Ako

Týmto spôsobom môžete vytvoriť QR kód

Je užitočné nechať si vytlačiť plagát, aby ľudia mohli surfovať na vašom webe, ale používame ho napríklad aj na rýchle dohodnutie termínu dodania balíka: QR kódy. QR kódy však môžu obsahovať oveľa viac informácií ako iba odkaz na webovú stránku. Môže obsahovať aj číselné kódy alebo krátky text.

QR kódy kedysi vyvinula Toyota v Japonsku na rýchlu identifikáciu jednotlivých častí. QR je skratka pre Quick Response, čo znamená, že kód je možné načítať rýchlo a zobrazuje informácie takmer okamžite. Máte pravdu, ak máte čítačku QR. Niekedy ide o špeciálne zariadenia, ktoré vidíte na udalostiach, ale je to možné aj pomocou aplikácie v telefóne, napríklad Google Lens. Uvidíte, že QR kódy často obsahujú webovú stránku, na ktorú bude váš telefón surfovať aj okamžite po naskenovaní kódu.

QR kódy

QR kód spoznáte podľa nahromadenia malých čiernych blokov na bielom pozadí. Je to práve preto, že ide o štvorec, ktorý umožňuje rovnako ako magický štvorec informácie čítať horizontálne aj vertikálne. Naskenujete ho pomocou telefónu a potom prevedie kód na informácie.

Môže to byť čokoľvek: kontaktné údaje, webová stránka alebo text. QR kód pojme 4 296 znakov, ale čím viac znakov, tým menšie pixely. Snažte sa ho udržiavať čo najkratší, aby ste si boli istí, že váš QR kód je stále ľahko čitateľný.

Ak si chcete vytvoriť QR kód, na internete nájdete množstvo bezplatných webových stránok, na ktoré môžete prejsť, napríklad https://nl.qr-code-generator.com/. Jednoduché QR kódy sa vyrábajú často takto, musíte však zaplatiť peniaze za QR kódy, ktoré pozostávajú z viacerých znakov. Existujú aj QR kódy, kde môžete vidieť, ako často sa používajú, ale tiež často stoja peniaze.

Vytvorte QR kód

Ak chcete iba niečo jednoduché, môžete tak urobiť okrem iného hneď na vyššie spomenutej webovej stránke. Môžete napríklad vytvoriť QR kód, pomocou ktorého budú mať vaši hostia okamžitý prístup k sieti Wi-Fi. Stačí na ňu kliknúť na „Wi-Fi“, zadať svoje údaje a QR kód sa vytvorí za zlomok sekundy.

Existujú aj rôzne aplikácie, v ktorých môžete generovať QR kódy, takže to nemusí byť vždy v prehliadači. Môžete ich použiť oveľa viac, ako by ste si mysleli. Často ich vidíme odkazovať na webové stránky, existujú však desiatky aplikácií. Niektorí učitelia ich používajú na to, aby študentom umožnili naskenovať odpoveď na domácu úlohu, a nájdu sa aj takí, ktorí pomocou QR kódov odošlú okamžitú textovú správu.

Ďalšou možnosťou je www.qr-genereren.nl. Výhodou tohto webu je, že môžete získať aj škálovateľný formát súboru, napríklad EPS. Sú užitočné, ak chcete napríklad vytlačiť QR kód na plagát. Ak tlačíte QR kód na papier, uistite sa, že má aspoň dva centimetre, aby ho mohli správne naskenovať všetky telefóny.

QR kódy nie sú užitočné iba na letenkách, sú tiež inteligentné ako reklamná metóda. Často to vidíte na toaletách na verejných miestach: na dverách visí plagát s QR kódom. Často sa na konferenciách stretnete s tým, že ľudia naskenujú QR kód, aby dokončili prieskum o tom, ako konferenciu zažili. Alebo jednoducho popriať niečo pekné svojim čitateľom: