Preskúmanie

Foobot - Pohľad na kvalitu ovzdušia

Vďaka termostatu vieme, aké je teplo, a dokážeme udržiavať príjemnú teplotu. O kvalite vzduchu v dome často nevieme nič, čo je veľmi dôležité pre vaše pohodlie a zdravie. Foobot by vám mal pomôcť monitorovať kvalitu ovzdušia vo vašej domácnosti.

Foobot

cena

€ 199,-

Senzory

VOC, pevné častice, vlhkosť, teplota

Bezdrôtový

802.11b / g / n

App

iOS a Android

Rozmery

17,2 x 7,2 cm

Váha

475 gramov

Webová stránka

foobot.io

7 Skóre 70
  • Pros
  • Jednoduchý dizajn
  • Indikácia kvality vzduchu s osvetlením
  • Prepojiť s IFTTT
  • Vymazať aplikáciu
  • Negatíva
  • Žiadne zobrazenie CO
  • Prepočítaný displej CO2
  • cena

Foobot je snímač kvality vzduchu so sprievodnou aplikáciou a je to stojaci biely valec, ktorý je vysoký 17 centimetrov. Predná strana obsahuje svetelný pás, ktorý je podľa kvality vzduchu (čiastočne) modrý alebo oranžový. To vám umožňuje čítať kvalitu ovzdušia bez aplikácie. Inštalácia nie je veľmi náročná, ale niečím sa líši. Ak chcete zariadenie pripojiť k sieti WiFi, musíte ho prevrátiť. Po zadaní údajov bezdrôtovej siete môžete Foobot resetovať do normálu a zariadenie je pripravené na použitie. Prečítajte si tiež: Domáca automatizácia - Takto necháte všetky svoje zariadenia spolupracovať

Po inštalácii potrebuje Foobot asi šesť dní, aby senzory správne fungovali. Aj keď je to v príručke prehľadne uvedené, tieto informácie sa v aplikácii nezobrazujú. Mätúce, pretože všetky snímače akoby niečo robili okamžite. Podľa FooBota napríklad v mojom dome neboli za prvých šesť dní žiadne tuhé častice. Keď skončila kalibračná doba po šiestich dňoch, boli v mojom dome (samozrejme) prítomné tuhé častice. Zarážajúce bolo, že hodnoty tuhých častíc sa náhle ukazovali aj za predchádzajúce dni. To, že senzory potrebujú šesť dní na to, aby sa „zahriali“, nie je príliš zlé, ale malo by to byť jasne uvedené v aplikácii.

Foobot meria prchavé a jemné častice

Foobot obsahuje dva senzory, ktoré merajú kvalitu vzduchu. Prvým je snímač VOC. VOC znamená v holandčine prchavé organické zlúčeniny alebo prchavé organické zlúčeniny. Sú to uhľovodíky, ktoré sa jednoducho odparia. Koncentrácia sa udáva v ppb, ppm. Foobot navyše obsahuje snímač častíc, ktorý meria častice PM2,5 s aerodynamickým priemerom menším ako 2,5 mikrometra. Takéto častice môžu preniknúť hlboko do pľúc a sú zdraviu škodlivé.

Množstvo tuhých znečisťujúcich látok je vyjadrené v μg / m3 (mikrogramy na meter kubický). Tieto hodnoty pre vás pravdepodobne veľa neznamenajú, našťastie Foobot naznačuje, aké hodnoty môžu mať tieto merania pre vynikajúcu, dobrú, primeranú alebo zlú kvalitu ovzdušia. Okrem senzorov prchavých látok a pevných častíc obsahuje Foobot aj senzory teploty a vlhkosti. Na kvalitu vzduchu má vplyv predovšetkým vlhkosť, pretože príliš vysoká vlhkosť môže viesť k tvorbe plesní.

Foobot nemeria CO2 a CO

Okrem prítomnosti prchavých organických zlúčenín zobrazuje aplikácia aj prítomnosť CO2. Ak kliknete na túto hodnotu, uvedie sa, že hodnota bola prepočítaná na základe prchavých organických zlúčenín. Foobot nemeria prítomnosť CO2, výrobca predpokladá, že určitá hodnota VOC je pravdepodobne spojená aj s určitou hodnotou CO2. Spýtali sme sa, prečo to robí Foobot, a odpoveď je, že CO2 je pevne spojený s ľudskou prítomnosťou.

