Ako

Nainštalujte si LineageOS na smartphone

S LineageOS ako alternatívou k vašej štandardnej verzii pre Android môžete vdýchnuť nový život vyradenému smartfónu alebo tabletu, aj keď ho už samotný výrobca nepodporuje. Môže tiež vylepšiť existujúci softvér zariadenia. Tu si môžete prečítať, ako nainštalovať LineageOS.

To, že výrobcovia s aktualizáciami pre Android zaostávajú, je častá sťažnosť. Našťastie existuje alternatíva pre mnoho zariadení, konkrétne LineageOS. To je verzia pre Android, tiež známa ako custom rom. LineageOS je bezplatný, otvorený zdroj, bez bloatware, ale s mnohými možnosťami prispôsobenia. Systém zvyčajne beží rýchlo a stabilne. Inštalácia vyžaduje určité technické znalosti a sú s ňou spojené malé riziká, napríklad strata záruky výrobcu. Ak však zariadenie už nie je podporované aktualizáciami alebo aktualizáciami zabezpečenia, nie je to taký problém.

Riziko znefunkčnenia zariadenia inštaláciou iného operačného systému je v praxi veľmi malé. A takzvané zakorenenie zariadenia, akcia, ktorú vyžaduje vlastná ROM, nie je požiadavkou. Ani to neodporúčame, pretože riskujete, že aplikácie, napríklad tie od bánk, už nebudú fungovať správne.

Aplikácia LineageOS je vhodná nielen pre zastarané zariadenia, ale je tiež ideálna, ak nie ste spokojní so štandardným softvérom alebo mu nedôverujete, napríklad z dôvodu ochrany osobných údajov výrobcu. Pre tento článok používame približne 2,5 roka starý OnePlus 5T, ktorý má štandardne operačný systém OxygenOS: Android v inej maske. Ako ukazuje štatistika, LineageOS sa javí ako populárna voľba pre túto značku, ale aj pre HTC, Xiaomi a Samsung.

Je potrebný predbežný prieskum, aby sa zistilo, či program LineageOS môže váš prípad zachrániť. Dostupnosť nájdete na wiki LineageOS. Menej populárne zariadenia alebo staršie zariadenia sú niekedy vynechané, ale neoficiálne vydanie alebo iná alternatíva môže byť stále východiskom. Aj keď sú menej dobre ovládaní a menej známi.

Predtým ako začneš

S inštaláciou nového operačného systému zmiznú všetky dáta v telefóne. Preto sa najskôr uistite, že je všetko v bezpečí: fotografie a videá sú zrejmé, zvážte však aj zálohu WhatsApp. Možnosť úplného zálohovania na Disk Google je v samotnej aplikácii. Po prechode na LineageOS ho potom môžete obnoviť. Pamätajte tiež, že inštalácia a obnovenie údajov vám bude chvíľu trvať. Po celú dobu nemôžete zariadenie používať. Vždy začnite s plnou batériou.

Predovšetkým sa uistite, že sťahujete presne tie správne (často špecifické pre dané zariadenie) diely. Potom obmedzíte riziká. Ak používate oficiálne vydanie aplikácie LineageOS, uschovajte pokyny pre dané zariadenie na webovej stránke LineageOS, aby ste vedeli, či existujú výnimky z pokynov v tomto článku.

Kroky, ktoré je potrebné podniknúť, sú v zásade rovnaké, v detailoch procesu sa však líšia podľa zariadenia. Ak narazíte na niečo zvláštne, niekedy je nevyhnutné vyhľadávať cez Google. Dávame čo najviac tipov pre zariadenia, kde je proces odlišný. Prvým krokom je vždy takzvané odomknutie zariadenia, alebo presnejšie: bootloader. Táto časť zaisťuje spustenie správneho operačného systému po zapnutí telefónu. Odomknutie otvára cestu na zavedenie takzvaného vlastného obnovenia do telefónu.

V systéme Android je obnova samostatným prostredím, ku ktorému máte prístup prostredníctvom konkrétnej kombinácie príkazov alebo klávesov a pomocou ktorého môžete okrem iného robiť zálohu alebo zmeny systémového oddielu. Odtiaľto tiež umiestnite LineageOS na smartphone. Najobľúbenejšie vlastné obnovenie je TWRP a tu ho inštalujeme a používame.

S TWRP robíme úplnú zálohu najdôležitejších oddielov, aby sme mali cestu späť, ak vám LineageOS nie je podľa vašich predstáv. Od TWRP sme do smartfónu vložili aj LineageOS, aj balíček s aplikáciami Google, ktoré v LineageOS nie sú štandardom.

