Ako

Takto si zostavujete svoj vlastný web

Tvorba webových stránok je zložitá? Nie! Prinajmenšom nie, ak sa rozhodnete pre jednoduchý systém na správu obsahu, ako je WordPress.

Tip 01: Čo je to WordPress?

Je pravdepodobné, že ste už o WordPress počuli. Je to jedna z najslávnejších a najobľúbenejších platforiem, pomocou ktorej môžete vytvoriť webovú stránku. WordPress je takzvaný cms, čo je skratka pre systém na správu obsahu. Je to otvorený zdroj, čo znamená, že ho môže ktokoľvek použiť zadarmo, a to na osobné aj komerčné účely. Na začiatku bol systém zameraný hlavne na blogerov, ale už to tak nie je. V dnešnej dobe ho môžete použiť na vytvorenie vlastného webového obchodu, navrhnutie webu pre svoju firmu alebo reštauráciu alebo na propagáciu toho, čo považujete za dizajnéra alebo fotografa. Existujú dve verzie WordPress: WordPress.com a WordPress.org. Prvá je komerčná verzia WordPressu, kde si môžete na serveroch materskej spoločnosti Automattic vytvoriť jednoduchý web, za ktorý zaplatíte mesačne určitú sumu. Zameriavame sa však na stránku WordPress.org, túto verziu hostí hostiteľ podľa vášho výberu. To ponúka veľa výhod: môžete si sami zvoliť poskytovateľa, môžete si nainštalovať témy a doplnky a úplne prispôsobiť webovú stránku. Viac informácií si môžete prečítať na //nl.wordpress.org.

Tip 02: Webový hostiteľ

Pred stiahnutím WordPress musíte zvoliť hostiteľa webu. Pre tento článok používame holandskú hostingovú spoločnosť SoHosted, môžete však samozrejme použiť aj ktoréhokoľvek iného hostiteľa. Kroky spojené s inštaláciou sa preto môžu líšiť. Od hostiteľa webu potrebujete dve veci: názov domény a priestor na ich serveroch, kam sa chystáte umiestniť svoj web. Väčšina poskytovateľov hostingu ponúka kombinovaný balík služieb. Prvým krokom je preskúmanie, či je požadovaný doménový názov stále k dispozícii. Náklady na doménové meno za rok sú často rovnaké pre rôznych poskytovateľov hostingu. Rozdiel je však v type názvu domény: za .com zaplatíte zhruba 12 eur ročne, za doménu .audio, .auto alebo .hosting môžete minúť stovky až tisíce eur ročne. Po výbere domény a názvu kliknite na Registrovať a vyberte si, ktorý hostingový balíček si chcete kúpiť s názvom vašej domény. Ceny za hostingový balíček sa zobrazujú mesačne, často okolo 5 až 10 eur, v závislosti od poskytovateľa a ponúkaných služieb. Je dôležité, aby webhosting podporoval MySQL databázy, môžete si zriadiť viac e-mailových účtov, ponúknuť podporu SSL a zabezpečiť neobmedzený dátový prenos (alebo minimálne veľa gigabajtov). Dôležité je tiež to, koľko miesta na serveri môžete využiť. Pre malý web je 5 až 10 gigabajtov viac ako dosť, ale ak plánujete na svoj web nahrať veľa zvukových alebo obrazových súborov, potrebujete viac gigabajtov.

