Preskúmanie

LG Q6 - Lacný širokouhlý displej

LG Q6 je smartphone, ktorý veľmi pripomína špičkový model, LG G6, avšak v cenovo dostupnej verzii. Za 350 eur máte zariadenie s extra širokouhlou obrazovkou, ale čo iné ponúka Q6?

LG Q6

cena € 349,-

Farby Čierna, strieborná

OS Android 7.1

Obrazovka 5,5 palcový LCD (2160 x 1080)

procesor 1,4 GHz oktacore (Qualcomm Snapdragon 435)

RAM 3 GB

Skladovanie 32 GB (rozšíriteľný pomocou pamäťovej karty)

Batéria 3 000 mAh

fotoaparát 13 megapixelov, 5 megapixelov (vpredu)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.1, WiFi, GPS

Formát 14,3 x 6,9 x 0,8 cm

Váha 149 gramov

Iné Micro USB

Webová stránka www.lg.com/sk 6 Skóre 60

  • Pros
  • Čistá (plynulá) verzia systému Android
  • Veľká obrazovka pre veľkosť zariadenia
  • Negatíva
  • Kvalita obrazovky
  • Plášť hrubý a citlivý na poškriabanie

Spoločnosť LG nie je jediná, ktorá vydala rozpočtové varianty svojho najlepšieho smartfónu. Napríklad Huawei má P10 Lite a Samsung v minulosti vydal aj lacnejšie vydania smartfónov Galaxy S. LG Q6 je zase odvodený od LG G6, vynikajúceho zariadenia, ale trochu sa rozpadá od iných porovnateľných zariadení, ako sú Galaxy S8, iPhone 7 a OnePlus 5.

Sivá myška

To isté sa trochu deje aj s Q6. Napriek tomu, že je zariadenie vybavené nápadným (širším) pomerom strán 2: 1, smartfón skutočne nevyniká. Zatiaľ čo P2 od Lenovo ponúka vynikajúcu výdrž batérie za 300 eur a Moto G5 (Plus) je všestranný veľmi silný za rovnakú cenu (a má snímač odtlačkov prstov, ktorý na Q6 chýba). Chyba Q6 je jednoducho v tom, že skutočne ničím nevyniká: ani výkonom, ani fotoaparátom, ani kvalitou zostavenia. Pomer strán a tenké rámčeky sú pekné. Ale nie viac ako to.

Pomer strán a tenké rámčeky sú pekné. Ale nie viac ako to.

Keď prvýkrát dostanete zariadenie do rúk, všimnete si, že je dosť silné. Vďaka tomu sa Q6 javí ako väčší. Pretože pre zariadenie s 5,5-palcovou obrazovkou nie je veľkosť na dĺžku a šírku v skutočnosti až taká zlá. Vďaka kovovej hrane okolo zariadenia sa Q6 v každom prípade cíti veľmi robustne. Zadná strana je vyrobená z plastu, ktorý má mierne zaoblenú povrchovú úpravu a má krásnu farbu. V mojom prípade som sa dostal k testu bielej verzie, ktorá je trochu modrastá a dokonca sa trochu odráža. Našťastie nie také zlé ako HTC U11, kde som si v reflexnej zadnej časti mohol dokonca urobiť selfie.

Počas testovania som však behom týždňa objavil tri výrazné škrabance v zadnej časti. Plast nie je vôbec odolný proti poškriabaniu, pretože tieto škrabance vznikli pri jazde na bicykli s Q6 v batohu, ktorý obsahoval aj nejaké oblečenie. Nie práve extrémna situácia.

Priestranný

Mysleli by ste si, že o niečo hrubšie puzdro ponecháva priestor pre pozoruhodné technické parametre. 1,4 GHz procesor (podporovaný 3 GB RAM) však nie je žiadnym rýchlostným monštrom, to však v tejto cenovej relácii nemôžete čakať. 3 000 mAh batéria tiež nie je nijako zvlášť veľká. To je škoda, pretože s obrazovkou v tomto formáte získate batériu zhruba deň až deň a pol. V súlade so smartphonmi všeobecne, ale nie nápadne, napriek veľkosti.

V rade je aj kapacita úložiska 32 GB, z čoho takmer 11 sa spotrebuje na doplnkoch Android a LG. Úložnú kapacitu je možné tiež rozšíriť pomocou pamäťovej karty, aby ste mali vždy dostatok miesta pre svoje fotografie, hudbu, videá a aplikácie.

V spodnej časti je zastaraný port micro USB na nabíjanie zariadenia alebo napríklad na pripojenie k počítaču. Avšak takmer všetky nové smartphony sú v dnešnej dobe vybavené portom USB-C, čo je nový štandard, ktorý napríklad nahradzuje aj porty USB na notebookoch.

