Preskúmanie

CorelDRAW Graphics Suite X5

X5 je pätnástym vydaním sady CorelDRAW Graphics Suite. Zrelý produkt, ale s bohatou históriou dobrých a zlých verzií, expanzií, ktoré prichádzali a zanikali, a niekedy skutočne vynikajúcim nálezom. Spoločnosť Corel tvrdí, že sa pri vývoji tejto verzie zamerala na päť oblastí: rýchle vyhľadanie a použitie už dostupných mediálnych súborov, uľahčenie prvých krokov, sebavedomé vytváranie, správa farieb a ľahké publikovanie v akomkoľvek formáte.

Corel Connect je úplne nová súčasť balíka, ktorá slúži na vyhľadanie napríklad fotografií a obrázkov v počítači a v sieti podľa kľúčového slova. Aj keď základnou technikou je technika vyhľadávania vo Windows, Connect má oproti štandardnému Prieskumníkovi Windows niekoľko výhod. Napríklad je veľmi ľahké zahrnúť alebo vylúčiť umiestnenia, ako sú priečinky a disky, do vyhľadávania a tiež je možné jediným stlačením tlačidla zobraziť iba vektorové obrázky, bitmapy alebo písma. V „zásuvke“ je možné vytvoriť dočasnú zbierku jednotlivých súborov, ktorá je preto k dispozícii v programoch CorelDRAW a Photo-Paint. Aplikácii Connect chýbajú možnosti správy médií. K fotografii nie je možné pridať ani štítok. Prevádzka Connect má tiež drsné hrany. Napríklad do takéhoto „šuplíka“ je možné umiestniť súbory myšou, ale odstrániť ich môžete iba pomocou klávesnice alebo výberom súboru a kliknutím na tlačidlo Odstrániť.

Corel Connect je najvhodnejší na vyhľadanie mediálnych súborov, nie na ich správu.

[youtube] os3qoWpUb5U [/ youtube]

Nové funkcie

Ďalej boli aktualizované aj hlavné komponenty balíka CorelDRAW a Photo-Paint. Žiadne zásadné zmeny, ale hlavne ďalšie nástroje a vylepšenia existujúcich nástrojov. Napríklad nástroj Mesh Fill, ktorý vytvára plynulé prechody medzi viacerými farbami. A efekt Vibrance v programe Photo-Paint, ktorý dodáva sýtosť farbám, ktoré majú menej, ale zanecháva farby, ktoré sú už sýte. Toto vylepšuje farby na fotografiách bez toho, aby vyzerali neskutočne.

Nový filter Vibrance je jednou z vynikajúcich nových funkcií aplikácie Photo-Paint.

Dôležitá je aj správa farieb. Vždy ťažká časť, na ktorú si Corel dal veľmi záležať. Corel hovorí, že to uľahčilo, ale koho nezľakne už len rozdiel medzi: Predvolenými nastaveniami správy farieb, nastaveniami farieb dokumentu, nastaveniami primárnych farebných režimov, nastaveniami farieb nátlačku a vzorovými farbami. Iniciatíva spoločnosti Corel je určite vylepšením, napriek tomu však správu farieb neuľahčuje.

Správa farieb sa stala zrozumiteľnejšou, ale stále nie ľahkou.

Sieť

CorelDRAW aj Photo-Paint majú nové nástroje na tvorbu webovej grafiky. Teraz môžete v aplikácii CorelDRAW upravovať bitmapu v detailoch pixelov a stále vidieť, ako to vyzerá, keď je zverejnená optimalizovaná pre web.

Nové možnosti webu v balíku CorelDRAW Graphics Suite X5.

Novinkou v balíku X5 je SWiSH miniMax. Tento anglický program možno použiť na vytváranie interaktívnych Flash animácií, je vhodný najmä pre bannery a logá. SWiSH ponúka skriptovanie, aj keď nie také komplexné ako Adobe Flash. V roku 2006 som v teste CorelDRAW X3 napísal, že Corel by mal vytiahnuť peňaženku pre SWiSH alebo Swift3D a kúpiť si to, čo sám vyrobiť nemôže. Keby boli počúvali, verzia SWiSH v balíku X5 by bola nepochybne najnovšia (3.0 je najnovšia, Corel dodáva 2.0) a integrovaná so zvyškom balíka. Teraz je miniMax úplne samostatný a ešte sa uvidí, či tam bude nabudúce.

MiniMax prináša Flash späť do sady Corel.

Registrácia je odmenená úplnou sadou filtrov Kai's Power Tools. Plne testované na Windows Vista a Windows 7 podľa Corelu.

Záver

CorelDRAW X5 je lepší ako jeho predchodca, ponúka viac funkcií a za konkurenčnú cenu v porovnaní s podobnými produktmi od spoločnosti Adobe, ako sú Illustrator, Flash a Photoshop. Posledné menované ponúkajú väčšiu kontrolu nad operáciami a rozsiahlejšie možnosti. Corel Connect je skvelý doplnok, ale môže byť oveľa lepší. Dúfajme, že SWiSH miniMax tu zostane (a do holandčiny bude preložený nabudúce). Noví používatelia by si mali najskôr vyskúšať skúšobnú verziu, aktualizácia sa určite odporúča existujúcim používateľom.

CorelDRAW Graphics Suite X5

cena 713,00 €; Upgrade: € 356, -

Jazyk Holandsky

Stredná 1 DVD

Skúšobná verzia 30 dní (stiahnuť skúšobnú verziu)

OS Windows XP / Vista / 7

Požiadavky na systém Pentium 4, 512 MB RAM, 1 GB miesta na pevnom disku

Tvorca Corel.com

Rozsudok 8/10

Pros

Stabilné a rýchle

Corel Connect

Pozor na publikovanie na webe

Rozsiahla dokumentácia (223 strán pdf) a pomoc s videom (2 hodiny v angličtine)

Samotný CorelDRAW je v holandčine

Negatíva

Produkty Non-Corel sú v angličtine

Integrácia

Funkcia pomoci je v angličtine

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found