 07: Skenujte v poznámkach

Aj keď samozrejme radi píšeme dokumenty v aplikáciách ako Word alebo Pages, tajne považujeme aplikáciu Apple Notes za veľmi užitočnú, pretože je taká pekná, rýchla a jednoduchá. Silnou stránkou aplikácie Notes však je, že aplikácia má oveľa viac funkcií, ako by ste si mysleli. Sú jednoducho dobre ukryté, aby sa rozhranie nikdy nestalo preplneným. Napríklad v aplikácii Notes je perfektne možné skenovať dokumenty. Ak to chcete urobiť, otvorte aplikáciu a stlačte ikonu znamienka plus na klávesnici. V zobrazenej ponuke stlačte tlačidlo Skenujte dokumenty. Teraz môžete naskenovať dokument alebo obrázok pomocou fotoaparátu iPadu. Ten sa pridá do poznámky ako obrázok a dá sa s ním voľne pohybovať, aby ste mohli veci aj pekne naformátovať.

Tip 08: Režim posunutia

S príchodom iOS 9 predstavil Apple režim Split View, ktorý umožňuje zobrazovať rôzne aplikácie vedľa seba. Príjemná možnosť pre multitasking, ale táto možnosť je bohužiaľ k dispozícii iba pre tých, ktorí majú iPad Air 2, iPad mini 4 alebo iPad Pro alebo novší. Ak to nemáte, nemusíte multitaskingovú párty úplne vynechať, pretože k dispozícii je aj režim s názvom Slide-over. Predpokladajme, že pracujete v Safari a chceli by ste vedľa seba držať dokument, do ktorého chcete niečo napísať. Keď máte otvorený Safari, potiahnutím zdola nahor zobrazíte Dock. Potom podržte prst na ikone napríklad aplikácie Notes a ťahajte ju nahor, až kým sa ikona nestane roztiahnutým pruhom. Teraz to pustite a poznámky sa zobrazia na paneli na bočnej strane obrazovky, aby ste ich mohli písať a pritom stále vidieť Safari.

Tip 09: Vykonajte záznam obrazovky

Predpokladajme, že váš otec alebo matka majú iPad a nie sú celkom schopní na to prísť. Potom môžete tráviť hodiny pokusmi o vysvetlenie určitých krokov cez telefón alebo iMessage, ale je samozrejme oveľa jednoduchšie iba vám ukázať, čo máte robiť. Od verzie iOS 11 je to konečne možné bez toho, aby ste museli vykonávať najrôznejšie triky. Všetko, čo musíte urobiť, je možnosť Snímanie obrazovky povoliť na ovládacom paneli. Urobíte to tak, že prejdete (ako je vysvetlené v tipe 6) na nastavenia a možnosti ovládacieho panela Snímanie obrazovky zapnúť. Keď to urobíte, v Ovládacom centre sa zobrazí ikona Záznam obrazovky (kruh v kruhu). Stlačte toto a trojsekundové počítadlo sa odpočítava a potom sa začne nahrávanie. Vykonajte činnosti a až budete hotoví, stlačte znova tlačidlo Nahrávanie obrazovky. Video je teraz uložené v aplikácii Fotky a potom ho možno ľahko zdieľať s osobou, ktorej ste chceli poskytnúť vysvetlenie.

Tip 10: Mnoho ďalších aplikácií

Tento posledný tip je zaujímavý, pretože je súčasne veľmi skrytý a po celý čas bol priamo pred vami. Nepochybne viete, že priestor pre aplikácie v doku je obmedzený, že? Nie je to tak, bolo to tak. Dok sa nemusí vzhľadovo veľmi meniť, ale spôsob jeho fungovania sa zmenil. Predtým ste na tomto mieste v dolnej časti obrazovky iPadu mohli stratiť iba asi päť aplikácií, v súčasnosti je ich však oveľa viac. Keď aplikáciu presuniete do doku, ostatné aplikácie sa trochu posunú, aby uvoľnili miesto. Ostatné ikony sú o niečo menšie, aby sa vytvorilo viac miesta (môžete na ne ľahko uložiť pätnásť ikon). Skombinujte to so skutočnosťou, že do doku môžete samozrejme iba ukladať priečinky s aplikáciami a že sa Dock zrazu stal veľmi praktickým.