Ako

Upravujte fotografie pomocou GIMPu

GIMP je bezplatný a veľmi všestranný program na úpravu fotografií, ktorý sa vďaka holandskému používateľskému prostrediu ľahko ovláda. Pridajte efekty, upravte odtiene, upravte farby, použite vrstvy, klonujte atď., To je všetko možné. V nedávnom porovnávacom teste spoločnosti Computer! Totaal bola spoločnosti GIMP udelená značka kvality TIP Redactie, čo je najvyšší čas na rozsiahly workshop.

1. Inštalácia

Freeware si môžete stiahnuť z webovej stránky GIMP. K dispozícii je verzia pre Windows, Linux a Mac OS X. Hneď ako spustíte GIMP, vstúpite do holandského rozhrania. Skladá sa z troch dialógových okien. V hlavnom okne môžete otvoriť fotografiu a nájdete panel s ponukami. The Skrinka na náradie so všetkými bežnými nástrojmi sa zobrazuje ako samostatné okno. Na pravej strane obrazovky je ďalšie okno s vrstvami, kanálmi atď. Výhodou samostatných dialógových okien je, že si môžete sami ľahko upraviť pracovné prostredie.

2. Otvorte súbory

Jednoducho otvoríte obrázok v pracovnom priestore. Ísť do Súbor / Na otvorenie a nájdite obrázok pomocou štruktúry priečinkov. Dvojitým kliknutím súbor otvorte. GIMP podporuje všetky známe grafické formáty, ako sú gif, jpg, psd, png a tif. Je tiež možné pretiahnuť fotografiu z Prieskumníka Windows alebo z pracovnej plochy do hlavného okna. Môžete si tiež navrhnúť svoj vlastný obrázok v programe: choďte na Súbor / Nový a určte v pixeloch alebo milimetroch, aký veľký chcete urobiť obrázok. kliknite na Ok, po ktorom sa zobrazí biely pracovný priestor.

3. Vykonajte výber

Výberom objektov je možné diel individuálne upravovať. Kliknite na nástroj Obdĺžnikové alebo Oválny výber a pretiahnite ukazovateľ myši nad požadovanú oblasť. Skrz Voľný výber nakreslite svoje vlastné čiary okolo požadovaného predmetu. Príjemnou metódou je Kúzelná palička. Vyberie súvislú oblasť na základe farby. Presnosť nastavujete posúvačom vzadu Prah v Skrinka na náradie. Podržte stlačené tlačidlo Shift a rozbaľte výber. Takto je možné vyberať zložité tvary.

4. Jas a kontrast

Nesprávna expozícia môže spôsobiť, že fotografia bude príliš svetlá alebo príliš tmavá. V mnohých prípadoch stále môžete dosiahnuť požadovaný výsledok úpravou jasu a kontrastu. Kvalitu môžete ľahko vylepšiť, najmä pomocou fotografií, ktoré ukazujú vyblednuté farby. Ísť do Farby / Jas / kontrast. Na obrazovke sa zobrazia dva posúvače. Posuňte posúvač dozadu Jas vpravo, aby boli farby mierne svetlejšie. Pohybom doľava budú farby tmavšie. Týmto spôsobom môžete zmeniť aj hodnotu kontrastu. Okamžite si prezriete výsledok svojej úpravy.

5. Správny tonálny rozsah

Úprava kriviek je dobrý spôsob samostatného nastavenia svetlých a tmavých farieb. Otvorte nástroj pomocou Farby / Krivky. Horizontálna os zobrazuje najtmavšie hodnoty (tiene) vľavo a najsvetlejšie vpravo s rôznymi odtieňmi šedej. Histogram schematicky zobrazuje množstvo každej hodnoty. Posunutím čiary v rôznych bodoch pridáte fotografii tmavé alebo svetlé tóny. Vertikálna os sa používa na čítanie toho, ako sa zmenil tónový rozsah po úprave fotografie.