Preskúmanie

Xiaomi Mi 10T Lite - Bez skutočnej podpory 5G

Spoločnosť Xiaomi pripravila na túto jeseň tri telefóny, a to Xiaomi Mi 10T, 10T Pro a 10T Lite. Posledný menovaný smartfón je v súčasnosti jedným z najlacnejších 5G telefónov v súčasnosti a medzičlánkom, ktorý má 120Hz obrazovku. Xiaomi Mi 10T Lite je teda zariadenie, ktorému sa v tejto recenzii pozrieme bližšie.

Xiaomi Mi 10T Lite

MSRP od 279, - €

Farby Sivé, modré, ružové zlato

OS Android 10 (MIUI 12)

Obrazovka 6,67 palcový LCD (2 400 x 1 080, 120 Hz)

procesor Snapdragon 750G

RAM 6 GB

Skladovanie 64 alebo 128 GB

Batéria 4820 mAh

fotoaparát 64, 8, 2 a 2 megapixely (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS, NFC

Formát 16,5 x 7,7 x 0,90 cm

Váha 214,5 gramov

Iné Skener odtlačkov prstov v tlačidle zapnutia a vypnutia

Webová stránka www.mi.com/sk 7 Skóre 70

  • Pros
  • Lacné na 5G (zatiaľ)
  • Hodnota za peniaze
  • 120Hz obrazovka
  • Negatíva
  • Kamerový systém
  • Žiadna podpora pre „skutočné“ 5G
  • MIUI si môže trochu zvyknúť

V čase písania tohto článku je Xiaomi Mi 10T Lite prvým smartfónom s procesorom Qualcomm Snapdragon 750G. Jedná sa o procesor octacore, ktorý má dve jadrá taktované na 2,22 GHz a šesť jadier taktované na 1,80 GHz. Aj keď má tento procesor vstavanú podporu 5G pre kmitočty mmWave, bohužiaľ to tak nie je, že zariadenie má potrebné antény. To neznamená, že nová mobilná sieť nie je podporovaná, pretože Xiaomi Mi 10T Lite môžete používať na frekvenciách dostupných v Holandsku.

Skutočné 5G je však zatiaľ stále budúcou hudbou. V čase písania tohto článku už existujú 5g siete a predplatné, ale skutočne veľké zvýšenie rýchlosti ešte len čaká. Je to tak preto, lebo požadované 3,5 GHz pásmo bude dražené až v roku 2022. Medzi 4G a súčasnou implementáciou 5G je rozdiel v rýchlosti, ale tento rozdiel nie je príliš veľký. V tejto súvislosti je škoda, že Xiaomi Mi 10T Lite už nie je odolný voči budúcnosti. Pretože akonáhle tam budú nové frekvencie, nemôžete ich s Mi 10T Lite využívať.

Pomalšia pamäť: je to zlé?

Zariadenie je vybavené 6 GB RAM lpdd4x. To je dosť pracovnej pamäte, ale pomalšieho druhu. V praxi si to našťastie až tak nevšimnete. Aplikácie sa spúšťajú rýchlo, môžete ľahko prepínať z aplikácie do aplikácie a nikdy sa nestretneme s nepríjemnými zlyhaniami. Je to kompromis, ktorý pre vás urobila spoločnosť Xiaomi: použitím o niečo pomalšej pamäte možno znížiť cenu. Je len na vás, či to budete brať ako samozrejmosť.

To isté platí aj pre úložný priestor. Môžete si vybrať z 64 alebo 128 GB vnútornej pamäte. Toto je tiež o niečo staršia verzia ako súčasný štandard, ktorý často nájdete v drahších smartfónoch, konkrétne UFS 2.1 a 2.2. Smartfónu z toho nevyčítame, pretože ide o ústupky. A je to v poriadku, ak a: nemáte v úmysle platiť za smartphone najvyššiu cenu ab: vaše každodenné činnosti v skutočnosti nevyžadujú vôbec najvyššiu rýchlosť.

