Ako

Rozdelenie disku a nastavenie duálneho bootovania na vašom PC - 1. časť

Je pre vás ťažké zvoliť operačný systém? Potom použite počítač ako systém s dvojitým bootovaním! Spoznajte Linux a majte Windows poruke. Pred inštaláciou dvoch operačných systémov na PC je dôležité najskôr rozdeliť pevný disk na použiteľné oddiely.

01 Správa diskov

Ak chcete okrem systému Windows nainštalovať ďalší operačný systém, potrebujete na to prázdny diskový oddiel. Toto nie je k dispozícii na mnohých počítačoch. Našťastie môžete ľahko uvoľniť miesto pre druhý operačný systém pomocou nástroja Správa diskov. Je rozumné vopred si zálohovať svoje osobné súbory, aby ste v prípade problému o nič neprišli. Otvorte na počítači nástroj Správa diskov. V XP idete na Štart / Spustiť, po ktorom vy diskmgmt.msc typy. V novších verziách systému Windows použite tento príkaz ako vyhľadávací dopyt.

02 Zmršťovacia priečka

Pri pridávaní nového oddielu do systému je najskôr potrebné zmenšiť existujúci oddiel. V prehľade si pozrite, ktorý oddiel chcete využiť miesto. Často existuje obnovovacia oblasť od výrobcu, ktorú môžete použiť na obnovenie továrenských nastavení systému. Najlepšie je držať sa od toho ďalej. Pravým tlačidlom myši kliknite na príslušný oddiel a v kontextovej ponuke vyberte možnosť Znížte hlasitosť. Uveďte, o koľko MB chcete zmenšiť existujúci oddiel. Potom potvrďte pomocou Scvrknúť sa.

03 Priraďte oddiel

V časti Správa diskov je časť pevného disku teraz uvedená ako „nepridelená“. Tento priestor je dočasne mimo používania. Z tohto jednoducho vytvoríte nový oddiel. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte si Nový jednoduchý zväzok. Na obrazovke sa otvorí sprievodca. kliknite na Ďalší a nastav veľkosť. Spravidla využijete celý nepridelený priestor pre nový oddiel. Skrz Ďalší priradiť písmeno jednotky k zväzku. Na nasledujúcej obrazovke zvolíte súborový systém NTFS (viac o tom neskôr). Vymyslite názov zväzku a skončte s Ďalej / Dokončiť.

04 Primárna priečka

V zásade inštalujete každý operačný systém na primárny oddiel. V časti Správa diskov skontrolujte, či je novovytvorený zväzok primárnym oddielom. Nie je to tak? Potom skontrolujte, či existuje možnosť znížiť počet oddielov. Na väčšine počítačov môžete vytvoriť maximálne štyri primárne oddiely na fyzický pevný disk. Štvrtý primárny oddiel zvyčajne pozostáva z rozšíreného oddielu s jednou alebo viacerými logickými jednotkami. Viac informácií o pravidlách oddielov nájdete tu.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found