Novinky

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o Intel Haswell

POZADIE - Spoločnosť Intel začiatkom tohto roka predstavila novú generáciu procesorov pre PC a notebooky s kódovým označením Haswell. Štvrtá generácia procesorov Core je veľmi podobná svojej predchodkyni Ivy Bridge, ale vyznačuje sa novou architektúrou, ktorá umožňuje ešte vyššiu efektivitu.

1. Potrebujete novú základnú dosku

Nový procesor je zatiaľ k dispozícii iba v príchutiach Core i5 a i7. A nie je prekvapením, že počty modelov začínajú číslom 4. V súlade so stratégiou spoločnosti Intel je táto štvrtá generácia (po „zaškrtnutí“ Ivy Bridge) „ťuknutím“: to znamená, že pri rovnakom výrobnom procese je uvedená úplne nová architektúra. ako jeho predchodca.

Preto procesory Haswell, rovnako ako modely Ivy Bridge, používajú 22nm Tri-Gate „3D“ tranzistory. Procesory Haswell vyžadujú novú zásuvku (LGA 1150), a teda novú základnú dosku.

Najdôležitejšie inovácie v architektúre CPU sú podpora nových pokynov (AVX 2) a transakčnej pamäte (TSX, skratka Intel). Vďaka TSX môže softvér s viacerými vláknami pracovať oveľa rýchlejšie. Softvér musí byť optimalizovaný, takže sa ešte len uvidí, aké výhody to v praxi prinesie. Nie všetky procesory Haswell obsahujú podporu pre TSX.

Spoločnosť Intel bude aj naďalej integrovať funkčnosť čipovej sady do procesora. Po integrácii radiča pamäte na „Nehalem“ a radiča PCI Express na „Sandy Bridge“ nasleduje integrovaný radič napätia. Pre ultrabooky a počítače typu „všetko v jednom“ bude dokonca k dispozícii aj kompletný variant procesora systém na čipu (SoC), kde sú CPU a čipset kombinované v takzvanom viacčipovom balíku.

Haswell je krycie meno spoločnosti Intel pre štvrtú generáciu procesorov Core.

2. Haswell je graficky oveľa silnejší

Integrovaný grafický čip (alebo GPU) sa v aplikácii Haswell výrazne zrýchlil a teraz má podporu pre DirectX 11.1. Intel prichádza s rôznymi variantmi: so 6 jadrami GPU (GT1), 20 jadrami GPU (GT2) a dokonca so 40 jadrami GPU (GT3). Procesory Haswell s týmto variantom GT3 prichádzajú dokonca so 128 MB grafickej pamäte zabudovanej do CPU (v žargóne eDRAM), čo ďalej zvyšuje výkon.

Táto verzia GT3 však skončí iba v notebookoch a počítačoch typu „všetko v jednom“. Varianty GT1 a GT2 Intel bude volať HD Graphics ako kedykoľvek predtým. Pre GT3 a GT3e sa používa nová značka: Iris Graphics a Iris Pro Graphics. Týmto Intel naznačuje, že teraz súťaží priamo s grafickými kartami GeForce a Radeon pre notebook.

Jednoznačne rozlišujeme štyri jadrá procesora a grafické jadro (vpravo).

3. Haswell je určený pre stolové počítače a notebooky

Spoločnosť Intel vydala 15 procesorov Haswell pre stolné počítače, všetky v triede Core i5 a Core i7. Top modelom a nástupcom Core i7-3770K je Core i7-4770K. Obsahuje štyri jadrá s HyperThreadingom, s taktom 3,5 GHz a maximálnym turbom 3,9 GHz. Core i5-4670K je nástupcom Core i5-3570K. Hlavným rozdielom medzi i7 a i5 je opäť nedostatok HyperThreadingu v a menšej cache na i5.

Veľký počet modelov po zavedení je čiastočne spôsobený mnohými variantmi s rôznymi údajmi o spotrebe alebo TDP (Thermal Design Power). Teoreticky najrýchlejšie modely spotrebujú o niečo viac ako predchodcovia Ivy Bridge a majú TDP 85 wattov.

