Novinky

6 vynálezov spoločnosti Apple, ktoré zlepšili svet!

Spoločnosť Apple dala svetu iPhone, Mac a OS X. Nie všetci vedia, že sú zodpovední aj za prielom množstva technológií, ktoré dnes používa takmer každý výrobca počítačov.

Ak existuje jedna spoločnosť, ktorá je napodobňovaná veľa a často, je to Apple. Niektoré z nich však môžu urobiť aj sami. Jobs a jeho spolupracovníci majú nepopierateľný talent pre získanie skvelých nápadov a ich dokonalé vypracovanie. Potom sa všetci konkurenti môžu pokúsiť tento úspech napodobniť. Ďalej si ukážeme päť príkladov technológií, ktoré sú dnes vďaka Apple všadeprítomné - pričom ich často ani sami nevymyslia.

1. Trackpady na prenosných počítačoch

Na začiatku 90. rokov boli notebooky vybavené trackballom, ktorý integroval funkčnosť myši do prenosného zariadenia, ktoré bolo možné použiť aj na klíne. To sa skončilo v máji 1994, keď spoločnosť Apple vydala svoju sériu PowerBook 500 s 5 cm (uhlopriečkou) hranatým trackpadom. Trackpad spoločnosti Apple bol označený za „prielom v ukazovacej technológii“ a nebolo to dlho predtým, ako trackball prenasledoval Doda. Aj keď stále existujú výrobcovia, ktorí sa prikláňajú k ešte kompaktnejšiemu riešeniu ukazovacím tyčinkám (tiež známe ako TrackPoint, PointStick, TrackStick alebo jednoducho „vsuvka“), trackpad sa odvtedy stal najbežnejšie používanou alternatívou myši pre notebooky. Samotný Apple odvtedy rozšíril funkčnosť štandardného trackpadu o multi-touch funkčnosť pre všetky ich nedávno vydané notebooky.

2. Myš

Myš sa dnes javí pre počítač rovnako nepostrádateľná ako klávesnica, ale predtým, ako spoločnosť Apple v roku 1984 vydala túto vec s počítačom Mac, bola myš úplne neznáma. Typizuje Apple, že nevynašiel samotnú myš, ale že bola prvou spoločnosťou, ktorá túto vec sprístupnila širokej verejnosti. Prvý počítač, ktorý sa začal dodávať s myšou, bol v skutočnosti pracovná stanica Xerox z roku 1984. Celý koncept sa však uchytil, až keď ním Apple vybavil svoj prvý počítač Macintosh.

Pre spoločnosť zodpovednú za prielom najpopulárnejšieho vstupného zariadenia pre počítače vôbec (po klávesnici) má Apple prekvapivo pochybnú reputáciu. Najmä skutočnosť, že sa Apple už roky drží na myšiach s jedným tlačidlom, si získala veľa kritiky. Až pri predstavení myši Mighty Mouse v roku 2005 došlo k zmene samotného Apple. Odvtedy môžu fanúšikovia počítačov Mac kliknúť pravým tlačidlom aj na skutočných zariadeniach Apple.

3. Grafické užívateľské rozhranie

Väčšina ľudí do 25 rokov nevie o nič lepšie ako to, že počítač má grafické používateľské rozhranie, ale v minulosti bola myšlienka práce s oknami na obrazovke počítača stále novým a inovatívnym konceptom. Korene grafického používateľského rozhrania spočívajú opäť v spoločnosti Xerox vo výskumnom centre Palo Alto. Ale rovnako ako myš, aj Apple ako prvý prišiel s grafickým užívateľským rozhraním vhodným pre širokú verejnosť: počítač Lisa ním bol vybavený v roku 1983 a najmä Mac v roku 1984 predstavoval skutočný prielom. Spoločnosť Apple objavila grafické rozhranie, keď Steve Jobs navštívil spoločnosť Xerox PARC v roku 1979 po zakúpení akcií spoločnosti Xerox v roku 1979. Aj keď sa hovorí, že spoločnosti Xerox ukradol myšlienku grafického používateľského rozhrania, interpretácia spoločnosti Apple pridala množstvo nových funkcií, ktoré sú teraz v modernom rozhraní nevyhnutné: napríklad drag and drop, dvojité kliknutie a rozbaľovacie ponuky. Lišta s ponukami v hornej časti obrazovky je tiež vynálezom spoločnosti Apple.

Prielom v grafickom používateľskom rozhraní znamenal prelom v histórii výpočtovej technológie a nemalo by byť prekvapením, že sa spoločnosť Apple čoskoro zapojila do dvoch súdnych sporov týkajúcich sa patentov na grafické používateľské rozhranie. V roku 1988 spoločnosť Apple žalovala spoločnosť Microsoft za tvrdenie, že Microsoft Windows je kópiou grafického používateľského rozhrania počítača Mac. Apple tento súdny spor prehral. Je menej známe, že v roku 1989 spoločnosť Xerox následne žalovala spoločnosť Apple za údajné porušenie viacerých patentov spoločnosti Xerox. Súd však tento prípad zamietol, pretože Xerox by s obvinením čakal príliš dlho.

