Ako

Čo konkrétne môžete robiť s NAS?

NAS (Network Attached Storage) je v skutočnosti pevný disk so sieťovým pripojením. Vďaka tomu sú súbory na NAS dostupné všetkým používateľom vo vašej domácej sieti. Čo je ešte možné s NAS a na čo by ste si mali dať pozor, ak si ho chcete kúpiť?

NAS je vlastne jednoduchý počítač, ktorý často beží na variante Linuxu. Primárnou funkciou NAS je zdieľanie súborov. Pretože NAS je v dnešnej dobe skôr mini-server, je možné oveľa viac. Okrem seba môžete NAS používať napríklad aj s celou rodinou. Môžete vytvoriť svoje vlastné používateľské konto pre každého používateľa a zabezpečiť, aby používatelia nemali prístup k svojim súborom. Môžete tiež vytvoriť priečinky, ku ktorým majú prístup všetci členovia rodiny. Existujú zariadenia NAS v rôznych cenových reláciách, ktoré sa líšia výkonom a funkčnosťou. Prečítajte si tiež: 8 najlepších systémov NAS, ktoré si môžete kúpiť práve teraz.

Procesor a RAM

Rovnako ako počítač, aj NAS obsahuje procesor a RAM. Ak používate hlavne NAS na ukladanie súborov a / alebo streamovanie na obmedzený počet zariadení, postačí NAS s jednojadrovým procesorom a 512 MB RAM. Aj s 256 MB RAM budete pravdepodobne stále v poriadku. Ak však chcete streamovať viac používateľov súčasne alebo chcete používať NAS na vykonávanie viacerých úloh súčasne, napríklad na streamovanie, sťahovanie a prezeranie fotografií, potom je k dispozícii kópia s dvojjadrovým procesorom a 1 GB RAM. viac vhodný.

Počet pozícií pre jednotky

Zariadenia NAS sa dodávajú vo verziách pre iný počet zápisov. K dispozícii sú varianty pre jeden, dva, štyri alebo päť diskov. Samozrejme, čím viac alebo menej diskových pozícií NAS ponúka, tým je zariadenie drahšie a tým viac na neho môžete uložiť. NAS s dvoma alebo viacerými diskami navyše ponúka možnosť chrániť dáta pred zlyhaním disku pomocou RAID.

Pre domáce použitie je NAS s dvoma pozíciami pre disky dobrým kompromisom medzi cenou a schopnosťami, hoci systémy NAS so štyrmi pozíciami pre disky sú čoraz populárnejšie. V súčasnosti sú v predaji NAS s úložnou kapacitou 4 TB. Preto by ste mohli uložiť 8 TB na dvojšachtový NAS (dva disky). Mnoho používateľov sa rozhodne pre ochranu RAID1, čo znamená, že sa na ňu zmestia 4 TB. Ak budete NAS používať iba na zdieľanie menej dôležitých vecí, ako sú filmy a hudba, môže vám stačiť NAS bez tejto bezpečnostnej techniky.

Výhodou populárnych značiek NAS, ako sú Synology, QNAP alebo Netgear, je nielen veľké množstvo rozšírení, ale možno dôležitejšia je veľká časť používateľov. Pre populárnych výrobcov NAS existujú fóra, kde nájdete všetky druhy informácií a riešení problémov.

Holandské fórum používateľov Synology: www.synology-forum.nl

Anglické používateľské fórum Synology: //forum.synology.com

Anglické fórum používateľov QNAP: //forum.qnap.com

Anglické fórum používateľov Netgear: www.readynas.com/forum

Anglické užívateľské fórum ASUSTOR: //forum.asustor.com

Anglické užívateľské fórum Thecus: //forum.thecus.com

Ktoré disky?

NAS sa predávajú s úložiskom alebo bez neho. Ak si vyberiete prázdny priestor NAS, budete si musieť kúpiť pevné disky sami. V zásade môžete do zariadenia NAS vložiť akýkoľvek disk SATA, je však rozumné skontrolovať, či sa disk nachádza na zozname kompatibilných zariadení NAS. Výrobca NAS potom otestoval správne fungovanie pevného disku v kombinácii s NAS. Spoločnosti Western Digital a Seagate našťastie uľahčujú hľadanie vhodnej jednotky.

Obaja výrobcovia majú celý rad pevných diskov, ktoré sú špeciálne navrhnuté na použitie v zariadeniach NAS a zvyčajne sa nachádzajú v uvedených zoznamoch kompatibility. Spoločnosť Western Digital nazýva svoje disky NAS WD Red, pri Seagate sa musíte pozerať na HDD NAS. HGST, dcérska spoločnosť spoločnosti Western Digital, ponúka tiež disky NAS pod názvom DeskStar NAS. Disk NAS s úložnou kapacitou 2 TB stojí asi 90 eur, 3 TB je k dispozícii za 115 eur a 4TB disk je možné kúpiť za zhruba 160 eur, tie ceny sa však rýchlo menia.