Intel má tiež varianty s TDP 65 W (označené ako -S v čísle modelu), 45 W (-T) a 35 W (-T). Tieto varianty majú o niečo nižšie taktovacie frekvencie, hlavne základná frekvencia je nižšia.

V čase uvedenia mal Intel k dispozícii iba niekoľko mobilných procesorov Haswell, ktoré sú všetky v najdrahšej rade Core i7. Uviedla, že tento rok by malo byť predstavených minimálne trinásť nových modelov. Špeciálnou vlastnosťou mobilných procesorov Haswell je režim spánku S0ix, v ktorom je možná synchronizácia s webovými službami bez skutočného prebudenia procesora (a notebooku).

Najskôr sú vydané najvyššie modely radu Core i5 a i7.

4. Malý nárast rýchlosti

Nové procesory Haswell sme podrobne otestovali a porovnali s takmer všetkými v súčasnosti dostupnými procesormi. Test ukazuje, že výkon procesora sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciou zvýšil asi o 7 percent. Napríklad v benchmarku Cinebench 11.5 dosahuje najlepší model I7 Bridge i7-3770K skóre 7,58 bodu, zatiaľ čo Core i7-4770K je na hodnote 8,08 bodu. To je trochu sklamaním z úplne novej architektúry.

Vylepšenia v grafickej oblasti sú (oveľa) väčšie, tam vidíme priemerný zisk 50 percent. Ďalším veľkým vylepšením je, že priemerná spotreba energie sa výrazne znížila tak v režime voľnobehu, ako aj pri zaťažení. Aj špičkové modely s vyšším TDP ako náprotivky Ivy Bridge sa v praxi ukazujú ako efektívnejšie, aj keď to do veľkej miery vysvetľujú nové čipsety (séria 8). Sú postavené s oveľa modernejšími 32nm tranzistormi ako séria 7, ktoré stále používali 65nm proces.

Z tohto hľadiska je malé zvýšenie rýchlosti samotného CPU stráviteľnejšie, zvlášť keď si uvedomíme, že dnešný trh sa točí okolo mobilných zariadení. Vyšší výkon desktopu je menej dôležitý: už existuje niekoľko bežných aplikácií, ktoré dokážu plne využiť obrovský výpočtový výkon moderného procesora.

Čipové sady s chybou: 8 sérií

Nové čipsety prichádzajú s novou generáciou procesorov. Za radom 7 nasledujú série 8, ktoré majú rovnaké varianty. Vidíme teda Z87, Z85, Q87, Q85 a B85.

Rozdiely sú také, aké sme ich poznali z radu Z77. Najväčším vylepšením novej generácie je podpora viacerých pripojení SATA 6 Gbit / s a ​​usb3.0, ako aj nižšia spotreba energie.

V aktuálnej verzii čipsetov je chyba USB 3.0. To zaisťuje, že pri prebudení systému z režimu spánku môže dôjsť k dočasnému prerušeniu spojenia s pripojeným zariadením. Otvorené súbory na týchto zariadeniach musia byť preto v určitých prípadoch znovu otvorené (čo mimochodom nevedie k strate údajov).

Táto chyba sa vyskytuje iba v kombinácii s určitými USB čipmi a podľa spoločnosti Intel bude opravená novou revíziou C2 na konci júla. Základné dosky, systémy a notebooky bez chýb budú k dispozícii zhruba na jeseň.

Záver

Haswell alebo štvrtá generácia procesorov Intel Core neprinášajú pozoruhodné zvýšenie výkonu desktopu, ktoré si zvyčajne spájame s novou architektúrou Intel. Namiesto toho sa vynaložilo úsilie na ďalšie zníženie spotreby energie a implementáciu techník, ktorých výhody sa prejavia až pri budúcom softvéri.

Haswell predstavuje významný pokrok, najmä pre mobilné procesory, a očakáva sa, že rozdiely v notebookoch sú oveľa väčšie, a to tak v grafickom výkone, ako aj v životnosti batérie.