Mnoho výrobcov smartfónov pôsobiacich v tomto segmente týmto spôsobom šetrí peniaze, takže to nie je vôbec zvláštna prax. Nie každý výrobca je však v tejto veci úplne otvorený a bez vyhľadávania tieto informácie nesprístupňuje. Preto je fajn vidieť, že aspoň viete, do čoho idete s týmto zariadením Xiaomi skôr, ako si ho prinesiete domov. Xiaomi Mi 10T Lite ďalej disponuje batériou s kapacitou 4820 mAh, ktorá sa rýchlo nabíja priloženou 33-wattovou nabíjačkou. Nie je bezdrôtové nabíjanie. Batéria pri bežnom používaní vydrží zhruba deň a pol, pri aktivovanom režime 120Hz.

Pekná veľká obrazovka s otvorom pre fotoaparát

Xiaomi Mi 10T Lite má rovnako ako jeho drahší bratia 10T a 10T Pro peknú veľkú LCD obrazovku s uhlopriečkou 6,67 palca. Rozlíšenie je rovnaké, konkrétne 2400 x 1080 pixelov. Takto je zaistená hustota pixelov necelých 395 pixelov na palec (ppi). Pre zariadenie za nižšiu cenu viac ako fajn. Zvyčajne sa hovorí, že čokoľvek nad 400 ppi poskytuje ostrý a podrobný obraz na obrazovkách smartfónov, takže byť päť pixelov na palec nie je veľkým problémom. Okrem toho farby dobre vychádzajú a kontrast je tiež veľmi pevný.

Obrazovka trpí typickými vecami LCD. Napríklad na okrajoch telefónu je zreteľne viditeľný tieňový okraj. To je neoddeliteľnou súčasťou zobrazovacej technológie a nič, čo sa týka iba Mi 10T Lite, je to stále zarážajúce. Obrazovka 120 Hz je neuveriteľne plynulá a umožňuje krátku prácu s trhanou kvalitou, ktorú poskytuje obrazovka 60 Hz. Displej sa tiež dokáže automaticky prispôsobiť typu obsahu na obrazovke. Videá s frekvenciou 24 Hz nebudú dostávať umelé obrázky okamžite, ale stále je možné ich zobraziť v pôvodnom počte Hertzov.

Čo je trochu sklamaním, je maximálny jas. Uviazne na 450 nitoch. Opäť: to nie je zlé pre lacný telefón, ale vo všeobecnosti je pekné, keď obrazovky smartfónov majú maximálny počet nitov o 600 viac. Pokiaľ ide o zvuk, tentokrát sa môžete spoľahnúť na stereofónne reproduktory, ktoré produkujú čistý a zrozumiteľný zvuk. Nie je o čom písať domov, ale aspoň to nebude tak skoro kakofonické.

Štyri fotoaparáty na zadnej strane

Xiaomi Mi 10T Lite má okrúhly kamerový modul s najmenej štyrmi fotoaparátmi na zadnej strane. K dispozícii je širokouhlý objektív s rozlíšením 64 megapixelov, ultraširokouhlý objektív s rozlíšením 8 megapixelov, 2-megapixelový makro fotoaparát (pre fotografie zblízka) a 2-megapixelový snímač hĺbky. Štandardná aplikácia pre fotoaparát ponúka aj veľké množstvo funkcií, napríklad režim Pro a podporu vysokého dynamického rozsahu, takže máte veľký vplyv na kvalitu snímok. Nechýba ani umelá inteligencia, ktorá automaticky upravuje fotografie.

Rozdiel vo fotografiách, ktoré snímate so zapnutým režimom AI a HDR, je výrazný. Fotografie bez týchto bonusov vyzerajú o niečo prirodzenejšie, ale aj trochu bledo. Po aktivácii oboch vecí uvidíte, že farby vyniknú viac proti sebe a že niektoré detaily vyniknú oveľa lepšie. Z obrazov vynikajú ďalšie aspekty, ako napríklad svetlo na objektoch (napríklad auto na fotografiách). To sa vám však páči alebo nie, a preto záleží na vašom osobnom vkuse. V každom prípade je dobré sledovať, že fotoaparáty dokážu robiť ostré, farebné a podrobné fotografie.

