Ako

Vyzbrojte sa proti ransomvéru v 18 krokoch

Opäť dáva o sebe vedieť, že ide o rozsiahly kybernetický útok, ktorý znova až príliš zreteľne ukazuje nebezpečenstvo ransomvéru. Tentokrát je to starý známy Peťo. A to zatiaľ, čo ste chránení pred väčšinou útokov pomocou dobrého antivírusového softvéru a nedávnej zálohy. V tomto článku si prečítate, ako sa proti ransomvéru obrniť a čo o ňom musíte vedieť v praxi.

Platiť alebo neplatiť?

Aby ste nestratili údaje po infikovaní ransomvérom, podniknite kroky hneď teraz. Na rozdiel od typického problému s vírusmi, ktorý sa dá obvykle prekonať technickými znalosťami a časom, máte s ransomvérom naozaj dosť. Vaše súbory sú navždy neprístupné, pretože boli znečitateľné so silným šifrovaním. Väčšina šifrovania ransomvéru je taká silná, že žiadny nástroj nemôže uložiť vaše dáta. Prečítajte si tiež: Čo robiť v prípade infekcie ransomvérom?

Rovnako ako v niektorých rukojemníckych situáciách, sú potrebné peniaze a existujú časové hodiny, v ktorých musíte splniť požiadavky. Ak nezaplatíte okamžite, suma sa môže výrazne zvýšiť alebo zločinca nahlási jediný „kľúč“ na zničenie vašich údajov. Zdá sa to ako zlý film. Rada je samozrejme: nikdy neplatte. Stimulujete šírenie a vývoj ešte väčšieho množstva ransomvéru a možno je ešte dôležitejšie, že je veľmi malá šanca, že dostanete „kľúč“ na zrušenie šifrovania.

Chápadlá

Keď váš počítač narazí na ransomvér, pokúsi sa urobiť všetky súbory nečitateľnými. Ide hlavne o všetky vaše osobné súbory bez ohľadu na to, kde ich máte uložené. Vaše interné pevné disky, SSD, NAS, cloudové úložisko a dokonca ani pripojené disky USB nie sú bezpečné a sú rýchlo napadnuté. Cielené sú všetky miesta úložiska, ku ktorým máte teraz prístup pomocou programu Windows Explorer. Nešetria sa ani zdieľané sieťové prostriedky na inom počítači, ku ktorému máte prístup na zápis. Výsledkom sú nečitateľné súbory s aplikovaným šifrovaním. Budete naliehavo upozornení, aby ste zaplatili výkupné, aby ste znova získali prístup k svojim súborom. A ste tu ...

Základná prevencia

01 Aktualizácie systému Windows

V rámci boja proti ransomvéru sme tento článok rozdelili do troch častí, a to na: „nefunguje“, „funguje trochu“ a nakoniec „konečná ochrana pred ransomvérom“. Ale začíname od základov. Nemôžeme dostatočne často zdôrazňovať dôležitosť aktualizácie operačného systému Windows. Skontrolujte si teda, či viete, ako služba Windows Update funguje a ako môžete skontrolovať, či sa automatické aktualizácie skutočne zobrazujú automaticky.

02 Bezpečnostný softvér

Predchádzajúci tip sa týka aj vášho bezpečnostného softvéru. Je nevyhnutné, aby ste nainštalovali bezpečnostný balík (či už komerčný alebo nie) s takzvaným „skenerom v reálnom čase“. Robí sa to cez vaše plece, aby ste zistili, či sa nič nedeje. Bez najnovšej technológie proti jedu je aj ten najlepší bezpečnostný softvér bezmocný. Tento proces aktualizácie je zvyčajne automatický, pravidelne to však kontrolujte. Uistite sa preto, že viete, kde nájdete funkciu aktualizácie.

03 Náplasť, oprava, oprava

Okrem toho, že udržujete aktuálny operačný systém a program zabezpečenia, zaisťujete tiež, aby bol aktualizovaný aj váš ostatný softvér. Zraniteľnosti populárnych programov sú vždy terčom počítačových zločincov. Aktualizáciu softvéru je možné vykonať manuálne, ale je to príliš ťažkopádne. Radšej to urobte pomocou programu ako Personal Software Inspector alebo Patch My PC. Obidve riešenia vyhľadávajú zraniteľné nainštalované programy a uistite sa, že máte najnovšiu verziu. O jednu starosť menej!

Nefunguje

04 Obnovenie systému Windows

Aktivácia extra bezpečnostnej siete Obnovenia systému Windows je vždy dobrý nápad, ale zvyčajne to nepomôže, ak sa v počítači zobrazí ransomvér. Obnova systému Windows teoreticky môže obnoviť váš počítač do skoršieho obdobia, keď ešte všetko fungovalo, ale moderný ransomvér bude aktívne útočiť na túto súčasť systému Windows. Núdzový režim systému Windows bude deaktivovaný a súbory na obnovenie budú vymazané. V každom prípade povoľte funkciu Obnovovanie systému Windows pre režim „nikdy neviete“. Stlačte kláves Windows + Pozastaviť a vyberte Pokročilé nastavenie systému / Pokročilé / Zabezpečenie systému. Aktivujte Obnovenie systému Windows pre všetky svoje úložné jednotky.