Od hostiteľa webu potrebujete dve veci: názov domény a priestor na ich serveri

Tip 03: Prípravy

Keď si všetko objednáte, dostanete od poskytovateľa hostingu všetky údaje do niekoľkých hodín. Patria sem informácie o účte poskytovateľa hostingu, aby ste mohli vytvárať nové e-mailové adresy alebo automaticky inštalovať WordPress, a používateľské meno a heslo pre server ftp, aby ste mohli nahrávať súbory z počítača na webový server. Ak váš webový hostiteľ môže za vás automaticky nainštalovať WordPress na server, dostanete k tomu aj prístupové kódy spolu s používateľským menom a heslom použitej databázy MySQL. Všetko sú to údaje, ktoré musíte správne ukladať! Backend webovej stránky na SoHosted poskytuje Plesk. Toto je prostredie, z ktorého môžete na svojej novej webovej stránke nastavovať rôzne veci. Toto nájdete na Moje služby / / Webhostingspravovať. kliknite na Otvorte Plesk. Kliknite na ľavú dolnú časť WordPress a vyberte si to inštalovať automaticky nainštalovať WordPress. Ak použijete iného poskytovateľa hostingu, môže to vyzerať úplne inak, najmä ak hostiteľ nepoužíva Plesk.

Nainštalujte ručne

Ak váš webový hostiteľ neponúka automatickú inštaláciu WordPress, pozrite sa.

Tip 04: Inštalácia

Plesk automaticky vytvoril používateľa a heslo pre WordPress. Ak chcete zobraziť heslo, choďte na Webové stránky a domény / WordPress / Inštalácie a kliknite dole Prístupové informácie na nastavenie pred prihlásením. Za Aktuálne heslo kliknite na Šou. Teraz, keď je WordPress nainštalovaný, sa môžete na svoje stránky prihlásiť prvýkrát. Ísť do www./wp-login.php a prihláste sa pomocou údajov o svojom účte. Teraz by ste mali skončiť na informačnom paneli, to je stránka, z ktorej nastavíte takmer všetko pre svoj web. Ak chcete zmeniť jazyk na holandský, prejdite na Nastavenia / Všeobecné / Jazyk stránok. kliknite na Uložiť zmeny. Je vhodné zmeniť aj niektoré ďalšie veci, napríklad formát času a dátumu, časové pásmo a e-mailovú adresu. Za Názov stránky zadajte názov svojej webovej stránky na adrese Podtitul môžete zadať podnadpis. Kliknutím na ľavú stranu nastavíte, ktoré informácie sa majú zobraziť na hlavnom paneli Dashboard a potom hore Nastavenia displeja. Ak chcete zobraziť svoju webovú stránku, kliknite na názov svojej webovej stránky v ľavom hornom rohu.

Tip 05: Vyhľadajte tému

Samozrejme, že chcete, aby váš web získal osobný kontakt. Môžete to urobiť veľmi jednoducho nainštalovaním motívu. V predvolenom nastavení má WordPress nainštalovanú tému, ktorú môžete ihneď použiť. Ak máte radšej inú tému, musíte si ju pridať sami. Bezplatnú tému si môžete nainštalovať kliknutím na Zobraziť / Témy na Pridať nový motív kliknúť. Máte prístup k ľubovoľnej téme Príklad kliknutím zobrazíte, ako motív vyzerá. Ak máte pre svoj web špeciálne želanie, pravdepodobne budete musieť prejsť na platenú tému. To vás raz vyjde na zhruba 40 až 50 eur. Najlepšie a najviac tém nájdete tu. Uistite sa, že téma má dobré recenzie a bola nedávno aktualizovaná. Po zaplatení kreditnou kartou alebo účtom PayPal si môžete tému stiahnuť ako súbor zip. Vo WordPress teraz klikáte hore Odovzdajte tému a vyberte súbor zip. Môžete nainštalovať ľubovoľný počet motívov, motív vášho webu sa nezmení, kým nekliknete Aktivovať kliknutia. Pre tento workshop sme si vybrali bezplatnú tému Customizr.

Svojim webovým stránkam môžete ľahko dať osobný kontakt použitím témy

Detská téma

Takmer všetky platené témy obsahujú okrem normálnej témy aj detskú tému. Funkcia spočíva v tom, že v podradenej téme môžete vykonávať pokročilé úpravy, ktoré nie sú zahrnuté v aktualizácii témy. Použitie podradenej témy nie je potrebné, ak vykonáte úpravy iba v nástroji Customizer.