Preskúmanie

macOS Mojave 10.14 - Cielená aktualizácia na macOS

Už tradične sa každý rok objaví nový operačný systém od spoločnosti Apple. Vydanie systému macOS Mojave sa týka mnohých malých nových funkcií a ešte hlbšej integrácie systémov iOS a macOS.

macOS Mojave 10.14

cena zadarmo

Jazyk Holandsky

Požiadavky na systém

MacBook (2015 alebo novší)

MacBook Air (polovica roku 2012 alebo novší)

MacBook Pro (polovica roku 2012 alebo novší)

Mac mini (koniec roka 2012 alebo novší)

iMac (koniec roka 2012 alebo novší)

iMac Pro (všetky modely)

Mac Pro (koniec roka 2013 alebo novší a modely z polovice 2010 alebo z polovice 2012 s odporúčanou grafickou kartou, ktorá podporuje Metal)

Webová stránka www.apple.com 9 Skóre 90

  • Pros
  • Stohy sú užitočné
  • Rýchle zobrazenie
  • Prebral veľa funkcií iOS
  • Negatíva
  • Tmavý režim je trochu sporý

Na zemi, na mori aj vo vzduchu. Po štarte v oceáne Apple vystúpi z hôr a zavedie nás do kalifornskej púšte: Mohavská púšť. OS X Mavericks (10.9) bol prvý operačný systém, ktorý technický gigant sprístupnil zadarmo. Vďaka programom Yosemite, El Capitan, Sierra a High Sierra je teraz na rade Mojave, ktorý je tiež známy pod menej vzrušujúcim názvom macOS 10.14.

Tmavý režim

Púšť je miestom extrémov a to sa okamžite prejaví v jednej z dôležitých nových funkcií operačného systému, v tmavom režime. Režim zapnete z ovládacieho panela. Čo sa stane, je panel ponuky Apple, pozadie doku a programové pruhy a tapety stmavnú. Pozadie pracovnej plochy sa tiež automaticky zmení na tmavú verziu. Teda, ak používate jednu z dvoch dynamických tapiet z macOS. Ak si vyberiete vlastné pozadie, zostane v rovnakých farbách. Táto funkcia je praktická, ale stále sa javí trochu obmedzená: neexistuje žiadny spôsob prepínania medzi normálnym a tmavým režimom pomocou skratky na paneli s ponukami, môžete zmeniť iba farbu akcentu a nie je možné automaticky aktivovať tmavý režim. aktivovať konkrétny čas.

Stohy

Je to veľká nepríjemnosť, vaša pracovná plocha je vždy plná súborov a vďaka tomu vyzerá veľmi preplnene. Mojave vám môže pomôcť automaticky vyčistiť plochu. Skladať dokumenty viete z doku, kde môžete napríklad ukladať súbory do priečinka na stiahnutie. Ak v systéme macOS Mojave kliknete pravým tlačidlom myši na plochu, môžete zvoliť možnosť Použiť stohy. Mojave teraz automaticky triedi súbory: snímky obrazovky sa vrhajú na hromadu, všetky vaše fotografie sa zoradia a súbory PDF a video už nebudú zmiešané. Po kopírovaní na pracovnú plochu sú nové súbory pohodlne automaticky priradené k zásobníku. Spôsob usporiadania súborov v zásobníku určíte výberom z kontextovej ponuky Skupinové stohy na.

Rýchle zobrazenie

V systéme macOS už bolo možné prezerať súbory bez ich otvárania, ale funkcia Rýchly pohľad vám teraz umožňuje vykonávať niektoré možnosti úprav priamo z vyhľadávača. Táto funkcia je v skutočnosti kombináciou funkcií Quick Look a Mark Up, ktoré sú v operačnom systéme už roky. Ak na obrázku stlačíte medzerník, v jeho hornej časti sa zobrazia dve nové možnosti: obrázok môžete okamžite otočiť o 90 stupňov a kliknutím na tlačidlo Označiť môžete napríklad k obrázku pridať poznámku, upraviť obrázok Vystrihnutie alebo podpísanie dokumentu svojím podpisom. Vo vyhľadávači nájdete aj ďalšiu možnosť zobrazenia: galériu. To je užitočné, ak chcete prechádzať mnohými fotografiami a nájsť konkrétnu snímku. Okrem toho teraz vidíte oveľa viac metaúdajov súboru a zvukový alebo video súbor môžete jednoducho skrátiť, rovnako ako ste zvyknutí v systéme iOS.

iOS

Mimochodom, v Mojave je pečených viac možností iOS. Napríklad, keď urobíte snímku obrazovky v Mojave, okamžite vynikne a zobrazí sa v pravom dolnom rohu. Kliknutím na ňu upravíte obrázok alebo ho okamžite odošlete prostredníctvom služby iMessage alebo e-mailu. Aplikácie z iOS boli tiež prevzaté v Mojave, napríklad aplikáciu Voice Memos teraz nájdete v priečinku s programami a zariadenia v domácnosti môžete ovládať pomocou aplikácie Home. Integrácia s iOS 12 je tiež užitočná, ak fotografujete na svojom iPhone. Keď sú obe zariadenia v rovnakej sieti Wi-Fi a prihlásite sa do rovnakého Apple ID, môžete ľahko importovať fotografie do aplikácie v počítači Mac. Už nejaký čas sa šepkalo o tom, že Apple chce mať viac integrovaných iOS a macOS a na WWDC 2018 už spoločnosť naznačila, že vývojári by mali byť schopní spúšťať svoje iOS aplikácie v macOS. Apple taktiež všetkými spôsobmi popiera, že by chcel dlhodobo kombinovať oba operačné systémy.

Safari 12

Novinkou v Mojave je Safari 12. Najnovšia verzia sa zameriava na ochranu súkromia tým, že predvolene skrýva tlačidlá sociálnych médií a bráni sledovačom, ktorí nemajú povolenie, aby vás sledovali v práci. Vizuálne užitočné je, že teraz môžete na karte vidieť ikonu webových stránok. Safari 12 je k dispozícii na stiahnutie aj pre ďalšie operačné systémy, potrebujete minimálne Sierra 10.12.6 alebo High Sierra 10.13.6.

Záver

MacOS Mojave prináša iOS a macOS o niečo bližšie k sebe. Operačný systém nie je aktualizáciou s úplne novými aplikáciami, prevratnými novými funkciami alebo úplne novým dizajnom. Mojave oveľa viac pokračuje tam, kde High Sierra skončila, a Apple sa zaviazal vylepšiť pracovný tok pomocou funkcií, ako sú stohy počítačov, vylepšené rýchle vykresľovanie a tmavý režim. Celkovo možno povedať, že aktualizácia pôsobí účelovo, nie sú tu nijaké výrazné chyby a pridané funkcie sú užitočné.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found