Preskúmanie

ASUS ZenBook UX305 - tenký, ľahký a tichý

Spoločnosť ASUS uvádza na trh svoj najtenší notebook ZenBook UX305. V každom prípade mi s hmotnosťou 1,2 kilogramu a hrúbkou 1,23 centimetra nemám čo vytknúť! To nie je ani najlepšie, pretože UX305 nemá ventilátor a je preto šepotom tichý.

ASUS ZenBook UX305

Cena: € 999,-

Procesor: Intel Core M-5Y10 (dvojjadrový 800 MHz)

Pamäť: 4 GB RAM

Skladovanie: 256 GB SSD

OS: Windows 8.1

Pripojenia: 3 x USB 3.0, 3,5 mm pripojenie náhlavnej súpravy, micro HDMI, čítačka kariet SD, sieťové pripojenie 10/100 (cez USB)

Bezdrôtový: 802.11a / b / g / n, bluetooth 4.0

Rozmery: 32,4 x 22,6 x 1,2 cm

Hmotnosť: 1,2 kg

Batéria: 45 Wh

8 Skóre 80
  • Pros
  • Rozlíšenie obrazovky
  • Tenký
  • svetlo
  • Tichý
  • Negatíva
  • 4 GB RAM
  • Žiadne osvetlenie tlačidiel

Spoločnosť ASUS zvyčajne prináša na trh nádherné ultrabooky pod značkou ZenBook a ZenBook UX305 opäť uspel. Oficiálne nejde o ultrabook, pretože chýba dotyková obrazovka. Kvalita vyhotovenia celohliníkového krytu vo farbe, ktorú spoločnosť ASUS nazýva Obsidian Stone, je veľmi dobrá. Nikde ho nemôžete stlačiť, je len taký tenký, že v ňom nezostane vzduch. Rovnako ako v prípade predchádzajúcich ZenBookov, spoločnosť ASUS použila na veko kruhový vzor. Vnútorná rohož je hotová. Prečítajte si tiež: To najlepšie z roku 2014: 5 krásnych notebookov, na ktorých treba pracovať.

Spoločnosť ASUS uvádza na trh ZenBook v dvoch verziách. Najdrahšia a testovaná verzia kombinuje obrazovku s vysokým rozlíšením a 256 GB SSD, zatiaľ čo lacnejšia verzia kombinuje obrazovku Full HD so 128 GB SSD. Obe verzie prichádzajú so 4 GB RAM, čo určite nájdem u drahejšej verzie po tesnej stránke. Ďalej získate tri porty USB 3.0, micro HDMI, čítačku kariet a pripojenie náhlavnej súpravy. Čo sa týka sieťových schopností, ZenBook obsahuje 802.11n a bluetooth, zatiaľ čo káblové sieťové pripojenie je možné pomocou priloženého USB adaptéra.

Energeticky úsporné

Okrem svojej tenkosti môže mať UX305 ešte jednu najdôležitejšiu výhodu: neobsahuje aktívny ventilátor, a preto je pekný a tichý. To je možné vďaka procesoru Intel Core M, čipu, ktorý sa predtým používal iba v kabrioletoch a ktorý spotreboval iba 4,5 wattu. Spoločnosť ASUS používa procesor Core M-5Y10 základnej úrovne, ktorý má rýchlosť 800 MHz a maximálnu rýchlosť turba 2 GHz.

Výkon

Core-M je rovnako ako mobilný procesor Core i5 dvojjadrový procesor s hypervlákaním. Najväčším rozdielom je oveľa nižší takt iba 800 MHz. V praxi sa čip často prepína na 2 GHz. Vďaka tomu sa notebook pri bežnom používaní cíti hladko. Môžete prehliadať, používať Office a pozerať filmy. Celkom dobré skóre 4260 bodov v programe PCMark 7 potvrdzuje moje skúsenosti.

Zarážajúce bolo, že ZenBook v prehliadači Google Chrome nefunguje vôbec plynulo. Aj pri nie veľmi náročných webových stránkach prehľadávač pri pokuse o rolovanie pokrivkáva. Trochu zvláštne, pretože v prehliadači Internet Explorer mi to neprekážalo. Možno to možno optimalizovať pomocou aktualizovaných ovládačov. 256 GB SSD vyrobila spoločnosť SanDisk a v teste úložiska PCMark 7 dosiahol vynikajúce skóre 5326 bodov. Podľa spoločnosti ASUS môžete na testovanej verzii pracovať zhruba osem hodín, realistickejšie je však šesť až sedem hodín. Mám podozrenie, že na verzii s obrazovkou Full HD môžete pracovať o niečo dlhšie.

Vynikajúca obrazovka

13,3-palcová obrazovka priťahuje pozornosť obrazne i doslova. Rozlíšenie 3 200 x 1 800 pixelov je pôsobivé. Obraz je ostrý ako britva a reprodukcia farieb, jas a pozorovací uhol sú v poriadku. Je pekné, že obrazovka má matný povrch. Krátko som videl aj lacnejšiu verziu s obrazovkou Full HD a táto obrazovka tiež vyzerala dobre. Windows 8.1 mimochodom ešte nie je celkom pripravený na vysoké rozlíšenie. Niektoré časti systému Windows, napríklad Správca zariadení, stále vyzerajú rozmazane.

Pekná práca

Najdôležitejšie na notebooku je, že vás práca s ním baví, pričom jedným z najdôležitejších bodov je klávesnica. Klávesnica vynikajúco tiká a je úplne integrovaná do hliníkovej dosky. Myslím si, že je škoda, že klávesnica nemá podsvietenie klávesov. Najmä pri drahšej verzii som to skutočne čakal. Touchpad je priestranný a vo všeobecnosti funguje dobre. Zatiaľ nedosahuje úroveň stále neprekonaných touchpadov MacBookov, pracuje sa s ním však v poriadku. Nízka hmotnosť znamená, že UX305 môžete bez problémov používať na klíne alebo na gauči. Dno sa však trochu zahreje, najmä vpravo.

Záver

ZenBook UX305 od spoločnosti ASUS je v mnohých ohľadoch veľmi pôsobivý notebook. Notebook je krásne hotový, tenký a ľahký. Navyše tu nie je aktívne chladenie, čo znamená, že je tiež tiché. Ten druhý je spôsobený energeticky efektívnym procesorom Core M. Určite nie rýchle monštrum, ale je dobré pracovať s ním pri každodennej práci. Spoločnosť ASUS zaujme aj vynikajúcou 13,3-palcovou obrazovkou, ktorá má okrem vysokého rozlíšenia 3 200 x 1 800 pixelov aj dobrý pozorovací uhol, čistotu a farebnú reprodukciu. Škoda, že najdrahšia verzia UX305 v Holandsku, ktorú som testoval, má tiež iba 4 GB RAM, najmä preto, že notebook má v iných krajinách 8 GB RAM za rovnakú cenu. Navyše je škoda, že taký moderný notebook ako UX305 nemá na palube 802.11ac, opäť sa ac používa v iných krajinách. Z tohto dôvodu som dlho váhal medzi hodnotením 3,5 alebo 4 hviezdičkami. Nakoniec z toho boli štyri hviezdičky s výhradou, že lacnejšia verzia s Full HD obrazovkou sa mi zdá zaujímavejšia. Stojí 749 eur, čo je cena, ktorá sa lepšie hodí napríklad k 4 GB RAM.