Preskúmanie

Xiaomi Pocophone F1 - kráľ rozpočtu pre smartphone

Xiaomi Pocophone F1 je čínsky smartphone, ktorý ponúka špičkové technické parametre za príjemnú cenu. Za približne 350 eur máte špecifikácie, ktoré prichádzajú so zariadeniami s dvojnásobnou cenou. Tento príbeh sme už počuli ...

Xiaomi Pocophone F1

cena približne 349, - €

Farba Šedá

OS Android 8.1 (Oreo)

Obrazovka 6,2 palca amoled (2246x1080)

procesor Oktacore 2,8 GHz (Snapdragon 845)

RAM 6 GB

Skladovanie 64 GB

Batéria 4 000 mAh

fotoaparát 12 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 5 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS

Formát 15,6 x 7,5 x 0,9 cm

Váha 182 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, usb-c, dualsim, port pre slúchadlá

Webová stránka www.poco.net 9 Skóre 90

  • Pros
  • Hodnota za peniaze
  • technické údaje
  • Životnosť batérie
  • Obrazovka
  • Negatíva
  • Žiadne NFC
  • Android 8 s MIUI

Pocophone pripomína OnePlus One, prvý smartphone OnePlus, ktorý sa objaví v roku 2014. Za 299 eur ste mali zariadenie, ktoré ponúkalo zhruba to isté ako špičkové smartfóny tej doby. Medzitým OnePlus zmenil kurz a smartfóny sú na nerozoznanie z hľadiska ceny a častí. To neznamená, že už nie je dopyt po dobrých a cenovo dostupných smartfónoch. Spoločnosť Xiaomi sa snaží skočiť do vákua, ktoré po sebe zanecháva OnePlus, s online značkou Pocophone. Pocophone F1 je o niečo drahší ako vtedajší OnePlus One: okolo 349 eur. Musíte byť opatrní, že smartphone sa musí dovážať z Číny, takže musíte brať do úvahy možné dovozné clá. Smartfón Pocophone F1 si môžete prípadne zaobstarať aj v európskych webových obchodoch, potom neplatíte dovoznú daň, ale nákupná cena je často o niečo vyššia. Tieto webové obchody tiež často poskytujú viac jasnosti, pokiaľ ide o záruku.

Najlepšie technické parametre

Za tých 350 eur získate veľa na oplátku: najvýkonnejší procesor Snapdragon 845, 6 GB RAM a 64 GB úložnej pamäte, ktoré môžete na želanie rozšíriť pomocou pamäťovej karty ... Alebo druhou SIM kartou. V smartfóne bola tiež umiestnená obrovská 4 000 mAh batéria a na zadnej strane sa nachádza dualcam. Každý, kto je trochu oboznámený so špecifikáciami, vie, že je to dosť pôsobivé. Smartfóny s porovnateľnými špecifikáciami spadajú do cenových relácií od 500 do 800 eur. Spoločnosť Xiaomi musela urobiť konsolidáciu v špecifikáciách: neexistuje žiadny NFC čip, ktorý používate napríklad na mobilné platby. Ale špecifikácie sú iba teória, ako zariadenie funguje v praxi?

V každom prípade Pocophone F1 nevyzerá ako lacný smartphone. Vpredu je umiestnená veľká obrazovka, na vrchnej strane je výrez na obrazovke podobný iPhone X (nazývaný tiež výrez). Okraje obrazovky na bočnej a hornej strane zostali malé, ale okraj obrazovky v dolnej časti je bohužiaľ veľmi hrubý. Zadná strana je plastová, takže Pocophone F1 nie je taký magnet na odtlačky prstov ako všetky tieto všeobecné sklenené smartfóny. Robustná kovová hrana bola umiestnená okolo zariadenia a pokiaľ ide o pripojenie, nájdete tu jednoducho port USB-C a pripojenie pre slúchadlá.

Pocophone nie je prehnane veľký, a to napriek obrazovke s priemerom 6,2 palca na papieri. Vďaka alternatívnemu pomeru obrazovky 19 ku 9 je veľkosť o zlomok menšia ako u väčšiny ostatných špičkových smartfónov. LCD obrazovka má rozlíšenie Full HD a je v prijateľnej kvalite. Je dostatočne jasný a dostatočne kvalitná reprodukcia farieb. Negatívnou stránkou obrazovky je kontrast, biele povrchy tiež vyzerajú trochu šedo. Z hľadiska displeja to jednoducho nie je také pôsobivé a živé ako na AMOLED obrazovke drahších smartfónov. Môže však konkurovať lepším obrazovkám v rovnakej cenovej kategórii, ako je napríklad Moto G6 Plus.

Pre niekoho môže byť značnou nevýhodou pri používaní to, že Netflix a Amazon Prime nehrajú vo vysokom rozlíšení HD, čo môže byť spôsobené požiadavkami na DRM týchto aplikácií.

Testy dokazujú, že Pocophone F1 je výkonný. Najvýkonnejšie aplikácie a hry fungujú dobre.

