Preskúmanie

Acer ChromeBook 314 LTE (933) - najpozoruhodnejšie pre LTE

Chromebooky sú obrazom lacných lacných notebookov, ktoré veľmi nedokážete prekonať, a na predaj je čoraz vážnejších Chromebookov. Chromebook 314 LTE od spoločnosti Acer je zameraný na obchodný trh a je vybavený modemom LTE.

Acer Chromebook LTE

cena € 649,-

procesor Intel Pentium Silver N5030

Pamäť 8 GB (DDR 3)

Obrazovka 14-palcová IPS dotyková obrazovka (1920x1080p)

Skladovanie 64 GB eMMC

Rozmery 32,5 x 23,2 x 1,9 cm

Váha 1,7 kila

Batéria 48 Wh

Pripojenia 2x USB-C, USB, 3,5 mm jack, čítačka kariet

Bezdrôtový Wifi 5, LTE

Webová stránka www.acer.nl 7 Skóre 70

  • Pros
  • Zabudovaný LTE modem
  • 8 GB pamäte RAM
  • Životnosť batérie
  • Negatíva
  • Žiadne osvetlenie tlačidiel
  • Žiaden snímač odtlačkov prstov

V testovanej verzii zaplatíte za tento Acer Chromebook 314 LTE okolo 649 eur. Pre Chomebook je to celkom cena. Na rozdiel od niektorých iných notebookov v tejto cenovej kategórii nedostanete hliníkové puzdro. Chromebook 314 LTE je vyrobený z príjemného na dotyk plastu v tmavošedej farbe. Stabilita je v poriadku, aj keď pri otvorení notebook trochu škrípe. Môžete ho tiež mierne otočiť a stlačiť, ak použijete určitú silu. Laptop váži 1,7 kilogramu, v súčasnosti je to ťažká strana pre 14-palcový notebook.

S portom USB a dvoma portami USB-C ide z hľadiska pripojenia o moderné zariadenie. Všetky porty USB pracujú s rýchlosťou USB 3.1 Gen1 (USB 3.0). Je pekné, že oba porty USB-C podporujú nabíjanie aj výstup videa, najmä preto, že obe strany notebooku sú vybavené portom USB-C.

Hardware

Spoločnosť Acer vybavila Chromebook v testovanej verzii (C933lt-p3g5) procesorom Intel Pentium Silver N5030, energeticky efektívnym štvorjadrovým procesorom. Pokiaľ ide o výkon, tento čip je o niečo pomalší ako napríklad Core m3-8100Y. Procesor je kombinovaný s 8 GB RAM a 64 GB úložiskom. K dispozícii je tiež verzia s pomalším procesorom a 4 GB RAM (C933lt-c6l7) a verzia s pomalším procesorom, 4 GB RAM a 32 GB úložisko (C933l-C5xn). Verziu s 32 GB úložiskom skutočne neodporúčame. Aj keď je Chromebook navrhnutý na použitie v cloude, kapacita miestneho úložiska je čoraz dôležitejšia. Nielen na ukladanie do vyrovnávacej pamäte súborov, ale napríklad aj na inštaláciu aplikácií pre Android a programov pre Linux. Verzia, ktorá kombinuje 64 GB úložisko so 4 GB RAM, má o niečo pomalší procesor, ale možno by ste to mohli zvážiť. 8 GB pamäte RAM tiež pomáha udržiavať zariadenie v bezproblémovom chode aj pri relatívne ľahkom systéme Chrome OS, ak používate viac kariet súčasne. Radi by sme videli viac úložnej kapacity v tomto špičkovom modeli.

Zabudovaný LTE modem

Dôvod, prečo tento Chromebook, ktorý možno označiť za slušný, stojí 649 eur, je ten, že je zabudovaný LTE modem. Vložte SIM kartu do zásobníka SIM, zadajte PIN kód a ste online. LTE v praxi funguje dobre. Rýchlosť samozrejme závisí od mobilnej siete, ale u nás sme dosiahli maximálnu rýchlosť sťahovania 275 a upload 37 Mbit / s cez sieť Vodafone. Mimochodom, záviselo to od miesta v dome, ale na menej optimálnom mieste bola rýchlosť sťahovania stále 180 Mbit / s. S týmto Chromebookom máte vždy prístup k rýchlemu dátovému pripojeniu bez toho, aby ste sa museli pripútať pomocou mobilného telefónu. Táto výhoda je pravdepodobne obzvlášť dôležitá pre firemných používateľov, najmä preto, že relatívne vysokú cenu vysvetľuje hlavne funkčnosť LTE. Tento Chromebook je preto súčasťou obchodného sortimentu spoločnosti Acer, ale dá sa ľahko kúpiť aj pre spotrebiteľov.

Pohodlie

14-palcová obrazovka má rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov. IPS panel má dobré pozorovacie uhly a vysoký jas. Špeciálne je, že obrazovka je dotykovou obrazovkou aj napriek antireflexnej povrchovej úprave. Touch funguje skvele a antireflexná úprava je stále hladká, keď po nej prejdete prstom. Dotyková obrazovka sa hodí, najmä ak chcete používať aplikácie pre Android.

Klávesnica má pozoruhodne jemný dotyk. Zdá sa, že notebook nie je vybavený kľúčovým osvetlením, čo sme vzhľadom na obchodný prístup skutočne očakávali. Touchpad je pekný a priestranný, ale pôsobí trochu drsne. Zdá sa, že čas od času aj kurzor trochu kĺže. Robí to, ale aj na Chromebookoch som videl lepšie touchpady. Čo je tiež nešťastné vzhľadom na obchodný prístup, je chýbajúci snímač odtlačkov prstov. Ak máte smartphone so systémom Android, môžete ho nastaviť ako „kľúč“ a pomocou skenera odtlačkov prstov svojho smartphonu ho rýchlo odomknúť.

Výkon

Rýchlosť Chromebooku sa dá ťažko zmerať, ale je to možné napríklad pri štandardnom teste CRXPRT. V tejto referenčnej hodnote získal notebook 162 bodov. Pre porovnanie, v rovnakom meradle získal nedávny Chromebook Flip C436 od spoločnosti ASUS s procesorom Core i5 244 bodov. Tento Chromebook 314 LTE teda nie je powerhouse, ale na druhej strane je Chrome OS ľahký operačný systém. V praxi je procesor v kombinácii s 8 GB RAM v poriadku. Môžete použiť viac kariet súčasne bez toho, aby ste sa oneskorili.

Spoločnosť Acer vybavila Chromebook 48 Wh batériou. Podľa Aceru to zaručuje pôsobivú výdrž batérie a ukazuje sa to ako pravda: cez WiFi môžete pracovať takmer 13 hodín. Ak používate hlavne LTE, potom táto pôsobivá výdrž batérie klesne na zhruba 8 hodín, čo je samozrejme stále pekné.

Záver

Externe aj interne nie je ChromeBook 314 LTE veľmi nápadný. Kryt je vyrobený z pevného plastu a procesor je v súlade s operačným systémom Chrome OS. Na prácu je skvelá aj obrazovka a klávesnica. Je to všetko len pevné, ale nie je to nijako okázalé. Pridaná hodnota tohto Chromebooku 314 LTE a vysvetlenie relatívne vysokej ceny skutočne spočíva vo vstavanom LTE modeme. Vďaka tomu je Chromebook vždy online bez toho, aby ho musel pripútať k smartfónu, čo môže byť užitočné pre všetky druhy aplikácií.