Ako

Takto inštalujete Windows z USB kľúča

Ak chcete teraz a potom inovovať systém Windows alebo ho nainštalovať úplne „čistý“ na jeden alebo viac počítačov, najlepšie je to urobiť z kompaktného USB kľúča. Riešenie, ktoré funguje aj rýchlejšie ako DVD. Pozeráme sa na rôzne scenáre, ako vytvoriť takúto inštalačnú pásku, a to prostredníctvom externých nástrojov, ako aj samotného systému Windows.

Tip 01: Požiadavky na tyč

Nech použijete akýkoľvek spôsob, bolo by dobré vložiť do počítača USB kľúč, ktorý budete používať na inštaláciu systému Windows. Koniec koncov, všetky údaje na tejto páke sa počas operácie nenávratne prepíšu a nechcete zvoliť nesprávnu páku.

Tiež sa uistite, že tyčinka môže obsahovať najmenej 8 GB a najlepšie nie viac ako 32 GB. Môže sa to zdať čudné, ale ak je počítač, na ktorom budete toto médium používať, systém uefi, pre bootloader čakajte oddiel FAT32. Ak použijete kľúč väčší ako 32 GB, bude obyčajne naformátovaný v inom súborovom systéme (napríklad ExFAT), čo môže spôsobiť problémy. Aj keď existujú externé nástroje, ktoré môžu vytvárať oddiely FAT32 väčšie ako 32 GB, nie je zaručené, že ich inštalácia zvládne.

Je pravda, že Windows Media Creation Tool (pozri tipy 2 a 3) dokáže vytvoriť 32 GB oddiel FAT32 na páske s väčším úložným priestorom, ak je to potrebné, ale z bezpečnostných dôvodov by ste mali používať pásku do 32 GB.

Tip 02: MCT (na stiahnutie)

Začneme tým, čo by mohlo byť najjednoduchším riešením, minimálne pokiaľ ide o inštaláciu systému Windows 10 Home, Pro alebo Education (32-bitový alebo 64-bitový): Microsoft Media Creation Tool (MCT).

Tento nástroj je ideálny, ak máte licenciu na inštaláciu systému Windows 10 a chcete inovovať zo systému Windows 7 alebo 8.1 alebo preinštalovať systém Windows 10 na počítači, na ktorom ste predtým aktivovali systém Windows 10.

V prvom prípade nájdete prehľad všetkých systémových požiadaviek na stránkach spoločnosti Microsoft. V druhom prípade už nemusíte zadávať produktový kľúč: Windows 10 sa potom automaticky aktivuje pomocou vašej digitálnej licencie.

Spustite stiahnutý súbor exe a potvrďte súhlas s licenčnými podmienkami. Teraz budete mať na výber medzi Aktualizujte tento počítač teraz a Vytvorte inštalačné médium (USB kľúč, DVD alebo ISO súbor) pre iný počítač. V tomto článku predpokladáme, že ste vybrali druhý scenár. Stlačte Ďalší.

Tip 03: MCT (tvorba)

Teraz podávate požadované Jazyk, verzia a Architektúra vyplniť. V predvolenom nastavení sú vlastnosti prevzaté z edície Windows, z ktorej ste spustili MCT, ale stačí začiarknutie políčka zrušiť Použite odporúčané možnosti pre tento počítač. Čo Architektúra máte na výber medzi 64-bit (x64), 32-bit (x86) alebo Oboje. Keď idete na Oboje počas skutočnej inštalácie sa môžete ešte ponoriť. Potvrďte pomocou Ďalší a bodka USB flash disk na (alebo ISO súborAk chcete vytvoriť inštalačné médium jedným z ďalších spôsobov), označte správnu jednotku USB. Malo by MCT podať oznámenie Nie je možné nájsť USB flash disk a ste si istí, že sú na palube správne ovládače, páčka nemusí byť správne naformátovaná a môže obsahovať oddiel GPT. V takom prípade si zaobstarajte stick na objednávku pomocou bezplatného nástroja HDD Low Level Format Tool. Spustite nástroj, vyberte (správny!) Kľúč, stlačte Kontinuálne, otvorte kartu Formát na nízkej úrovni, začiarknite políčko vedľa Vykonajte rýchle utretie a začnite postup s Naformátujte toto zariadenie. Počas tejto operácie budú samozrejme odstránené všetky údaje na páske.

Ak budete neskôr potrebovať nové inštalačné médium, stiahnite si tiež novú verziu MCT. Týmto sa z cloudu automaticky načítajú najnovšie verzie systému Windows, takže budete musieť inštalovať menej aktualizácií.

Tip 04: Príkazy systému Windows

Na internete nájdete všetky druhy skúšobných verzií systému Windows, napríklad Windows 8.1, Windows 10 Enterprise alebo dokonca Windows 7 a XP (na karte Windows). Tieto obrazy diskov však nie je možné previesť na inštalačné médium pomocou MCT. Pracuje so zabudovaným príkazom diskpart v systéme Windows. Na stránkach spoločnosti Microsoft nájdete prehľad všetkých možných parametrov, ale nasledujúce príkazy by mali fungovať.

