Novinky

Kúpte si televízor Nvidia Shield na streamovanie filmov a hier

Existuje niekoľko spôsobov, ako streamovať filmy a hry, a jednou z najprijateľnejších možností, ktorú môžete zvážiť, je nákup televízora Nvidia Shield. Existuje však niekoľko variantov prehrávača médií na predaj, tak ktorý by ste mali mať? A čo s tým môžete robiť? O tom si povieme v tomto článku.

Televízor Shield od spoločnosti Nvidia je populárny box s Android TV. Hovoríme tomu prehrávač médií. Koncom roka 2019 sa objavila nová verzia. Existujú dve verzie. Bežný televízor Shield (169 eur) s valcovým krytom a o niečo výkonnejšia verzia Pro (219 eur), ktorá vyzerá skôr ako jeho predchodca.

Pozreli sme sa na bežnú verziu tohto článku. Okrem napájacieho pripojenia má pripojenie HDMI, port Ethernet a slot pre pamäťovú kartu micro SD. Drahší model Pro nemá slot na micro SD, má však dva porty USB 3.0. Pro má tiež viac úložného priestoru (16 GB verzus 8 GB) a viac pamäte (3 GB verzus 2 GB). Ak nemáte dostatok úložného priestoru, môžete prehrávaču médií poskytnúť prístup k sieťovému priečinku, napríklad na nas.

Procesor v oboch modeloch, Tegra X1 +, je len menšou aktualizáciou v porovnaní s televíziou Tegra X1 z roku 2015 použitou v staršej televízii Shield. Našťastie to stále môže prísť veľmi dobre. Nie preto je v Nintendo Switch použitá varianta procesora. Hlavným konkurentom je Apple TV 4K, ktorá ponúka porovnateľný výkon. Vďaka tomu Apple investuje veľké prostriedky do svojej vlastnej streamovacej služby a predplatného Arcade games.

Zvuk a obraz

V oblasti obrazu a zvuku bol vývoj v posledných rokoch dosť rýchly. Zvážte pokrok v oblasti 4K televízie, HDR a súvisiaceho formátu Dolby Vision, ktorý poskytuje sýtejšie farby, viac detailov vo svetlých a tmavých častiach obrazovky a oveľa vyšší kontrast. Existuje veľa implementácií HDR a tie dôležité, ako napríklad Dolby Vision a HDR10, zvládne Shield TV. Materiál HDR na YouTube sa nedá prehrať, ale ponuka je tiež obmedzená.

Čo sa týka zvuku, Shield TV funguje okrem iných aj s Dolby Atmos a DTS: X. Týmto sa dokončí zážitok z kina. Vylepšenia obrazu sú pri televízii 4K obzvlášť pridanou hodnotou. Pomocou umelej inteligencie je materiál pohodlne zväčšený v nižšom rozlíšení, aby vyzeral lepšie. Sami môžete posúdiť, ako dobre to funguje s ukážkovým režimom, ktorý aktivujete pomocou ponuky. Dolby Atmos si skutočne prichádza na svoje s vhodnou výbavou, ako je AV prijímač a sada reproduktorov.

Prúd

Televízor Shield je veľmi univerzálne streamovacie zariadenie pre filmy a seriály, napríklad od spoločností Netflix, Disney + a mnohých ďalších populárnych streamovacích služieb. Rýchlosť je obzvlášť zarážajúca: napríklad prechádzanie ponúk a spúšťanie aplikácií je veľmi rýchle a titul Netflix sa začne hrať hneď po kliknutí. Všetko bez námahy prehrá aj aplikácia ako Plex alebo Kodi pre vašu vlastnú zbierku napríklad videí, hudby a fotografií.

Veľkou výhodou je skutočnosť, že prehrávač médií dokáže okamžite prehrať všetky dôležité zvukové a obrazové kódovania. Samotné zariadenie alebo podkladový server (rovnako ako v prípade Plexu) nemusí s konverziou formátov veľa pracovať. Veľmi praktické je aj vynovené diaľkové ovládanie. Klávesy sa rozsvietia, akonáhle ich zdvihnete, nemusíte nasmerovať diaľkové ovládanie na prístroj a pomocou tlačidla môžete zadávať hlasové povely. Často to uprednostňujeme napríklad pri hľadaní videí na YouTube.

Streamujte hry

Pridaná hodnota je tiež v streamovacích hrách. Namiesto inštalácie hier pre Android priamo do televízora Shield TV (čo je samozrejme dobrá voľba), môžete ich streamovať. To možno vykonať prostredníctvom lokálnej siete z vášho vlastného herného počítača alebo cez internet s GeForce Now. V ideálnom prípade na hranie hier použijete ovládač. Samotná Nvidia má vo svojom dosahu vhodný ovládač, ale môžete tiež pripojiť rôzne bezdrôtové ovládače cez bluetooth.

Ak máte doma počítač s dostatočným grafickým výkonom, môžete na ňom streamovať hry cez lokálnu sieť do televízora Shield. Hra môže bežať na vašom PC, ale obraz a zvuk sa odosiela do televízie. Akcie, ktoré vykonáte s ovládačom, sa odošlú späť do počítača. Takto môžete hrať uvoľnene na gauči.

Streamovanie do televízora Shield možno vykonať niekoľkými spôsobmi. Existuje napríklad aplikácia Steam Link pre hry, ktoré ste si kúpili z populárnej distribučnej platformy Steam. Okrem toho môžete použiť GameStream od samotnej Nvidie, ktorý funguje pre hry Steam aj pre ďalšie hry. GameStream vyžaduje grafickú kartu od spoločnosti Nvidia. Obe možnosti fungujú rovnako dobre. V mnohých prípadoch máte pocit, že ste za samotným počítačom. Najlepší výkon dosiahnete, ak použijete pevné sieťové pripojenie pre PC aj Shield TV a nebudete mať Wi-Fi.

Nechcete (relatívnu) námahu so streamovaním cez lokálnu sieť alebo nemáte herný počítač? GeForce Now je ideálne riešenie, ak si chcete každú chvíľu zahrať hru. Môžete to použiť na streamovanie hier cez internet do televízora Shield. V skutočnosti fungujú zo serverov s grafickými procesormi Nvidia.

Používanie služby Geforce Now je v súčasnosti minimálne počas obdobia beta verzie bezplatné. Bohužiaľ existuje zoznam čakateľov s neznámou dobou čakania. GeForce Now obsahuje niekoľko dobrých hier. Môžete tiež hrať veľa hier prostredníctvom tejto služby, ktorú ste si kúpili napríklad v službe Steam alebo Uplay. S tým sme diskutovali o hlavných funkciách televízora Shield. Je to niečo pre vás?