Hands-on

Asus VivoWatch: Chytré hodinky s monitorom krvného tlaku sú na ceste

Nositeľné doplnky sú vybavené čoraz viac senzormi, ktoré merajú, či sa pohybujete dostatočne, a pomáhajú vám žiť zdravšie. Vývoj ide rýchlo dopredu, čo bolo v roku 2018 ťahané hlavne hodinkami Apple Watch 4. Asus sa tiež snaží implementovať novú technológiu pomocou hodiniek VivoWatch: meranie krvného tlaku.

Inteligentné hodinky nemajú právo na použitie v aplikáciách, hlasových asistentoch alebo upozorneniach na telefóny. Je to zdravie. Vaše nosenie ako športového trénera alebo meranie srdcového rytmu a spánku, ktoré vám pomôžu žiť zdravšie, je najdôležitejšou funkciou. Spočiatku išlo hlavne o pohon Fitbit, ktorý ako prvý nainštaloval kontinuálne meranie srdcového rytmu. To poskytuje údaje, ktoré sú pre vás užitočné, na rozdiel od iných nositeľných zariadení, ktoré merajú váš srdcový rytmus tak často. Zatiaľ sa zdá, že Fitbit zápasí hlavne sám so sebou, pretože spoločnosť sa usiluje o to, aby boli inteligentné hodinky úspešné, a zdá sa, že dáva malú prioritu fitness náramkom, vďaka ktorým bola spoločnosť veľká. Inovatívny štafetu v oblasti zdravia prevzala spoločnosť Apple v minulom roku, ktorá pridala funkciu vytvárania srdcových videí s hodinkami Apple Watch 4. Aj keď je hlúpe, že táto funkcia nie je k dispozícii mimo USA, nemožno poprieť, že táto technológia predstavuje pôsobivý krok vpred.

Asus VivoWatch sú vybavené monitorom srdcového tepu v spodnej časti a doskou citlivou na tlak hore.

Meranie krvného tlaku

Nielen Apple však inovoval v roku 2018 v oblasti merania zdravia v nositeľných zariadeniach. Asus taktiež potichu pracuje na inovácii: meraní krvného tlaku. Asus VivoWatch BP HC -A04 je jedným z prvých nositeľných zariadení, ktoré umožňujú meranie krvného tlaku. Kedy budú hodinky VivoWatch k dispozícii a za akú cenu zatiaľ nie sú známe, spoločnosť Asus však sprístupnila kópiu, aby si mohla vyskúšať, ako a či funguje meranie krvného tlaku pomocou zariadenia na zápästí.

Asus VivoWatch sú inteligentné hodinky, ktoré sú vybavené monitorom srdcového tepu v spodnej časti a doskou citlivou na tlak na vrchnej strane. Meria sa vám srdcová frekvencia, ako ste zvyknutí z iných inteligentných hodiniek, ale prispieva to aj k meraniu krvného tlaku. Keď začnete s týmto meraním krvného tlaku, položte ukazovák na obraz citlivý na tlak a asi po dvadsiatich sekundách je meranie hotové .... To môže znieť až príliš dobre, aby to bola pravda, a je to tak. Deväťkrát z desiatich nebolo možné vykonať meranie, pretože hodinky VivoWatch nedokázali dostatočne dôsledne zaregistrovať krvný tlak. Výsledky merania boli pre mňa tiež vždy oveľa nižšie, ako by mali byť. To nebol prípad iba mňa, ale skúsenosti boli porovnateľné aj s kolegami.

App

Hodinky VivoWatch v zásade fungujú bez prepojenia s aplikáciou na vašom smartfóne. Môžete prechádzať štatistikami, zaznamenávať aktivity, merať spánok ... a dokonca čítať čas. Po pripojení inteligentných hodiniek k smartfónu získate jasnejší prehľad o svojich štatistikách. Rozhranie hodiniek aj aplikácie však nie je pútavé a nechýba ani pokročilá funkčnosť (napríklad s aplikáciami).

Dizajn hodiniek VivoWatch určite nie je estetický, hoci tým trpí viac inteligentných hodiniek, VivoWatch sú určite zariadením, ktoré si radšej schováte pod rukáv. Asus samozrejme nemal veľa konštrukčných možností, pretože na prednej strane musel byť umiestnený prítlačný tanier.

Koncepčne

Iste, mohol som urobiť kontrolu VivoWatch a zapísať zariadenie do zeme, ale VivoWatch za to určite nestojí. Zariadenie je možno ešte príliš koncepčné pre spotrebiteľský trh, a to nevadí. Je chvályhodné, že Asus sa ujíma vedenia v umožňovaní pokročilého merania zdravia pomocou nositeľného príslušenstva (ako je napríklad v tomto prípade meranie krvného tlaku). V konečnom dôsledku je to vývoj, z ktorého majú prospech všetci. Asus má pred sebou ešte veľa práce: aplikáciu, dizajn inteligentných hodiniek a samotné fungovanie merania krvného tlaku.