Odomknite bootloader

Je možné odomknúť bootloader takmer ľubovoľného zariadenia. Je to dokonca zákonná požiadavka. Často to však je čin, vďaka ktorému stratíte záruku výrobcu na telefón. Spôsob odomykania sa líši v závislosti od zariadenia. S našim OnePlus 5T, ale aj zariadeniami od Google, môžete používať Android Debug Bridge (adb) a fastboot. Pomocou adb odosielate okrem iného príkazy a súbory do smartphonu, zatiaľ čo rýchly štart umožňuje zápis na oddiely v zariadení.

U iných výrobcov musíte odomknúť bootloader podľa konkrétnych pokynov. Google je tu váš najlepší priateľ. Často sa musíte najskôr (zadarmo) zaregistrovať a súhlasiť s podmienkami. Samotný softvér sa umiestni do telefónu pomocou rýchleho spustenia. Výnimkou je Samsung: tu sa používa Odin alebo alternatíva otvoreného zdroja Heimdall.

Stiahnite a použite adb

Pomocníci adb a fastboot, ktoré potrebujeme pre OnePlus 5T, sú v takzvanej softvérovej vývojovej súprave (SDK) pre Android. Môžete si nainštalovať celý vývojový balík Android Studio, ale nástroje platformy SDK stačia. Tu si môžete stiahnuť adb pre Windows, Mac a Linux. Extrahujte súbor zip napríklad do c: \, potom budú nástroje umiestnené do c: \ platform-tools.

Potrebujete tiež vhodné ovládače pre adb. Pre Windows si môžete stiahnuť univerzálny ovládač. Pre ďalšie operačné systémy môžete vyhľadať ovládač pre konkrétne zariadenie.

Na zariadení je tiež potrebná ešte jedna akcia pre prístup cez adb: zapnutie takzvaného ladenia usb. Ak to chcete urobiť, v zariadení prejdite na adresu Nastavenia, Informácie o telefóne. Opakovane na ňu klepnite Číslo zostavy kým sa nezobrazí správa, že ste vývojár. Potom je k dispozícii ďalšie menu, zvyčajne v dolnej časti Nastavenia, Systém, Možnosti pre vývojárov. Vložte do nej možnosť ladenie USB On. Ak je k dispozícii, tiež nastavte túto možnosť OEM odomknutie On. To vám v podstate umožňuje odomknúť bootloader bez toho, aby ste ho skutočne odomkli. Teraz pripojte zariadenie k počítaču pomocou USB.

Odomknite zariadenie a povoľte prístup k ladeniu USB vo vyskakovacom okne, voliteľne s touto možnosťou Vždy povoliť z tohto počítača skontrolované.

Odomknite smartphone

Teraz môžeme zariadenie odomknúť. V systéme Windows 10 kliknite na ikonu Štart a vyhľadať Príkazový riadok. Ísť s cd c: \ platformové nástroje do priečinka obsahujúceho nástroje a zadajte príkaz zariadenia adb. Teraz uvidíte identifikačné číslo a za ním zariadenie. Teraz môžete telefón spustiť v takzvanom režime rýchleho spustenia pomocou bootloaderu reštartu adb. Vaše zariadenie zobrazí na obrazovke potvrdenie. Režim môžete tiež spustiť kombináciou klávesov (v závislosti od zariadenia). V prípade nášho zariadenia musíme držať zapnuté tlačidlo na zvýšenie hlasitosti.

Skontrolujte v počítači pomocou príkazu fastboot, či bolo zariadenie nájdené a či je v režime fastboot, a odomknite ho príkazom rýchly odomknutie OEM. Prečítajte si varovanie na zariadení, potvrďte odblokovanie pomocou kombinácie klávesov označených na obrazovke a reštartujte zariadenie. V tomto okamihu začnete znova s ​​čistým spotrebičom. Prejdite konfiguráciou, ale ak chcete, preskočte väčšinu krokov, podrobnosti v tomto okamihu nie sú dôležité.

Flash vlastné zotavenie

Teraz, keď je vydaný bootloader, môžeme do smartphonu vložiť prispôsobené obnovovacie TWRP. Prejdite na stránku TWRP a vyhľadajte správny variant TWRP pre dané zariadenie. Stiahnite si súbor .img a skopírujte ho do priečinka obsahujúceho c: \ platform-tools. Teraz musíte reštartovať zariadenie v režime rýchleho spustenia. Najrýchlejší spôsob, ako to urobiť, je pomocou kombinácie klávesov pre vaše zariadenie alebo vykonaním predchádzajúcich krokov znova. Takže: znova povoľte ladenie usb, pripojte sa k počítaču cez usb, schválte prístup a v príkazovom riadku zadajte príkaz bootloader reštartu adb.

