Preskúmanie

Fairphone 3+ - ešte lepšie pre životné prostredie

Fairphone 3 a Fairphone 3+ sú v zásade podobné. Rozdiel je v kamerách, reproduktore a množstve recyklovaného plastu (40 namiesto 9 percent). Okamžite je tiež okamžite zahrnutý Android 10. Ako sa vám ale zariadenie páči?

Fairphone 3 Plus

cena € 470,-

Farba Matná čierna

OS Android 10

Obrazovka 5,65 palcový LCD (1080 x 2160 pixelov)

procesor Snapdragon 632

RAM 4 GB

Skladovanie 128 GB

Batéria 3 080 mAh

fotoaparát 48 megapixelov (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G, Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 158 x 71,8 x 9,9 mm

Váha 189 gramov

Iné dualsim, snímač odtlačkov prstov, slot na kartu micro-sd

Webová stránka Fairphone 8 - skóre 80

  • Pros
  • Udržateľné
  • Ľahko vymeniteľné moduly
  • Holá verzia pre Android
  • Inovuje na Android 14
  • Negatíva
  • Nie najrýchlejší hardvér
  • Nie najlepší fotoaparát
  • Softvér fotoaparátu
  • Dizajn vyzerá zastarane

Zmierte sa s tým: veľa ľudí si nový smartphone kupuje príliš často. Niekomu pripadá problém, že to musia robiť raz za dva alebo tri roky, iní to robia dvakrát ročne bez premýšľania. Nakoniec to musíte vedieť sami. Sú to vaše peniaze, ale to nie je všetko, na čom záleží: všetky tieto smartphony (spolu s ďalšími elektronickými výrobkami) sú útokom na životné prostredie.

A práve na tom spoločnosť Fairphone založila svoj obchodný model. Výrobca vyrába odolné spotrebiče. Nielenže sú dodávatelia platení lepšie, ale môžete tiež ľahko vymeniť niektoré diely. Nemusíte tak platiť vysoké náklady na opravu a neláka vás hneď kúpiť nový smartphone, akonáhle sa pokazí starý.

Špecifikácie Fairphone 3 Plus

V roku 2019 spoločnosť Fairphone uviedla na trh Fairphone 3. Presne o rok neskôr prichádza Fairphone 3+. Obidve zariadenia sú si v zásade veľmi podobné. Napríklad je tu (opäť) Qualcomm Snapdragon 632, ktorý sprevádza 4 GB RAM a 64 GB interné úložisko. Špecifikácie poskytujú pomerne pomalý smartphone, ale našťastie tento zážitok nie je rušivý. Ak používate svoje zariadenie na niektoré služby správ a telefónne hovory, mali by ste byť v poriadku.

Kartu micro-SD môžete tiež vložiť do zariadenia vybratím batérie. Táto batéria má kapacitu 3040 mAh. Týmto sa dostanete do jedného dňa, ale nezabudnite, že na konci toho dňa si ho budete musieť účtovať. Bezdrôtové nabíjanie nie je k dispozícii, a to prostredníctvom kábla USB-C.

Hospodárne využitie životného prostredia

Tento kábel USB-C nie je súčasťou dodávky. Stáva sa to z nejakého dôvodu. Fairphone verí, že už máte taký kábel a nabíjačku, ktoré môžete použiť. Ak to tak nie je, môžete si na webe osobitne objednať ďalšie. Spoločnosť Apple sa teraz snaží urobiť rovnaký trik aj pri hodinkách Apple Watch Series 6. Tieto inteligentné hodinky nie sú dodávané s nabíjačkou v balení. Spoločnosť to predáva ako ekologické, v tomto prípade však ide skôr o úsporu nákladov. A túto predstavu nevidíme, pokiaľ ide o Fairphone 3+. Prístup je odlišný, pretože celá podniková kultúra je iná. A k tomu treba niečo povedať.

Fairphone 3+ má šesť častí, ktoré môžete v prípade rozbitia vymeniť. Alebo ich samozrejme samozrejme chcete inovovať. Myšlienka spočíva v tom, že môžete svoj telefón navodiť akosi moderný alebo nový, bez toho, aby ste si hneď museli kúpiť nový. Prehľad dostupných dielov nájdete na webovej stránke výrobcu. Príkladom sú nové fotoaparáty a matná čierna zadná strana. A skvelá vec je: ak máte Fairphone 3, môžete tieto časti použiť aj vo svojom starom smartfóne. Môžete ešte nechať 3+. Uloží znova.

Výmena dielov je veľmi jednoduchá. Vyberte batériu a odskrutkujte všetky skrutky. Potom opatrne stlačte obrazovku, aby ste ľahko dosiahli na samostatné moduly. Pri fotoaparáte musíte najskôr odstrániť plochý kábel, potom však aj tu odskrutkujete skrutky a ľahko vysuniete modul. Vložte novú kameru, znova ju zapojte, zašroubujte skrutky a máte hotovo. Ak to nedokážete zistiť, Fairphone má na YouTube všetky druhy návodov. Výmena je preto ľahká a prístupná aj vďaka tomu, že je súčasťou malý skrutkovač Philips. Pokiaľ ho máte po ruke, môžete preto používať šesť rôznych častí vášho Fairphone 3 Plus +.

Video a zvuk

Jednou z vymeniteľných častí je obrazovka. A to je presne, spolu so zadnou časťou, súčasť smartphonu, ktorá často utrpí veľké škody. Je preto dobré, že displej môžete vymeniť bez prílišných problémov a odborných znalostí.