Mnohé ventilačné systémy navyše už používajú riadenie založené na koncentrácii CO2. Týmto spôsobom môžete rýchlejšie nadviazať vzťah medzi mnohými ľuďmi a lepšie vetrať. Nebezpečný CO je uvedený aj na obale. Bohužiaľ, Foobot s CO vlastne nič nerobí. Je to jednoducho jeden z plynov, na ktoré je senzor VOC citlivý. Akýkoľvek CO sa tak zobrazuje ako súčasť celkovej hodnoty VOC. Trochu škoda, pretože CO je na obale uvedený osobitne, aj keď s dvoma hviezdičkami. Foobot nás informoval, že testuje samostatný CO senzor pre možnú novú verziu.

Rýchly prehľad o kvalite ovzdušia

Foobot na základe senzorov určuje kvalitu vzduchu, ktorá sa vyjadruje na stupnici od 0 do 100, kde nižšia hodnota znamená lepšiu kvalitu vzduchu. Ak je kvalita vzduchu vynikajúca alebo dobrá, aplikácia bude modrá. Ak je vaša kvalita ovzdušia zlá alebo zlá, aplikácia bude oranžová. Ďalej samotné zariadenie obsahuje svetelný pás, ktorý tiež zmení farbu na modrú alebo oranžovú. Svetelný pás je rozdelený na tri časti: kompletný, dve tretiny a jedna tretina. V kombinácii s dvoma farbami to znamená, že je možné zobraziť šesť úrovní kvality vzduchu: od úplne modrej (vynikajúca) po úplne oranžovú (slabá). Môžete tiež upraviť jas osvetlenia alebo ho v konkrétnych časoch vypnúť. Pekné, pretože štandardné osvetlenie je na môj vkus príliš svetlé. Môžete tiež skontrolovať históriu v aplikácii, a to ako pre celkovú kvalitu ovzdušia, tak pre jednotlivé hodnoty. Údaje vo Foobote nie sú úplne v reálnom čase, zvyčajne sa aplikácia aktualizuje každých päť minút. Dvojitým klepnutím na hornú časť sa informácie v aplikácii aktualizujú v reálnom čase.

Prepojiť s IFTTT

Foobot môže byť spojený s IFTTT a potom by mohol byť napríklad spojený s ventilačným systémom. Môžete tiež mať niečo ako svetlo Hue, ktoré svieti na červeno, ak sa kvalita vzduchu zhoršuje, takže môžete mať vizuálnu spätnú väzbu aj v iných miestnostiach. Užitočnosť môže byť trochu obmedzená, pretože kto má ventilačný systém spojený s IFTTT? Ale v každom prípade je pekné, ak je možné inteligentné zariadenie pripojiť k inému zariadeniu. Zábavné je už len to, že senzor klepania vo Foobote, ktorý normálne odosiela posledné dáta do aplikácie, môže byť tiež prepojený s akciou. Napríklad by som mohol zapnúť osvetlenie Hue klepnutím na Foobot. Okrem IFTTT je pre vývojárov k dispozícii aj API.

Záver

Ak kvalita vzduchu bez povšimnutia klesá, Foobot vám pripomína, aby ste otvorili okno alebo zapli klimatizáciu. Aj bez konzultácie s aplikáciou môžete zistiť, aká je kvalita vzduchu na základe osvetlenia prístroja. Je to samo osebe celkom užitočné mať údaj o kvalite ovzdušia, ale či to má hodnotu 200 eur? V každom prípade by mal Foobot pre mňa väčšiu pridanú hodnotu, keby sa meral a zobrazoval nebezpečný oxid uhoľnatý (CO). Najmä v spálni by vám to skutočne prospelo v kombinácii s alarmom. Celkovo možno povedať, že Foobot je celkom zaujímavý produkt, ale zdá sa mi to dosť drahé pre merač kvality ovzdušia bez špecifickej podpory CO a CO2.