Ako

To môžete a nemôžete robiť so svojimi licenciami na Windows 10

Či už bol predinštalovaný, keď ste kupovali nový počítač, alebo či ste ho kupovali osobitne; doľava alebo doprava ste zaplatili za licenciu systému Windows 10. Možno si myslíte, že si s tým môžete robiť, čo chcete. Nie je to však také jednoduché.

Keď ste si kúpili alebo „dostali“ Windows 10 s novým počítačom, nainštalovali a aktivovali ho, je nerozlučne spojený s počítačom, na ktorom je spustený tento operačný systém. Samotné použitie tejto licencie (kódu) na inom počítači na následnú inštaláciu systému Windows 10 na to nie je možné: musíte tiež zaplatiť za licenciu systému Windows pre tento druhý počítač.

Inovujte hardvér

Čo však s tým, keď inovujete hardvér svojho počítača? V minulosti sa niekedy stávalo, že (keď ste napríklad vymenili základnú dosku a procesor) licencia systému Windows (napríklad pre Windows 7) zrazu prestala platiť a vy ste skončili s deaktivovanou kópiou. Zdá sa, že Windows 10 je v tomto smere o niečo plynulejší. Aj keď spoločnosť Microsoft presne nezistí, koľko svojho hardvéru môžete zmeniť, skôr ako budete musieť znova aktivovať operačný systém, stalo sa to oveľa jednoduchšie. V každom prípade môžete svoju pamäť vymeniť alebo inovovať bez obmedzenia, meniť pevné disky a pripojenie ďalších periférií nikdy neovplyvní vašu licenciu systému Windows 10. Ak zmeníte časť všetkého hardvéru (napríklad základnú dosku, procesor a pamäť) naraz, existuje šanca, že Windows 10 „kňučí“. Spoločnosť Microsoft tiež vo Windows 10 prirodzene kontroluje, či sa vami používaná licencia nepoužíva aj na inom počítači. Dva systémy Windows 10 bežiace s rovnakou licenciou preto nie sú v žiadnom prípade možné.

Prepojte licenciu s účtom Microsoft

Najlepším spôsobom, ako „zabezpečiť“ licenciu systému Windows 10, je prepojiť ju s účtom Microsoft. Ak prepojíte svoju licenciu systému Windows 10 s účtom Microsoft, je oveľa menej pravdepodobné, že pri aktualizácii hardvéru narazíte na problémy s licenciou. Je to preto, že licencia je potom skutočne spojená s vami ako osobou, nielen s vaším počítačom. Prostredníctvom online prostredia svojho konta Microsoft môžete presne vidieť, ktoré počítače sú zaregistrované na vaše meno. Toto sú všetky počítače, na ktorých ste sa kedy prihlásili pomocou účtu @ hotmail.com alebo live.nl. Tieto sa automaticky zobrazujú vo vašom prostredí Microsoftu.

Počas inštalácie môžete nastaviť Windows 10 raz pomocou účtu Microsoft, potom aktivovať operačný systém a potom vytvoriť lokálny účet v rámci systému Windows 10. Takže sa nemusíte zakaždým prihlasovať pomocou účtu Microsoft, aby ste aktivovali a udržali systém Windows 10 aktívny.

Vyžiadajte si licenciu

Ak máte licenciu OEM systému Windows 10 (čo je prípad, ak ste si kúpili počítač s predinštalovaným systémom Windows 10), nemôžete túto licenciu previesť na iný počítač. Iné to je, keď ste si Windows 10 kupovali osobitne, napríklad cez internetový obchod (kde dostanete digitálny produktový kľúč) alebo v obchode. V zásade môžete túto takzvanú maloobchodnú verziu nainštalovať aj na iný (nový) počítač, ak najskôr deaktivujete starý počítač. Nie je možné spustiť maloobchodnú licenciu na viacerých počítačoch. Aký druh licencie má váš počítač so systémom Windows 10, môžete zistiť pomocou niekoľkých príkazov. Otvorte príkazový riadok z ponuky Štart a spustite ho s oprávneniami správcu. Zadajte nasledujúci riadok:

slmgr / dli

Zobrazí sa obrazovka, na ktorej uvidíte, aký typ licencie má váš počítač. Ak ste si Windows 10 kúpili osobitne, uvidíte ho v pravej časti okna RETAILOVÝ kanál stáť. S predinštalovanou verziou Windows 10 (OEM verzia) je potom OEM_DM kanál.

Už ste niekedy inovovali zadarmo, povedzme Windows 7 alebo Windows 8 na Windows 10? Dokonca aj potom uvidíte, či ide o licenciu OEM alebo maloobchodnú licenciu.

Deaktivovať licenciu

Ak plánujete inštaláciu systému Windows 10 na nový počítač, musíte deaktivovať systém Windows 10 na starom počítači, pretože nemôžete používať dve verzie s rovnakým licenčným kľúčom. Windows 10 pravidelne na pozadí kontroluje, či je vaša licencia platná, takže príde chvíľa, keď sa jeden z dvoch počítačov automaticky deaktivuje. Cez vyššie uvedený príkaz, ale s iným parametrom, je možné deaktivovať počítač so systémom Windows 10. Takto môžete bez problémov nainštalovať Windows 10 na iný (novší) počítač. Otvorte ďalší príkazový riadok s právami správcu a pomocou tohto príkazu deaktivujte systém Windows 10:

slmgr / upk

Licenčný kľúč sa potom okamžite uvoľní a inštalácia systému Windows 10, na ktorej ste spustili tento príkaz, sa deaktivuje.

V novom počítači nainštalujte Windows 10 bežným spôsobom a zadajte svoj produktový kľúč počas inštalácie alebo neskôr v časti Aktivácia v okne nastavení.

Stále môžete inovovať na Windows 10 zadarmo

Stále čakáte na upgrade na Windows 10, pretože sa bojíte platiť? Nebojte sa, upgrade na Windows 10 je stále zadarmo. Všetko, čo musíte urobiť (zo systému Windows 7 alebo Windows 8), je stiahnuť si nástroj na aktualizáciu. Nájdete ho tu. V hornej časti stránky nájdete tlačidlo Teraz aktualizovať. Kliknutím na ňu najskôr stiahnete nástroj (Windows10Upgradexxxx.exe, kde štyri x predstavujú verziu súboru, ktorá sa môže líšiť).

Po stiahnutí spustite nástroj a po chvíli sa objaví postup aktualizácie. Vyberte možnosť Aktualizujte tento počítač teraz. Nástroj potom na pozadí stiahne súbory potrebné na aktualizáciu systému Windows 7 alebo Windows 8 na Windows 10. Stiahnutie môže chvíľu trvať, pretože obsahuje asi 4 GB súborov.

Tento nástroj vás niekedy môže upozorniť, že konkrétny program nie je kompatibilný so systémom Windows 10. Ak sa vám zobrazí táto správa, budete musieť daný program odinštalovať pomocou ovládacieho panela, zvyčajne však môžete pokračovať v inovácii na systém Windows 10. Môžete dokonca si do systému Windows 10 prinesiete všetky svoje staré účty Windows 7 a niektoré nastavenia.