Preskúmanie

Hirschmann INCA 1G - gigabitový cez televízny kábel

Rýchle pripojenie k sieti nie je luxus, ale čo ak nemôžete viesť sieťové káble? Ak máte koaxiálny kábel pre televíziu, Hirschmann INCA 1G sľubuje, že bude riešením pre gigabitové sieťové pripojenie. Testovali sme za vás, či je to skutočne tak.

Hirschmann INCA 1G

cena 69,96 € (samostatný adaptér), 115,95 € (sada dvoch adaptérov)

Pripojenia 2x IEC koaxiálne pripojenie, micro USB pripojenie, gigabitové sieťové pripojenie

Technika Spojená MoCa 2.0 (1 Gbit / s)

Webová stránka www.hirschmann-multimedia.com 9 Skóre 90

  • Pros
  • Plná gigabitová rýchlosť
  • Ľahko sa pripája
  • Kompaktné a robustné puzdro
  • Nízka spotreba energie
  • Negatíva
  • Šifrovanie nie je nastaviteľné

Technika, pomocou ktorej môžete použiť koaxiálny kábel na televíziu pre sieťové signály, sa nazýva MoCa. Testovaný INCA 1G nie je prvým Hirschmannovým adaptérom MoCa, testovali sme Moka 16 v roku 2013, čo bol o pár rokov neskôr Moka 32. S Moka 16 sľuboval Hirschmann rýchlosť 175 Mbit / s, nástupca 400 Mbit / s a ​​s týmto INCA 1G nájdeme na obale sľubovanú rýchlosť najmenej 1 Gbit / s. Z predchádzajúcich skúseností s predchodcami modelu INCA 1G vieme, že rýchlosti adaptérov MoCa sú na rozdiel od rýchlostí adaptérov powerline veľmi podobné sľubovaným rýchlostiam. Na rozdiel od elektrických káblov sú koaxiálne káble určené na prenos signálu a sú tienené proti vonkajšiemu rušeniu. INCA 1G je kompatibilný aj s predchádzajúcimi adaptérmi MoCa od spoločnosti Hirschmann, rýchlosť pripojenia je samozrejme obmedzená starším adaptérom.

Prevádzka

INCA 1G je kompaktná kovová krabica s rozmermi 11 x 4,6 x 2 centimetre, ktorú môžete voliteľne priskrutkovať na stenu pomocou skrutky. Na vrchnej časti nájdete dve IEC koaxiálne pripojenia, zatiaľ čo spodná časť má sieťový port a micro USB pripojenie pre napájanie. Rovnako ako u dobre známych adaptérov powerline, aj na použitie tejto technológie potrebujete minimálne dva adaptéry MoCa. Jeden obvykle umiestnite do meracej skrinky blízko smerovača a druhý, ktorý inštalujete, kde potrebujete sieťové pripojenie. Na toto miesto samozrejme musí viesť koaxiálny kábel. To je priamo hlavné obmedzenie technológie MoCa: doma máte zvyčajne obmedzený počet koaxiálnych pripojení. Aktívne predplatné kábla nie je potrebné, na použitie adaptérov stačí koaxiálny kábel z meracej skrinky do technickej miestnosti. Okrem samostatných adaptérov predáva Hirschmann aj sadu dvoch adaptérov v jednom balení, INCA 1G biela SET, ktorá je k dispozícii za cenu okolo 130 eur. Sieť MoCa môže pozostávať z maximálne šestnástich adaptérov.

Jednoducho sa pripojte

Pripojenie adaptéra je veľmi jednoduché. Tam, kde predchádzajúce varianty adaptérov Hirschmann's MoCa používali bežné konektory f pre satelitnú televíziu, je Inca 1G vybavený obvyklými konektormi IEC pre káblovú televíziu. Šikovné, pretože väčšina domácich koaxiálnych sietí bude určená pre káblovú televíziu. Ak máte káblovú televíziu, pripojíte kábel k prenosovému bodu predplatiteľa k jednému koaxiálnemu pripojeniu a druhé pripojenie ku koaxiálnemu káblu, ktoré vedie k bodu, kde inštalujete druhý adaptér. K smerovaču samozrejme tiež pripájate sieťový kábel. Na druhej strane pripojíte adaptér koaxiálnym káblom k sieťovej prípojke a ak máte káblovú televíziu, pripojte televízor alebo televízny prijímač k druhému koaxiálnemu konektoru. Potom môžete pripojiť vaše sieťové zariadenie k sieťovému pripojeniu.

Rovnako ako predchodcovia, adaptéry INCA 1G nemajú možnosť nastavenia jedinečného šifrovacieho kľúča, čo samotná technológia dokáže pod názvom MoCa Protected setup. Podľa Hirschmanna dátové signály nejdú okolo bodu prenosu účastníka, ale stále si myslíme, že nastavenie šifrovacieho kľúča je bezpečný nápad.

Výsledky

Testovali sme INCA 1G v praxi doma na koaxiálnom pripojení v našej obývacej izbe. Múr obsahuje asi 25 metrov koaxiálny kábel, ktorý bol inštalovaný asi pred trinástimi rokmi. Sieťovú zásuvku nedávno nahradilo niečo moderné, Braun Telecom btv 01. Kábel končí v meracej skrinke, kde je tiež nainštalovaný smerovač.

Po inštalácii bol koaxiálny kábel zabudovaný do steny pravdepodobne skvelým káblom, ale v roku 2020 to určite nie je najlepší tienený kábel na trhu. Vynikajúca testovacia situácia, pretože INCA 1G je určený pre situácie, keď sa vám nechce ťahať nové káble. V našom benchmarku dosahujeme bez problémov rýchlosť 949 Mbit / s alebo, ako sme sľúbili, plnú gigabitovú rýchlosť. Pôsobivý výkon, ktorému sa nevyrovná žiadny adaptér powerline. Ak si môžete vybrať medzi MoCa alebo powerline, potom rozhodne choďte na MoCa.

Adaptér MoCa sa potom pripojí k prepínaču v televíznej skrini, ku ktorému je pripojené rôzne zariadenie. V praxi sa ukázalo, že všetko fungovalo dobre. Spotreba energie adaptérov je obmedzená na 3 watty. Súčasťou je 1 USB (5 W) nabíjačka. V meracej skrinke sme však nemali voľnú zásuvku a USB kábel z INCA 1G sme pripojili k USB portu na routeri. Ukázalo sa, že to nebol žiadny problém.

Signál MoCa nemá žiadny vplyv na televízne signály: televízny príjem je vynikajúci aj pri pripojených adaptéroch. Frekvencie používané pre technológiu MoCa sú preto mimo frekvencií používaných poskytovateľmi káblov.

Záver

S INCA 1G uvádza Hirschmann na trh vynikajúcu alternatívu k bežnému sieťovému káblu, ktorý umožňuje bezproblémové nastavenie gigabitového pripojenia. S napájacím adaptérom sme nikdy nemali úspech a je to preto, lebo koaxiálny kábel je určený na prenos signálu. Nevýhodou je, že šifrovanie nie je možné nastaviť sami, aj keď podľa Hirschmanna signály nepresahujú rámec aop.

Najväčšou nevýhodou tejto vynikajúcej technológie zostáva, že pravdepodobne máte doma obmedzený počet koaxiálnych pripojení, ktoré pomocou tohto INCA 1G môžete zmeniť na sieťové. Ak náhodou máte koaxiálne pripojenie na správnom mieste, je to najlepšie riešenie na dosiahnutie rýchleho a stabilného sieťového pripojenia bez ťahania za sieťové káble.