Vytrvalostný bežec

Testy dokazujú, že Pocophone F1 je výkonný. Najvýkonnejšie aplikácie a hry fungujú na Pocophone F1 dobre, aj keď sa zariadenie môže veľmi zahriať, môže sa stať, že bude veľmi horúce. Smartfón boduje tiež pôsobivo dobre, čo sa týka výdrže, deň alebo dva sú úplne dosiahnuteľné. V krabici Pocophone F1 nájdete rýchlu nabíjačku, ktorá sa za pol hodinu nabije až 40 percent. To neprelomí žiadne rýchlostné rekordy, ale skutočnosť, že existuje vôbec funkcia rýchleho nabíjania, je pre túto cenovú kategóriu neobvyklá.

Android 8.1

Pocophone F1 je nový kráľ rozpočtu, čo sa týka telefónu, ale bohužiaľ konkurencia nad softvérovým Pocophone tromfne. Momentálne smartfón stále beží na Androide 8.1 (Oreo), našťastie s pomerne nedávnou bezpečnostnou záplatou (október 2018). Aj keď sa objaví aktualizácia na Android 9, stále zostáva otázka. Otázkou tiež je, čo môžeme od politiky aktualizácií očakávať. Pravidlá spoločnosti Xiaomi týkajúce sa aktualizácií sú rozumné, presadzujú ju však v prípade podznačky Pocophone?

Stále viac konkurentov si vyberá Android One v nižšej cenovej kategórii, čistú verziu Androidu, ktorú podporuje aj samotný Google s rýchlymi aktualizáciami. To však, bohužiaľ, nie je prípad Pocophone F1: Android má svoj vlastný shell spracovaný MIUI Global 10.0. Koža nie je príliš drastická, ale vylepšenie holého Androidu? Ani to nie. Ponuka nastavení je neprehľadná, ikony trochu detinské a je tu príliš veľa bloatware od spoločností Microsoft, Facebook a Xiaomi, ako napríklad duálny prehliadač alebo dokonca bezpečnostná aplikácia, ktorú nie je možné odstrániť, a tak na váš smartfón pašuje klamný antivírus. Dúfajme, že sa Xiaomi rozhodne vybaviť Pocophone F2 aj Android One.

fotoaparát

na zadnej strane Pocophone F1 nájdete dualcam. Nečakajte rovnakú funkcionalitu ako najdrahšie iPhony a Samsung Galaxy. Napríklad nemôžete druhý objektív priblížiť bez straty kvality. Toto je iba na fotografovanie portrétov, takže môžete fotografovať s efektom hĺbky ostrosti (nazývaný tiež bokeh). Je škoda, že vám chýbajú niektoré pokročilé funkcie duálneho fotoaparátu a že aplikácia pre fotoaparát bola od spoločnosti Apple prevzatá takmer každý s každým. Fotoaparát vôbec nefotografuje nesprávne fotografie, ale keď ich priložíte k fotografiám z drahších smartfónov, ako je napríklad OnePlus 6, uvidíte rozdiely. Fotografie Pocophone sú trochu bledšie a menej podrobné. Ale všeobecne: naozaj nie zlé! V porovnaní s ostatnými smartfónmi v cenovej kategórii má Pocophone jeden z lepších fotoaparátov.

Selfie kamera je vo všeobecnosti tiež trochu nudná a dosť trpí na zdroje jasného svetla a trochu nízke rozlíšenie. Nie je to naozaj vhodné pre najkrajšie selfie, bohužiaľ. Rovnako ako v prípade mnohých čínskych smartphonov, aj v aplikácii fotoaparátu nájdete niekoľko kozmetických filtrov, vďaka ktorým vyzerá vaša tvár strašne plasticky.

Alternatívy

Ak sa pozriete na technické parametre, Pocophone je neprekonateľný rýchlo, pokiaľ ide o jeho cenové rozpätie, a to isté platí aj o výdrži batérie. Nevýhodou je však softvér, ktorý je pre vás veľmi dôležitý, môžete sa rozhodnúť pre alternatívy, ako je Motorola Moto G6 Plus alebo Nokia 7 Plus. O niečo luxusnejší vzhľad získate so smartfónmi od Huawei (napríklad Mate 20 Lite), ktoré však nedokážu držať krok s rýchlosťou Pocophone F1.

Záver

Dostupnosť môže byť problematická, ale odhliadnuc od toho: za cenovku okolo 350 eur si momentálne nemôžete zaobstarať lepší a výkonnejší smartfón ako Pocophone F1. Pokiaľ ide o technické parametre, zariadenie sa dodáva so smartfónmi v hodnote približne 800 eur. Existujú však ústupky, napríklad obrazovka a fotoaparát a kvalita zostavenia sú v poriadku. Ale nie také pôsobivé ako najdrahšie smartfóny, a to samozrejme vôbec nevadí. Iba softvér MIUI s Androidom 8 klesá. Dúfajme, že Xiaomi vie, ako to vyriešiť pomocou Pocophone F2, napríklad pomocou Android One.

Ďakujeme Gearbestu za poskytnutie testovacej vzorky Xiaomi Pocophone F1.