4. MultiTouch

Až do uvedenia iPhonu v roku 2007 väčšina spotrebiteľov pravdepodobne netušila, čo to je multidotyková technológia, okrem tých pár ľudí, ktorí mohli vidieť nejaké ukážky na internete. Ale od uvedenia iPhone na trh sa každý výrobca telefónov, ktorý si sám seba váži, snaží zabezpečiť, aby jeho telefón bolo možné ovládať viacerými prstami na obrazovke citlivej na dotyk. Lepšie je, že s úspechom iPhone sa multitouch objavuje na čoraz väčšom počte zariadení, ako sú napríklad trackpady na najnovších notebookoch Apple, a dokonca aj na väčších zariadeniach, ako je multitouchový monitor HP. Apple je odhodlaný vyťažiť z multitouchovej technológie maximum, o čom svedčí aj skutočnosť, že pripravovaný iPad by mal byť zjavne schopný zaregistrovať až 11 (!?) Rôznych dotykov naraz.

Aby bolo jasné: na rozdiel od toho, čo sa tvrdí, ani tu Apple nie je vynálezcom. Túto technológiu prevzala interne tým, že v roku 2005 kúpila spoločnosť Fingerworks. Ani tí neboli vynálezcami: táto pocta patrí Torontskej univerzite, kde bolo v roku 1982 postavené prvé fungujúce multitouch rozhranie. Ale bol to opäť Apple a jeho iPhone, ktorý spôsobil, že sa multitouch stal zrazu taký populárny.

5. Akcelerometer smartfónu

Akcelerometre sa dlhé roky používali nespočetným spôsobom, než sa spoločnosť Apple rozhodla jeden z nich do svojho iPhonu zahrnúť. Ich notebooky majú v skutočnosti od roku 2005 akcelerometer vo svojich notebookoch, aj keď slúžili iba na zistenie toho, že niekto zariadenie odhodil, aby mohlo chrániť pevný disk pred stratou údajov pri náraze. Ale v dnešnej dobe, keď s niekým hovoríte o akcelerometroch, väčšinou ide o iPhone. V súčasnosti existujú stovky hier a aplikácií, ktoré túto funkciu konkrétne využívajú, a to určite prispelo k smiešnej popularite tohto telefónu.

Môžete namietať, že Apple je v skutočnosti zodpovedný za koncept celého moderného smartfónu. Vplyv, ktorý mal iPhone na trh so smartfónmi, je nepopierateľný. IPhone sa stal štandardom, proti ktorému sa merajú všetky moderné smartfóny. Dokonca aj vzhľad smartfónov, ktoré sa odvtedy objavili, je v deviatich z desiatich prípadov podozrivo podobný vzhľadu iPhonu. Multitouch je všadeprítomný, všetky majú obrazovku s uhlopriečkou 9 palcov, je takmer desivé, ako aj dizajn nadväzuje na iPhone - a čoraz častejšie majú aj akcelerometer.

6. USB

Dnes všetci používame USB porty na pripojenie všetkého a všetkého k našim počítačom, a tak to USB malo byť. Ale až keď Apple v roku 1998 predstavil iMac s USB, začal sa skutočne akceptovať ako štandard. Je zaujímavé, keď vezmete do úvahy, že USB bolo pôvodne vyvinuté konzorciom spoločností ako Microsoft, Intel, IBM a Compaq. Prvý iMac bol ale prvým počítačom, ktorý sa dodáva výhradne s portami USB. Nakoniec sa rozlúčil s ďalšími slávnymi portami, ako sú ADB (Apple Desktop Bus) a SCSI. Dovtedy boli ďalšie počítače, ak boli vybavené portami USB, stále dodávané s ďalšími konektormi, ako sú napríklad sériové a paralelné porty. To bránilo vzniku USB ako štandardu. V skutočnosti sa iMac stal jedným z najdôležitejších faktorov pre vývojárov, ktorí uprednostnili port USB pred ostatnými staršími riešeniami. Dnes je každý počítač štandardne vybavený USB portami a za to by sme mali byť vďační iMacu.

A ďalšia vec, ktorú Apple môže urobiť dobre: ​​rozlúčte sa

Aj keď je Apple zjavne viac ako ktokoľvek iný ochotný prijať nové technológie, jednou zo silných stránok spoločnosti je tiež jej ochota rozdeliť sa s technológiou, v ktorej už nevidí budúcnosť, aj keď sa to každému nezdá zrejmé. Napríklad keď Apple v roku 1998 uviedol na trh produkt Bondi Blue iMac, nedostatok disketovej mechaniky spôsobil poriadny rozruch. „Ako by si mali používatelia vymieňať údaje medzi rôznymi strojmi?“ spýtali sa kritici. Spoločnosť Apple však už predvídala, že výmena údajov prostredníctvom prenosných médií ustúpi novému spôsobu prenosu údajov: internetu. Boli možno oveľa v predstihu, ale vďaka rozmachu USB kľúčov im to pekne ušlo - a teraz ich už nasledoval takmer každý výrobca počítačov.