Ako

Čo je TikTok a je to nebezpečné?

TikTok je dnes známym fenoménom, najmä medzi mladými ľuďmi. Aplikácia ponúka možnosť robiť krátke videá v rozmedzí 3 až 15 sekúnd, v ktorých ukážete niečo vtipné alebo chytré. Ponoríme sa trochu hlbšie do tohto vnemu.

TikTok sa často porovnáva s Vine, ale je to vlastne nástupca Musical.ly. Toto bola aplikácia na streamovanie a zdieľanie videa, ktorá vám umožnila zdieľať s svetom videá iba za 15 sekúnd. Mala viac ako 100 miliónov používateľov, z ktorých niektorí sa stali veľmi známymi. Táto osobnosť však často preskočí na iné sociálne médiá, čo spôsobí, že napríklad Musical.ly stratí na YouTube hviezdy.

Bolo to Musical.ly

V auguste 2018 prevzal Musical.ly čínsky ByteDance, ktorý previedol všetky účty do nového TikToku. TikTok v skutočnosti nerobí nič iné ako Musical.ly. Robíte s ním videá v trvaní 15 sekúnd a je mimoriadne populárny: teraz má viac ako 300 miliónov aktívnych používateľov mesačne, aj keď sa hovorí aj o viac ako 500 miliónoch aktívnych používateľov mesačne. Najväčší rozdiel oproti Musical.ly spočíva v tom, že TikTok už dávno nie je len o hudbe.

Je to veľmi kreatívna platforma, kde hlavnou vecou je ukázať vám za pár sekúnd niečo špeciálne, vtipné alebo šikovné. To môže byť akási paródia medzi dvoma milenkami, ale aj video ženy, ktorá dokáže hula hoop so 100 obručami súčasne. A teda aj spomínané krátke hudobné videá, v ktorých používateľ hrá a tancuje.

Samozrejme, nie je to tak skutočnosť, že môžete robiť videá v trvaní 15 sekúnd, ale je to možné aj pomocou fotoaparátu v telefóne. Jedná sa o to, že aplikácia vám ponúka všetky nástroje, ktoré potrebujete na čo najzábavnejšie oblečenie: obsahuje tisíce hudby a môžete nad ňu (rovnako ako v aplikácii Snapchat) pridať super filtre. A to priťahuje veľmi mladú cieľovú skupinu.

Sociálny aspekt

To všetko znie dosť priateľsky a neškodne, ale tým to nekončí. To, čo robí TikTok tak populárnym, je sociálny aspekt. V aplikácii nemusíte nevyhnutne vytvárať videá, ktoré potom musíte zdieľať na iných sociálnych sieťach: mali by ste zostať v aplikácii TikTok. Môžete tam odpovedať na ďalšie videá napríklad reakčným videom.

Keď TikTok ešte len začínal vzlietať, súkromie a bezpečnosť platformy boli v zlom stave. Spočiatku ste mohli svoje videá nastaviť iba ako úplne súkromné ​​(aby ste si ich mohli pozrieť sami) alebo ich zverejniť pre všetkých. V júli 2018 však TikTok vykonal niekoľko vylepšení, vďaka ktorým sa stali súkromné, že videá si môžu pozrieť iba sledovatelia, ktorých ste schválili. Taktiež bola pridaná rodičovská správa a rozšírené nastavenia súkromia, pokiaľ ide o odosielanie súkromných správ.

Nastavenia ochrany osobných údajov

TikTok teda pred niekoľkými rokmi pridal niektoré nastavenia ochrany súkromia, ale vaše videá sú predvolene zdieľané s každým a váš profil je verejný. Aby ste to zmenili, budete sa musieť ponoriť do nastavení sami. Ak to chcete urobiť, prejdite na v nastaveniach aplikácie Ochrana osobných údajova dať priamo ma môžu kontaktovať iba priateliaOn. Pokračujte tiež skryť údaje o polohe a súkromný účet aby bolo vaše súkromie ešte lepšie zaručené.

Aj keď je v niektorých krajinách služba TikTok staršia ako 12 rokov a v iných krajinách s hodnotením 16 a viac rokov, používanie aplikácie nebude brániť ani mladším deťom. TikTok uviedol, že účty ľudí mladších ako tieto vekové skupiny budú odstránené, ale to je samozrejme ťažké skontrolovať. Nie nadarmo však App Store naznačuje, že aplikácia môže obsahovať ľahký sexuálny obsah a nahotu, napríklad kvôli výzvam, pri ktorých sa mladé dievčatá musia vyzliekať.

Zatiaľ čo väčšina používateľov zverejňuje na platforme zábavný a neškodný obsah, pre malé deti určite existuje nebezpečenstvo. Okrem problému, že malé deti často nedokážu správne vyhodnotiť dôsledky svojich videí a ktorý môže naznačovať, kde deti žijú alebo chodia do školy, bolo hlásených niekoľko situácií, keď sa pedofilov na TikToku zatúlali. Mnoho mladých ľudí navyše napodobňuje veci, ktoré vidia vo videoklipoch, a ktoré môžu byť niekedy veľmi sexi. India preto dokonca zakázala TikTok.

Mali by ste zostať v aplikácii Tiktok

Nie je vhodný pre malé deti

TikTok nie je vhodný pre malé deti. Nie nadarmo má vekové odporúčanie minimálne 12 rokov. Napriek tomu to v zásade nie je nebezpečnejšie ako napríklad Instagram alebo Snapchat: dajú sa tam nahrať aj videá s mierne príliš explicitným obsahom a je možné na seba navzájom reagovať. Najlepšou radou pre rodičov detí, ktoré chcú TikTok používať, je buď to povoliť, alebo nie, alebo zaistiť neustále nastavenie súkromia. Na platforme sa tiež môžete stať priateľmi svojho dieťaťa, aby ste videli, čo sa zverejňuje. V každom prípade, tak ako vo všeobecnosti pri používaní internetu, je dôležité o tom stále hovoriť.

Takto sa TikTok stal takým veľkým

Aj keď je TikTok veľký po celom svete, má aj veľa miestnych súťaží a výziev, ktoré oslovujú ľudí, aby ukázali celému svetu, odkiaľ pochádzajú. Aplikácia chce tiež osloviť používateľov ešte osobnejšie tým, že im dá odporúčania založené na tom, ako používajú TikTok. To je to, čo robí TikTok obľúbeným a obľúbeným, a preto sa doň zapájajú aj známe osobnosti. Napríklad americký moderátor talk show Jimmy Fallon má s aplikáciou partnerstvo a píše výzvy. Napríklad jeho nápad je #TumbleweedChallenge: ľudia musia predstierať, že sa kotúľajú ako šľapací valec. Znie to šialene, ale za týždeň malo viac ako 10 miliónov reakcií.