Ak bol telefón spustený v režime rýchleho spustenia, pokračujte (v našom príklade) fastboot flash recovery twrp-3.3.1-0-dumpling.img. Ak je to potrebné, nahraďte názov súboru názvom vášho TWRP. Vyberte možnosť pomocou tlačidla hlasitosti Vypnúťaby bola jednotka vypnutá. Teraz musíte byť v strehu: veľa zariadení, vrátane OnePlus 5T, prepíše vlastné obnovenie prvou „normálnou“ akciou spustenia. Preto by ste mali ako prvý začať s vlastnou obnovou pomocou kombinácie klávesov špecifických pre dané zariadenie.

V prípade OnePlus 5T musíte pri zapínaní držať tlačidlo zníženia hlasitosti. Potom sa zobrazí TWRP a nástroj zostane aktívny aj v budúcnosti. Ak to nefunguje, môžete znova bleskovať TWRP, ako je vysvetlené vyššie, a skúsiť to znova.

Skopírujte súbory do úložiska zariadenia

Pred pokračovaním urobte zálohu, aby ste sa v prípade potreby mohli neskôr vrátiť k pôvodnému softvéru. Ak to chcete urobiť, prejdite na adresu TWRP Zálohovanie. Prijmite navrhované oddiely Boot, System a Údaje a spustite zálohovanie, ktoré je pripravené asi za minútu. Odpojte kábel USB a znova ho pripojte, aby bola v priečinku viditeľná záloha na vašom počítači TWRP, zálohy. Je dôležité skopírovať obsah tohto priečinka do počítača, pretože interné úložisko sa pri blikaní aplikácie LineageOS prepíše.

Zostávame v TWRP a pripájame telefón k PC, aby sme mali prístup k úložisku zariadenia. Sem sme vložili obrazový súbor pre LineageOS do telefónu cez Windows, ktorý si stiahneme zo stránky download.lineageos.org. Skopírujte súbor ZIP (bez extrahovania!) Napríklad do priečinka zariadenia Stiahnuť ▼. Skopírujte tiež súbor ZIP obsahujúci balík aplikácií Google (pozri pole nižšie). Pre prístup root môžete tiež stiahnuť ďalší zip súbor s názvom LineageOS SU Addon z download.lineageos.org/extras a skopírovať ho.

Nainštalujte si aplikácie Google

Aplikácie Google nie sú súčasťou vlastných ROM, ako napríklad LineageOS. Ak chcete stále mať prístup do Obchodu Play a k aplikáciám, ako sú Mapy, Gmail a Agenda, môžete zostaviť vlastný balíček pre svoje zariadenie prostredníctvom projektu Open GApps a stiahnuť ho na „odoslanie“ s vlastným rom.

Vyberte na príslušnej webovej stránke na adrese PlošinaARM (32 bitov) alebo (pre väčšinu zariadení po roku 2016) ARM64 (64 bit). Ktorý z nich potrebujete, nájdete na stránke na stiahnutie LineageOS na adrese Informácie o zariadení skontrolovať. Uvidíme sa za sebou Architektúra text arm64, potom je potrebná 64-bitová verzia. Vyberte správnu verziu pre Android a zvoľte na Varianta požadované balenie. Najlepšie si vyberte trochu kompaktnejšie balenie ako napr Micro. Aj napriek tomu získate najdôležitejšie aplikácie, ostatné je možné dokončiť prostredníctvom Obchodu Play.

Blikajúca LineageOS

Po všetkých prípravách sme pripravení uviesť LineageOS na zariadenie. Za týmto účelom najskôr zariadenie vyčistíme. V TWRP sa vráťte do hlavnej ponuky a zvoľte Utrieť. Predvolene sú to oddiely Údaje, vyrovnávacia pamäť a Dalvik vymazané. Vráťte sa do hlavnej ponuky a vyberte Inštalácia. Prejdite do priečinka obsahujúceho súbory ZIP, v našom prípade do tohto priečinka Stiahnuť ▼a klepnite na súbor zip LineageOS. Potom vyberte Pridajte ďalšie zipy a klepnite na súbor zip aplikácií Google. Nakoniec podľa potreby pridajte doplnok root. Začnite blikať prejdením prstom Prejdením prstom potvrďte Flash. Po dokončení klepnite na Vymazať medzipamäť / Dalvik. Potom reštartujte zariadenie. Prvýkrát to trvá trochu dlhšie.

Aplikácia LineageOS je pre vás pripravená so známou pomocou pri inštalácii systému Android. Potom môžete LineageOS úplne prispôsobiť. Nainštalujte si napríklad alternatívu k štandardnému spúšťaču Trebuchet, napríklad Nova Launcher. Ďalej si pozrite tiež rozsiahle možnosti zabezpečenia a ochrany osobných údajov Nastavenia, Zabezpečenie a umiestnenie, Dôvera. Tu môžete prejsť Ochrana súkromia dokonca presne nastaviť, ktoré povolenia aplikácie dostanú. A LineageOS pravidelne aktualizujte, čím sa dá ľahko prejsť Nastavenia, Systém. Bavte sa so svojím zariadením, ktoré je teraz možné dlho používať!