Priblíženie nemôžeme odporučiť, a to ani počas fotografovania, ani po ňom. Potom je zarážajúce, že kvalita je do istej miery sklamaním. A už sme nastavili fotoaparát na fotografovanie v najvyššej kvalite. Ale fér je fér: za túto sumu nenájdete lepšie veľmi rýchlo, až na snáď rozpočtové verzie smartfónov Google Pixel alebo Sony Xperia.

Android 10, MIUI 12

Smartfón beží na Androide 10, nad ním je softvérový shell Xiaomi MIUI 12. Aj keď je škoda, že nie je hneď zahrnutý aj Android 11, nie je to ani veľmi čudné. Inovácia je stále mladá a hlavne spoločnosť Xiaomi potrebuje čas na jej zvládnutie. Spor o softvér sa trochu mení vo vzhľade a rozhraní Androidu. Ak nie ste oboznámení s prácou výrobcu, môže sa tento systém cítiť ako niečo, čo sa Androidu príliš nepribližuje. To nie je vždy výhoda, pokiaľ samozrejme nechcete, aby to fungovalo.

Aj keď je ponuka nastavení usporiadaná inak a rýchle menu, ktoré stiahnete cez domovskú obrazovku, vyzerá inak, Xiaomi Mi 10T Lite ponúka všetko, čo telefón s Androidom ponúka. Niektoré nastavenia sú výraznejšie, zatiaľ čo iné sú skrytejšie. V takom okamihu je pekné, že do ponuky bola pridaná aj funkcia vyhľadávania, aby ste napríklad mohli rýchlo vyvolať tmavý režim systému. Režim, ktorý sa našťastie nachádza aj na Mi 10T Lite.

MIUI 12 robí v porovnaní s verziou 11 niekoľko vecí odlišne. Napríklad teraz môžete používať pohybovú navigáciu, ktorá bola predstavená v systéme Android 10, a je tu nový vzhľad. Aj pre používateľov Xiaomi teda nepochybne bude niečo medzi tým, čo funguje trochu inak, ale nikde to neruší. Systém je dobre organizovaný a vyzerá farebne a v zásade sa podobá na iOS. Ďalej je k dispozícii viac možností ochrany osobných údajov, čo je v našej brožúre vždy výhodou. Nezhromažďujú sa žiadne ďalšie údaje, na ktoré neposkytnete povolenie.

Bohužiaľ nie je jasné, koľko upgradov systému Android zariadenie dostane. Spoločnosť Xiaomi o tom nič nezverejnila.

Záver

Za menej ako 300 eur môžete získať 5G telefón, ktorý nevyzerá zle, má solídnu kvalitu zostavenia, robí rozumné fotografie (bez priblíženia) a má prehľadný operačný systém. Nie ste celkom pripravení na budúcnosť 5G, jednoducho preto, že chýbajú antény, možno sa budete musieť naučiť MIUI a budete sa zaoberať trochu zastaraným hardvérom - ale to nie sú veci, ktoré by inak príjemnému smartfónu skutočne prekážali. -skúsenosť. Tiež je pekné vidieť, že je tu konektor pre slúchadlá a že snímač odtlačkov prstov na boku zvyčajne funguje rýchlo.

V rovnakom segmente nájdete aj smartfón Poco X3, tiež od Xiaomi. Oba telefóny majú takmer rovnaké technické parametre, ale Poco má väčšiu batériu. Takže ak si myslíte, že je to dôležitý aspekt, choďte radšej na X3. Mi 10T Lite má lepší procesor a lepšiu prednú kameru.

Ak máte ešte trochu čo minúť, OnePlus Nord môže slúžiť aj ako medzičlánok, ktorého môžete zatiaľ využiť. Toto zariadenie má tiež obrazovku AMOLED, rýchlejší procesor a mierne vyššiu hustotu pixelov. Z hľadiska výdrže batérie je tu Xiaomi lepšou voľbou. Ak považujete takmer holý zážitok zo systému Android za dôležitý, potom čoskoro dostanete OnePlus alebo samozrejme telefóny Pixel od spoločnosti Google.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found