Otvor Príkazový riadok a spustite príkaz diskpart od.

Do DISKPART> výzva pridávate postupne, zakaždým potvrdené klávesom Enter:

zoznam disku (získate očíslovaný prehľad detekovaných jednotiek)

vyberte disk # (nahraďte # číslom správneho USB kľúča)

disk s podrobnosťami (skontrolujte, či skutočne máte zamýšľanú palicu)

čistý (vyčistite všetky formátovacie štruktúry)

konvertovať mbr (uistite sa, že tabuľka oddielov je vo formáte mbr; to očakáva systém uefi na inštalačnej páske)

vytvoriť primárny oddiel (vytvorte primárny oddiel)

aktívny (aktivovať tento oddiel)

priradiť (pripojte k nej písmeno jednotky zdarma)

Vďaka VÝCHODpríkaz ukončí prostredie diskpart.

Systém Windows má zabudované potrebné príkazy pre bootovací kľúč

Tip 05: Prieskumník Windows

Medzitým Explorer prichádza so správou, že stále musíte naformátovať Stick. V každom prípade si vyberte FAT32 ako súborový systém a zabezpečiť, aby Prieskumník zobrazoval skryté (systémové) súbory - urobíte to prostredníctvom karty Socha, kde začiarknete políčko Skryté predmety. Potom prejdite na požadovaný súbor ISO. Kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a vyberte si Prepojiť. Teraz vyberte celý obsah tohto priečinka pomocou kombinácie klávesov Ctrl + A a skopírujte ho na svoj stick (napríklad pomocou klávesov Ctrl + C a Ctrl + V). Potom je systém Windows pripravený na inštaláciu z vášho Stick.

Tip 06: Rúfus

Ak z nejakého dôvodu nepracujete s príkazovým riadkom alebo ak uprednostňujete užívateľsky prívetivejšie prostredie, môžete kedykoľvek zvážiť externý nástroj. Populárnym a pevným nástrojom je Rufus. Vložte hokejku do počítača, spustite Rufus a ukážte na správnu páčku. Včela Výber pri spustení vyberte svoju Obrázok disku alebo ISO (výber). Potom odkážete pomocou tlačidla Vyberám do požadovaného súboru ISO, potom Rufus prehľadá štruktúru súboru.

Teraz je to trochu náročnejšie: musíte sa rozhodnúť, pre ktorý cieľový systém chystáte hokejku. Vyberte si svoju adresu Rozloženie oddielov pred GPT a s Cieľový systém pred UEFI (bez CSM) potom môžete bootovať systémy uefi iba z tohto kľúča. Na druhej strane vyberte at Formát oddielu MBR a s Cieľový systém BIOS (alebo UEFI-CSM) potom môžete tento kľúč zaviesť iba vo všeobecne starších systémoch s bios alebo v systémoch uefi, ktoré ste nastavili do režimu csm (režim podpory kompatibility). V každom prípade je najmodernejšou možnosťou zavedenia (čistý) uefi, a ak cieľový systém podporuje tento režim, je to najlepšia voľba. Samozrejme, bude to o niečo ťažšie, keď nebudete vedieť, na ktorých systémoch budete hokejku používať (bios alebo uefi). V takom prípade vytvorte podľa potreby s Rufusom dve rôzne palice, alebo použite MCT alebo Diskpart, pretože by mali fungovať s oboma systémami.

Keď si v Rufuse vyberiete, nechajte ho Systém súborov a Veľkosť klastra potom nastavte na predvolené hodnoty (s UEFI (bez CSM), ktoré budú FAT32 ) a zadajte požadovaný štítok zväzku. S tlačidlom Počnúc inicializujete proces formátovania a kopírovania.

Najmodernejšou možnosťou zavedenia je uefi, a ak cieľový systém podporuje tento režim, je to najlepšia voľba

Tip 07: Proces zavedenia

Váš Windows Stick je teraz pripravený. Ako spustíte jeden alebo viac z týchto systémov? To, ako presne sa to stane, závisí od systému, ale vo väčšine prípadov musíte ihneď po zapnutí systému stlačiť špeciálne tlačidlo (v prípade potreby aj viackrát za sebou). Často to sú F2, F8, F10 alebo Esc, ale zvyčajne vidíte, ktorá klávesa je na obrazovke počítača, krátko po stlačení tlačidla Zapnúť.

U starších zariadení sa tiež môže stať, že budete musieť otvoriť okno nastavenia biosu pomocou špeciálneho kľúča - v takom prípade si prečítajte príručku systému. V takomto okne nastavenia musíte hľadať rubriku typu Čln, kde nastavíte poradie bootovania tak, aby systém najskôr pochádzal z USB alebo vymeniteľných zariadení (vymeniteľné zariadenia) sa spustí. Ak to nefunguje, môžete skúsiť zapojiť hokejku do iného portu, najlepšie priamo na základnej doske.

V systéme UEFI to môže tiež niekedy spôsobiť problémy, ak sa architektúra Windows (32 alebo 64 bitová) na vašom disku nezhoduje s architektúrou UEFI. Potom nastavte režim uefi na režim csm a vložte kľúč s formátom oddielu mbr (pozri tiež tip 6).

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found