Ako

Začíname s Google Street View

Vďaka aplikácii Google Street View môžete virtuálne prechádzať ulicami. Veľké časti sveta už indexuje Google, v tomto článku si môžete prečítať, ako vykúzliť tie najkrajšie obrázky na vašej obrazovke.

Tip 01: Aktivujte

Street View je zabudovaný do služby Mapy Google. Ak si chcete prezerať interaktívne obrázky ulíc, navštívte vo svojom prehliadači webovú stránku. Street View môžete aktivovať dvoma spôsobmi, prvá možnosť je cez oranžového muža vpravo dole. Tento človiečik sa volá Pegman a kliknutím na neho a podržaním myši vám Mapy Google ukážu, ktoré oblasti je možné zobraziť pomocou funkcie Street View. Všetky oblasti, ktoré sa majú zobraziť, budú svietiť namodro a vy môžete potiahnuť a pustiť Pegmana do jednej z ulíc. Vidíte, že Holandsko je takmer úplne prístupné, Google bol pri fotografovaní holandských ulíc usilovný.

Keď niekam postavíte Pegmana, Mapy Google automaticky zmenia zobrazenie. Teraz ste v režime Street View. Ak sa chcete vrátiť na mapu, kliknite do ľavého dolného rohu Späť na mapu. Druhou možnosťou je zadanie adresy v ľavom hornom rohu mapy. Hneď ako sa mapa pri hľadaní priblíži, uvidíte možnosť vľavo hore tesne pod hľadaním pohľad z ulice. Kliknite na ňu a uvidíte Street View vyobrazenie adresy, ktorú ste zadali. Pre túto ulicu musí byť samozrejme k dispozícii Street View, inak táto možnosť nebude viditeľná.

Tip 02: Presúvajte a zväčšujte

Po prechode do režimu Street View môžete virtuálne zobraziť celé štvrte alebo dediny. Vľavo hore vidíte aktuálnu adresu, ktorá sa zmení, hneď ako začnete navigovať pomocou funkcie Street View. Najdôležitejšie tlačidlá nájdete v pravom dolnom rohu obrazovky. Horným tlačidlom otočíte pohľad, pohybujete tak akoby hlavou zľava doprava. Ak kliknete doľava, otočíte sa napríklad o 90 stupňov doľava. Ak kliknete do stredu tlačidla, pohľad sa znova otočí na sever. Priblížiť môžete pomocou tlačidiel plus a mínus nižšie.

Môžete však tiež navigovať jednoduchým kliknutím kamkoľvek v zobrazení. Potom sa môžete kliknutím a ťahaním rozhliadnuť. Kliknite na koniec ulice a Street View vás tam automaticky prevedie. Cez virtuálnu šípku na zemi uvidíte, či môžete so Street View niekam ísť. Ak nie je ulica indexovaná, šípka sa vám nezobrazí. Keď prechádzate myšou po zobrazení Street View, niekedy vidíte, že váš kurzor označuje sivú štvorcovú oblasť, čo znamená, že môžete túto časť priblížiť priamo.

Tip 03: Späť v čase

Google neustále zaznamenáva mestá v Holandsku a niektoré miesta už boli autami spoločnosti niekoľkokrát navštívené. Príjemnou vlastnosťou je, že k týmto starým nahrávkam máte prístup aj prostredníctvom funkcie Street View. Vľavo hore uvidíte dátum pre každú adresu, to je dátum, kedy bola nahrávka vykonaná. Ak už bolo miesto navštívené niekoľkokrát, pred týmto dátumom sú hodiny. Dostanete sa tak k funkcii Cestovanie v čase. Kliknite na ňu a otvorí sa pod ňou stávka. Na časovej osi môžete vidieť pomocou bodu, v ktorom krát bolo urobených viac záznamov.

Vyberte si jeden z dátumov a uvidíte zahrnutie tohto dátumu do stávky. Ak chcete vidieť väčšie zobrazenie, kliknite na lupu v pravom dolnom rohu stávky. Kliknutím na krížik stávku odstránite, v ľavom hornom rohu uvidíte, že sa dátum zmenil.

Tip 04: Letecký pohľad

Po mestách sa dá nielen virtuálne prechádzať, ale niektoré mestá môžete navštíviť aj lietaním. Táto funkcia sa volá Aerial View a je v Mapách Google trochu skrytá. Letecký pohľad nie je k dispozícii pre všetky mestá, prehľad miest nájdete tu. Na prístup k 3D obrázkom týchto miest potrebujete pokročilú verziu aplikácie Mapy Google. Nie všetky počítače a prehliadače majú prístup do pokročilého režimu. Ak sa nachádzate v dolnej časti obrazovky v úzkom riadku, text Jednoduchý režim musíte prepnúť kliknutím na ňu.

Kliknite na otvorenú stránku týchto požiadaviek aby ste zistili, či ste schopní zobraziť 3D modely. Ak spĺňate požiadavky, môžete stlačiť tlačidlo Používanie máp s 3D kliknite. Najlepšie je na to použiť vlastný prehliadač Google Chrome. Teraz uvidíte možnosť vľavo dole Zem, kliknite na ňu a uvidíte satelitné zobrazenie vašej mapy. Vpravo dole sa teraz objavilo tlačidlo navyše so štyrmi štvorcami. Vyberte túto možnosť, ak chcete nakloniť zobrazenie. Opäť na ňu kliknite a uvidíte mapu z vtáčej perspektívy. Ak navigujete do mesta s 3D obrázkami, napríklad New York, a priblížite ich stred, zobrazia sa 3D obrazy budov v meste.