Ako

USB 3.0: rýchlejšie ako kedykoľvek predtým

Prvé certifikované produkty usb3.0 boli predstavené na výstave CES v Las Vegas. Jeho veľká časť je teraz konečne k dispozícii. Čas urobiť inventúru a prísť s prehľadom. Je USB 3.0 nevyhnutne potrebné na vašom ďalšom PC alebo sa dokonca oplatí upgradovať?

Hovorí sa o ňom už roky, ale teraz sú konečne dostupné produkty USB 3.0. A bolo načase, pretože USB 2.0 uzrelo svetlo sveta pred desiatimi rokmi. Kým USB 2.0 bola revolúciou od pôvodného štandardu, bolo to zároveň sklamanie. Prenosová rýchlosť sa zvýšila z 11 Mbit / s na teoretických 480 Mbit / s, ale prax ukazuje, že v mnohých prípadoch sa skutočne dosahuje menej ako polovica tejto rýchlosti. Z USB 2.0 často nie je možné vytlačiť viac ako 20 až 30 MB / s, čo sa rovná efektívnej rýchlosti 240 Mbit / s. Dokonca aj firewire dosahuje ešte lepšie výsledky pri 400 Mbit / s. Rýchlosť sklamania je obzvlášť nevýhodná pre zariadenia, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na rýchly výkon, ako sú externé pevné disky a rýchle pamäte flash. Napriek týmto nevýhodám sa USB 2.0 stalo obrovským úspechom a rýchlejší firewire, ktorý neskôr prišiel s verziou 800 Mbit / s, sa pomaly vytratil zo spotrebiteľského trhu. Firewire sa v profesionálnych kruhoch stále používa.

Teraz, keď používame čoraz viac a väčších súborov, napríklad prostredníctvom prehrávačov MP3, fotografií a videa, sa rýchlosť USB 2.0 stáva čoraz väčším obmedzením. V roku 2007 spoločnosť Intel oznámila, že štandard USB 3.0 - nazývaný SuperSpeed ​​- je hotový a že spoločnosti môžu začať navrhovať nové produkty prostredníctvom fóra USB Implementers Forum. Teraz, o tri roky neskôr, sa na trhu objavujú prvé produkty.

Lepšia technika

Z predchádzajúcich „nedostatkov“ a nedostatkov rozhrania USB 2.0 sa dostali ponaučenia, vďaka ktorým je USB 3.0 omnoho efektívnejším protokolom ako jeho predchodca. Štandard USB 2.0 odosiela všetky dáta cez USB zbernicu do všetkých pripojených zariadení. Keď sa používa viac zariadení USB, dostupná šírka pásma výrazne klesá. Je to tak preto, lebo všetky zariadenia musia zdieľať teoretických 480 Mbit / s. USB 3.0 odosiela dáta z hostiteľa priamo do prijímacieho zariadenia, čo je samozrejme oveľa efektívnejšie. Nový štandard je tiež oveľa efektívnejší z hľadiska energie, a preto spotrebúva menej energie (čo je obzvlášť výhodou pre mobilné zariadenia).

To všetko však nestačí na výrazné zvýšenie rýchlosti, takže sa v kabeláži zmenilo niekoľko vecí. Okrem dvoch káblov pre dáta iné ako SuperSpeed ​​(čítané: USB 2.0), existujú štyri nové káble pre dáta SuperSpeed ​​(USB 3.). Drôty sú tiež navzájom úplne tienené. Vďaka extra káblom je kábel USB oveľa silnejší ako kábel USB 2.0. Pretože v kábli USB 3.0 je viac vodičov, sú potrebné aj rôzne pripojenia. Tieto pripojenia sú navrhnuté tak, aby stále existovala kompatibilita s USB 1.1 a 2.0. Štyri štandardné kontakty sú preto na rovnakom mieste. V hornej časti je však ďalších päť kontaktov. Po pripojení k portu USB 2.0 nič nerobia, takže budú fungovať iba káble USB 2.0. Pripojenia USB 3.0 majú zodpovedajúce kontakty, takže kábel bude potom fungovať optimálne.

Platí to aj naopak: kábel USB 2.0 je možné použiť na port USB 3.0, ale potom bude fungovať „starou“ rýchlosťou. Aby sme zreteľne naznačili rozdiel, sú káble a konektory USB 3.0 na konci zafarbené modrou farbou namiesto obvyklej čiernej farby rozhrania USB 2.0. Kábel, ktorý je pripojený k produktu USB 3.0, má mierne odlišné pripojenie (typ B). Na vrchu bol vytvorený nový zárez, kde sú nové kontaktné body. Konektor micro USB bol prispôsobený aj pre mobilné produkty. Na pridanie piatich nových kontaktov bolo jednoducho príliš malé. Vedľa konektora USB 2.0 je druhý - o niečo širší - konektor. Preto sa nezmestí na zariadenie USB 2.0.

Aj keď sa káble USB 3.0 fyzicky líšia od USB 2.0, sú stále vysoko kompatibilné.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found