Ako

Čo je aptX a čo do neho obsahuje?

Zvuk cez bluetooth sa neustále zlepšuje. Nielenže je možné posielať zvuk z väčšej vzdialenosti do reproduktora alebo slúchadiel, zlepšuje sa aj kvalita. Termín, ktorý často vidíme, je aptX, ktorý dokáže prenášať hudbu v lepšej kvalite. Čo je to však aptX a čo sa za tým vlastne skrýva?

Bluetooth predvolene používa kodek SBC na zabalenie zvuku a jeho odoslanie do reproduktora alebo slúchadiel. SBC je skratka pre Sub Band Codec a používa sa od zavedenia bluetooth. Podľa Johnyho McClintocka, manažéra predaja a marketingu aptX v spoločnosti Qualcomm, mal SBC udržiavať bitrate hudby na čo najnižšej úrovni, čo prospieva spojeniu, ale určite nie kvalite hudby. „Výsledkom je dátový tok sotva 200 kb / s,“ uviedol McClintock. „Výsledkom je, že takmer všetky tóny nad 16 kHz sú pri odosielaní zvuku cez SBC prerušené.“

Keď bolo možné poslať viac dát cez bluetooth, priniesol Qualcomm kodek aptX do sveta bluetooth. Koncept aptX sa datuje do 80. rokov, kedy sa používal na prenos zvuku cez internet s čo najmenšou stratou kvality. Kodek, ako ho dnes používame v bluetooth, bol predstavený v roku 2008. Na rozdiel od sotva 200 kilobajtov za sekundu používaných v SBC je možné pomocou aptX posielať zvuk rýchlosťou 354 kilobajtov za sekundu. S aptX je možné prehrávať zvukové súbory v kvalite CD a znie to do značnej miery aj ako kvalita CD.

Fajn, lepšie, najlepšie

Teraz boli vydané dve varianty aptX, aptX Low Latency a aptX HD. Prvý sa vyznačuje obmedzením oneskorenia medzi zdrojom a zvukom v slúchadlách na najviac 40 milisekúnd. Na porovnanie, pri SBC je zvyčajne oneskorenie asi 220 milisekúnd. Najmä pri hraní videa a hraní hier je dôležité, aby bol zvuk z obrazovky synchronizovaný so zvukom z bezdrôtových slúchadiel alebo reproduktorov. S aptX HD je možné prehrávať hudbu s vysokým rozlíšením 24-bit / 48kHz. Stále existuje určitá kompresia, ale s aptX HD sa znížila na minimum. Pre aptX a všetky varianty platí pravidlo: obe zariadenia ho musia podporovať.

Rozdiel

Zlepšenie kvality zvuku samozrejme nikdy nemôže ublížiť, ale neexistuje záruka, že budete vždy počuť rozdiel. Ako sme už povedali, aptX vám umožňuje vytvárať hudbu ako v kvalite CD, ale na to musíte tiež prehrávať hudbu v kvalite CD alebo vyššej.

Malý rozdiel si všimnete pri jednoduchom súbore MP3 v službe Spotify. Takéto hudobné súbory sú už značne skomprimované, takže veľa detailov v hudbe - najmä vo vyšších a nízkych frekvenciách - rýchlo zmizne. Hudba v kvalite CD alebo vyššej stále obsahuje mnoho z týchto detailov, a preto si s aptX lepšie rozumie.

Máte smartphone s aptX, kvalitnú hudbu a slúchadlá alebo reproduktor s aptX? Potom je to potešenie pre milovníka hudby. Na záver si môžete bezdrôtovo vychutnať hudbu v kvalite CD.