USB porty

Takmer všetky zariadenia NAS sú vybavené jedným alebo viacerými portami USB. Lacnejšie majú porty USB 2.0, zatiaľ čo drahšie zariadenia NAS majú rýchlejšie porty USB 3.0. Porty USB možno použiť na pripojenie ukladacieho priestoru USB, aby ste mohli zálohovať údaje na NAS. Často je tiež možný opak: môžete ľahko kopírovať údaje z USB disku alebo USB kľúča na NAS. Mnoho zariadení NAS má navyše zabudovaný tlačový server, takže môžete zdieľať tlačiareň USB s vašou sieťou. Ak chcete použiť túto možnosť, pred zakúpením skontrolujte, či je vaša tlačiareň USB kompatibilná s tlačovým serverom na NAS. V praxi nie každá tlačiareň USB spolupracuje s každým tlačovým serverom. Luxusnejšie zariadenia NAS obsahujú okrem portov USB aj pripojenie eSATA, takže ďalší disk môže byť ešte rýchlejší.

Webové rozhranie

Aj keď väčšina zariadení NAS pracuje na niektorom variante systému Linux, v praxi s tým nebudete mať veľa spoločného. NAS spravujete rovnako ako router prostredníctvom webového rozhrania. K rozhraniu sa dostanete cez IP adresu a väčšina výrobcov poskytuje nástroje, ktoré túto IP adresu automaticky zisťujú za vás. Je rozumné dať svojmu NAS pevnú IP adresu, aby ste sa na ňu vždy ľahko dostali. Webové rozhrania výrobcov NAS sa čoraz viac podobajú úplným operačným systémom. Prostredníctvom webového rozhrania môžete nastaviť NAS, spravovať súbory a inštalovať rozšírenia. NAS tiež obsahujú aplikácie na prezeranie filmov, hudby a fotografií v prehliadači.

Veľa možností

Každý NAS je vhodný na zdieľanie súborov a mediálny server DLNA je tiež takmer vždy prítomný, takže môžete ľahko prehrávať médiá v sieti. Ak však chcete viac, je najlepšie zvoliť si NAS, ktorý si môžete rozšíriť o nové možnosti. Predchodcami v tejto oblasti sú Synology a QNAP, ale aj ďalšie značky ako Netgear, Thecus a ASUSTOR ponúkajú rozsiahle možnosti rozšírenia. Stručne diskutujeme o najdôležitejších možnostiach zariadení NAS.

Server médií

NAS je ideálne zariadenie na ukladanie filmových a hudobných zbierok. Takmer každý NAS preto obsahuje zabudovaný mediálny server DLNA, aby ste mohli streamovať mediálne súbory do svojho prehrávača médií alebo inteligentnej televízie. DLNA zvládnu aj herné konzoly ako PS3, tablety a smartfóny. Na pokročilejšie zariadenia NAS môžete nainštalovať ďalšie servery médií, napríklad Plex.

Stiahnuť

Súbory si takmer každý NAS dokáže stiahnuť sám, čo je veľmi užitočné. Spravidla je podporovaný BitTorrent a pokročilejšie NAS podporujú aj sťahovanie z diskusných skupín. Na zariadenia NAS, ktoré môžete rozšíriť o balíčky ďalších funkcií (napríklad modely od Synology a QNAP), môžete tiež nainštalovať ďalšie programy na stiahnutie, ako sú SABnzbd, Sick Beard alebo Couchpotato.

Zdieľajte fotografie

Ak dáte fotografie na NAS, môžete k nim dať prístup komukoľvek prostredníctvom zdieľaného sieťového priečinka alebo DLNA. Niektoré zariadenia NAS tiež ponúkajú zabudovanú webovú stránku s fotografiami, na ktorej sú fotografie prezentované zreteľným spôsobom. To nie je užitočné len pre vás, je to tiež ideálne riešenie na zobrazovanie fotografií iným ľuďom.

Prípony

Pokročilejšie NAS môžete rozšíriť napríklad od spoločností Synology, QNAP, Netgear a ASUSTORE o ďalšie možnosti a aplikácie. Tieto balíčky nevyvíja iba samotný výrobca NAS, ale aj samotní používatelia. Balíky nájdete na webových stránkach príslušných značiek.

Hostiteľské webové stránky

Na niektorých zariadeniach NAS je možné hostiť webové stránky a systémy na správu obsahu, ako sú WordPress, Drupal a Joomla! inštalovať. Vo svojej vlastnej sieti môžete ponúknuť (testovací) web. S moderným NAS je tiež pomerne ľahké sprístupniť zariadenie, a teda aj webovú stránku, cez internet.

Osobný cloud

Cloudové služby sú veľmi populárne, pretože vďaka nim ľahko sprístupňujú všetky vaše dokumenty a súbory na všetkých vašich zariadeniach prostredníctvom aplikácií. Na tento trh naskakujú aj výrobcovia NAS a ponúkajú možnosti a mobilné aplikácie, ktoré vám umožňujú používať NAS ako osobný cloud. Ak chcete svoj vlastný cloud, môžete navštíviť výrobcov NAS, LaCie, Synology, QNAP a WD.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found