Novinky

Prečo by ste mali vymazať ES File Explorer z Androidu

Správca súborov ES File Explorer je jednou z najpoužívanejších aplikácií prieskumníka pre Android. Ak náhodou máte aplikáciu vo svojom smartfóne, okamžite ju vymažte.

Výskum ukazuje, že ES File Explorer je zraniteľný voči hackerom. Škodliví ľudia, ktorí sú v rovnakej sieti, môžu únik zneužiť a kopírovať súbory zo smartphonu (vrátane fotografií a videí). Môže sa tiež skontrolovať, ktoré aplikácie sú v zariadení. Vďaka tomu sú používatelia aplikácie ES File Explorer obzvlášť zraniteľní pri pripájaní systému Android k verejnej sieti.

Zraniteľnosť je spôsobená tým, že aplikácia spúšťa webový server, napríklad na streamovanie videí do iných zariadení. Využitím otvorených portov na webovom serveri je možné získať prístup k súborom v zariadení Android.

Akákoľvek verzia ES File Explorer je zraniteľná. Je to navyše jeden z najpopulárnejších prieskumníkov systému Android, ktorý bol z Obchodu Play stiahnutý už 100 miliónovkrát.

Pochybná minulosť

Nie je to prvýkrát, čo bol prehliadač ES File Explorer videný v zlom svetle. V roku 2016 sme už vydali varovanie o aplikácii explorer. Potom bol ES File Explorer v správach zle, pretože vývojár do aplikácie pridal pochybné veci: myslite na reklamy, ktoré sa dokonca zobrazili, keď ste aplikáciu nemali otvorenú, a načítaciu obrazovku, ktorá sa po pripojení nabíjačky k zariadeniu zobrazila na celú obrazovku. Napriek tomu, že sa tvrdilo, že obrazovka nabíjania pomohla nabíjať rýchlejšie, išlo skutočne iba o reklamu na celú obrazovku.

Alternatívy k prehliadaču súborov ES

Je zrejmé, že vývojári aplikácií ES File Explorer nechcú pre používateľov to najlepšie. Odporúča sa okamžite odstrániť ES File Explorer z Androidu. Po odstránení aplikácie už nie ste zraniteľní voči bezpečnostnej diere. Našťastie existuje veľa alternatívnych prieskumných aplikácií pre Android, ktoré sú bezpečné.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found