LCD obrazovka je veľká 5,65 palca, má rozlíšenie Full HD +, pomer obrazovky 18: 9 a hustotu pixelov 427 pixelov na palec (ppi). Čokoľvek nad 400 ppi vytvorí pekný obrázok a tento záver môžeme vyvodiť aj s Fairphone 3+. Obrazovka nie je vynikajúca a dokonca má trochu duchový efekt (kde sú po pohyblivom obrázku stále viditeľné zvyškové obrázky), inak sú však farby zobrazené pomerne presne. Tu si môžete prezrieť vynikajúce fotografie a videá; na denné použitie vyzerá len pekne. Písmená sú dokonale čitateľné. Pozorovací uhol nie je príliš veľký, ale našťastie to nie je najdôležitejšie.

Reproduktor na Fairphone 3+ je tiež tentokrát na ľavej strane zariadenia. Môže byť užitočná pre ľudí napravo, ale nie vždy sa tejto ľavačke páči. Zvuk je neustále skrytý, pretože sa držaný telefón opiera o dlaň ruky. A praváci by si mali dávať pozor, aby ste na ten reproduktor aj tak nedali prst. Je to skvelé riešenie, keď sledujete videá vodorovne, pretože v tom okamihu nie je vaša ruka pred reproduktorom, ale pre vertikálne použitie je to menej žiaduce. Musíme povedať, že reproduktor znie lepšie ako jeho predchodca. Zvuk znie zreteľne, ale ďalej je zbavený basov.

Vylepšenia fotoaparátu

Nový kamerový modul je oveľa lepší ako modul predstavený s predchádzajúcim Fairphone. 48-megapixlový fotoaparát sníma farebné a podrobné fotografie, na to však potrebujete dostatok svetla. Ak je príliš veľká tma, všimnete si, že fotoaparát to má ťažké. Potom vzniknú artefakty a kvalita sa všeobecne zníži.

Je však zarážajúce, že nemôžete snímať fotografie v plnom rozlíšení. Vytvárate ich štandardne v rozlíšení 12 megapixelov (kde sú pixely kombinované kvôli lepšiemu osvetleniu a detailom). Automatické zaostrovanie je navyše pekné a rýchle a teraz môžete používať sledovanie objektov a optimalizáciu scény. Nie je k dispozícii optické zväčšenie, ale môžete digitálne priblížiť až osemkrát.

Sú aj nejaké nepríjemné veci. V normálnom režime fotografie klepnutím na zaostrenie tiež okamžite urobíte fotografiu. Režim Pro to nerobí. Okrem toho môžete natáčať 4k videá pri 60 fps, ale nie Full HD videá; to je možné iba pri 30 fps alebo 120 fps. Mimochodom, spomalené zábery vyzerajú dobre, ale inak nie pôsobivo.

Napríklad iPhone SE 2020 alebo Google Pixel 4a spadajú do rovnakej cenovej kategórie. Oba smartphony fotia oveľa lepšie ako fotoaparáty na Fairphone 3+. To je teda niečo, čo treba brať do úvahy.

Android 10 až Android 14

Zariadenie je dodávané priamo s Androidom 10. Napriek trochu zastaranému hardvéru sa zariadenie stále cíti moderne. Môžete si teda vychutnať všetko, čo Android 10 ponúka - nové funkcie a extra zabezpečenie. Aktualizácia zabezpečenia je 5. augusta 2020, takže zariadenie mierne zaostáva za ostatnými. Je dobré vedieť, že Fairphone plánuje vydať päť upgradov, aby ste mohli telefón nerušene a bezpečne používať až do vydania systému Android 14. To skutočne prospieva trvanlivosti.

Android 10 na Fairphone 3+ je dosť orezaný. Ale to je pozitívny bod v tomto pocite. Telefón je vybavený iba štandardnými aplikáciami Google. Jednu aplikáciu získate od spoločnosti Fairphone, ale môžete ju vypnúť. Získate tak prístup k vanilkovému systému Android, ktorý poskytuje pozitívny zážitok mnohým používateľom. Neexistuje žiadny bloatware a zbytočné funkcie, ktoré aj tak nepoužívate. Zarážajúce je tiež to, že zariadenie je štandardne dodávané so staromódnymi navigačnými klávesmi na obrazovke, našťastie to však môžete zmeniť na nový spôsob navigácie (konkrétne s novými gestami).

Fairphone 3+ - záver

Buďme úprimní. Za sumu 470 eur si môžete doma zaobstarať kvalitnejšie smartfóny. V oblasti dobrého softvéru môžete zájsť do Nokie a OnePlus Nord a čo sa týka práce s fotoaparátom, zázraky za zhruba rovnakú sumu urobia najmä Pixel 4 a iPhone SE 2020. Dôvod, prečo sa rozhodnete pre Fairphone, je však ten, že používaniu svojho smartphonu pripisujete rôzne hodnoty.

Myslíte si, že je dôležité, aby bolo takéto zariadenie udržateľné a dobré pre životné prostredie. A z tohto hľadiska je Fairphone jediný svojho druhu. Vďaka možnosti výmeny modulov a piatich sľúbených upgradov si nemusíte v nasledujúcich rokoch kupovať ďalšie zariadenie, čo je v konečnom dôsledku lepšie pre životné prostredie. Áno, Fairphone 3+ má zastaraný hardvér, ale pre bežného používateľa (ktorý používa WhatsApp, telefonuje a zdieľa fotografie a videá) sa dokáže dostať. Nečakajte však, že v tomto budete môcť dobre hrať.

V každom prípade je dobré vidieť, že Fairphone naďalej vyrába nové moduly a viac investuje do recyklovaného plastu. Výrobca je skutočným príkladom okrem iných pre spoločnosti Google, Apple a Samsung. V dolnej časti riadku si vyberiete Fairphone 3+, pretože podporujete ideály spoločnosti, nie preto, že hľadáte smartphone, ktorý ponúka veľa za málo peňazí.