Ako

Prispôsobte si šablónu Normal.dotm v programe Word

Ak často vytvárate dokumenty v určitom štýle (napríklad v písme), chcete byť schopní rýchlo pracovať v tomto štýle. Môžete samozrejme klepnúť na existujúci dokument, ale to je náchylné na chyby. Je to oveľa jednoduchšie ako upraviť predvolenú šablónu Wordu tak, aby každý nový dokument mal automaticky správny štýl.

Predvolená šablóna pre Word 2010 sa nazýva normal.dotm (so staršími verziami slova je to iba normal.dot). Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v predvolenej šablóne je vhodné najskôr vytvoriť zálohu pôvodného súboru. Ak chcete k tomuto súboru získať prístup pomocou programu Windows Prieskumník, musíte najskôr povoliť v možnostiach priečinkov zobraziť skryté priečinky a súbory, ale môže to byť aj jednoduchšie. Otvorte Word a kliknite Súbor / Otvoriť. V okne Na otvorenie ktorý je zobrazený, uvidíte teraz možnosť v ľavom hornom rohu Microsoft Word so zložkou pod šablóna. V tomto priečinku sa nachádza Normal.dotm. Kliknite na tento súbor a potom stlačte kombináciu klávesov Ctrl + C a Ctrl + V, potom vytvoríte kópiu s názvom Normálne - copy.dotm. Teraz vytvorte nový dokument programu Word (automaticky pomocou šablóny Normal.dotm).

Pred vykonaním akýchkoľvek zmien je dobré najskôr vytvoriť kópiu súboru Normal.dotm.

Upraviť

Teraz môžete meniť, čo chcete. Napríklad môžete do šablóny pridať svoje vlastné štýly, ale môžete tiež pridať predvolený štýl, vhodne pomenovaný Štandardné, upravte tak, aby ste automaticky začali požadovaným písmom, veľkosťou, farbou atď. Kliknite pravým tlačidlom myši na štýl Štandardné a potom ďalej Upraviť. V okne, ktoré sa zobrazí, vykonajte požadované úpravy. Určite vyberte túto možnosť Nové dokumenty založené na tejto šablóne začiarknite políčko a kliknite na ikonu Ok. Výberom práve spomenutej možnosti sa automaticky upraví Normal.dotm, nie je potrebné stlačiť Uložiť kliknúť. Keď teraz zatvoríte program Word a reštartujete ho, znova sa zobrazí novo upravený predvolený štýl. To môže ušetriť veľa času!

Keď upravíte štýl a vyberiete uvedenú možnosť, štýl Normal.dotm sa automaticky upraví.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found