Novinky

Prehliadač Chrome má teraz podporu Greasemonkey

Nový Google Chrome 4 podporuje skripty Greasemonkey. To je opäť zlá správa pre Firefox.

Tvorca Greasemonkey, zamestnanec spoločnosti Google Aaron Boodman, hlási podporu Greasemonkey na weblogu Chromium, projektu Google s otvoreným zdrojom. Stránka Userscripts.org už obsahuje viac ako 40 000 skriptov. Počet „bežných“ rozšírení pre prehliadač Chrome teraz dosiahol niekoľko tisíc. Prehliadač predstavil funkciu rozšírenia minulý mesiac.

Prehliadač Google zaobchádza s používateľskými skriptmi rovnako ako s bežnými rozšíreniami pre Chrome. Inštalácia a vypnutie sa vykonáva rovnakým spôsobom. Rozšírenia Greasemonkey umožňujú používateľom pripájať na webové stránky malé kúsky kódu Javascript, aby bolo možné stránky upravovať ich vlastnými spôsobmi. Napríklad je možné automaticky upraviť vzhľad populárnych stránok.

Firefox

Podľa Boodmana nie všetky skripty používateľov fungujú s prehliadačom Chrome perfektne, kvôli rozdielom medzi prehliadačom Google a Firefoxom. Tieto rozdiely sa ale týkajú iba 15 až 25 percent zo 40 000 skriptov, píše. Google medzitým pracuje na zlepšení kompatibility so skriptmi Greasemonkey.

Podpora Greasemonkey predstavuje ďalší prepad Firefoxu v jeho boji s Google. Boodman napísal Greasemonkey v roku 2004 pre Firefox. Teraz však pomáha konkurenčnému prehliadaču priamo podporovať väčšinu týchto skriptov.

Chrome 4 je oficiálne k dispozícii iba pre Windows, existujú však verzie beta pre Mac a Linux. Posledné testovacie verzie už dorazili k verzii 5.

Zdroj: Webwereld