Dostal som sa k otestovaniu striebornej verzie, ktorá je modrastá a dokonca mierne odráža.

Keď už sme pri šedej ...

Ja osobne som z obrazoviek LG vždy nadšený. Odkedy som na veľtrhu videl OLED obrazovky tejto značky, všetky ostatné televízory ma sklamali. A G6 je tiež vybavená vynikajúcou (širokouhlou) obrazovkou. To sa bohužiaľ nedá povedať o Q6, a to je bolestivé, pretože obrazovka 2: 1 je bod, s ktorým sa LG snaží bodovať. Ale kontrast je priemerný, farby sú šedé, akoby bol na obrazovku nalepený modrošedý chránič obrazovky. Maximálny jas tiež nie je veľmi pôsobivý, čo je nepríjemné, ak svoj smartphone vytiahnete na slnko. Priemerná kvalita obrazovky je veľmi zreteľná, keď zariadenie umiestnite vedľa iného smartfónu, a to tiež v rovnakej cenovej kategórii.

Našťastie je to dobré z hľadiska ostrosti, nevidíte hlučnú obrazovku. Príjemne sa používa aj pomer obrazovky. Zábavné je napríklad to, že môžete urobiť dve štvorcové fotografie vedľa seba. Nie vždy to však je praktické, napríklad keď nastavujete video, vždy máte po stranách čierne pruhy, pretože takmer všetky videá sú zaznamenané v rôznych pomeroch strán.

fotoaparát

Fotoaparát, ktorým je LG Q6 vybavený, nie je sklamaním ceny. Aj tu má LG u mňa vynikajúcu reputáciu, pretože špičkové zariadenia dosahujú v testoch fotoaparátov vždy vysoké skóre. Q6 dokáže veľmi rýchlo nasnímať vynikajúcu fotografiu. Za horšieho osvetlenia je možné zaznamenať určitý hluk, ktorý však nemá vplyv na peniaze, ktoré zaň zaplatíte. Bohužiaľ nemáte veľa možností nastavenia, zatiaľ čo pokročilý fotograf s modelom G6 zvládne všetko so surovou fotografiou, časom uzávierky a ďalšími svetelnými hodnotami, u modelu Q6 máte naozaj iba možnosť zapnúť, vypnúť alebo zapnúť automatické HDR . A na tom vlastne nezáleží. Pretože v automatickom režime sú fotografie veľmi elegantné - a pokročilí fotografi sa majú lepšie so špičkovým smartfónom vybaveným najlepším fotoaparátom.

Android 7.1

Model Q6 je vybavený najnovšou verziou systému Android: 7.1. Koža si zvykne, nie je k dispozícii žiadny prehľad aplikácií, ale všetky ikony aplikácií (spolu s vašimi widgetmi) sú umiestnené na domovských obrazovkách. To môže byť nepríjemné. Našťastie môžete všetko „staromódne“ usporiadať na úvodnej obrazovke a prehľade aplikácií prostredníctvom samostatnej aplikácie LG. Ja osobne som uprednostnil túto možnosť.

Spoločnosť LG tiež príkladne nastavila Android. Žiadny bloatware, ako sú klamlivé antivírusové programy a hry. Ale čistý a dobre organizovaný operačný systém. V žiadnom okamihu som nemal chuť inštalovať Nova Launcher, aby Android vyzeral o niečo čistejšie, čo je pochvala. Počas testovacieho obdobia som tiež nemusel deaktivovať alebo odstrániť aplikácie, čo je tiež celkom jedinečné.

Ako kompenzáciu nedostatku skenera odtlačkov prstov pridala spoločnosť LG do systému Android možnosť odomykania pomocou rozpoznávania tváre.

Počas testovacieho obdobia som si všimol, že zariadenie na všetko rýchlo reaguje. Spustenie fotoaparátu, vyvolanie klávesnice, aplikácií. Mám podozrenie, že je to aj vďaka ľahkému shellu Androidu, pretože procesor a pracovná pamäť sú základné. Pri ťažších hrách sa zariadenie začne prirodzene rýchlo potiť. Ale na základné úlohy, ako je snímanie fotografií, e-mail, whatsapp, prehliadanie a podobne, je LG Q6 veľmi vhodný.

Záver

LG Q6 je bezpečná kúpa a v žiadnom prípade nie zlá voľba. Napriek tomu vlastne ničím nevyniká a pri testovaní som sa stále stretával s malými sklamaniami. Hrubé puzdro, ktoré sa ľahko poškriabe, obrazovka, ktorá má pekné rozmery a potom sklamaný displej a chýba snímač odtlačkov prstov a port USB-C. Čistá verzia systému Android a hladký fotoaparát to našťastie vynahradili.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found