Preskúmanie

OnePlus 8 Pro: najlepší a najdrahší OnePlus vôbec

OnePlus 8 Pro je najlepší smartphone, aký výrobca kedy vyrobil, ale to ste už čakali. S vyvolávacou cenou 899 eur je to zároveň najdrahší telefón OnePlus vôbec. V tejto recenzii OnePlus 8 Pro si môžete prečítať, či zariadenie stojí za tie peniaze a aké sú rozdiely od lacnejšieho OnePlus 8.

OnePlus 8 Pro

MSRP € 899,-

Farby Čierna, zelená a modrá

OS Android 10

Obrazovka 6,78 palca OLED (3168 x 1440) 120 Hz

procesor 2,84 GHz oktacore (Snapdragon 865)

RAM 8 GB alebo 12 GB

Skladovanie 128 GB alebo 256 GB (nerozbaliteľné)

Batéria 4 500 mAh

fotoaparát 48, 48 + 8 + 5 megapixelov (zadný), 16 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 5G, 4G (LTE), Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, NFC, GPS

Formát 16,5 x 7,4 x 0,85 cm

Váha 199 gramov

Webová stránka www.oneplus.com 8,5 skóre 85

  • Pros
  • Úchvatná obrazovka
  • Hardware
  • Krásne, vodotesné puzdro
  • Bleskové rýchle bezdrôtové nabíjanie
  • Softvér (politika)
  • Negatíva
  • Zoom fotoaparát
  • Fotoaparát s farebným filtrom má obmedzené použitie
  • Konečná rozlúčka s OnePlus ako bojovníkom o cenu

OnePlus predstavil modely 8 a 8 Pro 14. apríla a do predaja sa dostane 21. apríla. Vstupný model 8 stojí 699 eur a najlacnejšia verzia modelu Pro 899 eur. Oba smartfóny používam od 8. apríla a čoskoro zverejním recenziu OnePlus 8. Najskôr je na rade OnePlus 8 Pro, telefón, s ktorým sa OnePlus definitívne lúči so svojím imidžom cenového bojovníka v špičkový segment. Moje testovacie zariadenie s 12 GB RAM a 256 GB úložnej pamäte stojí 999 eur, a preto je rovnako drahé ako špičkové telefóny ako Huawei P40 Pro, Samsung Galaxy S20 Plus a iPhone 11 Pro (1100 eur). V tejto recenzii OnePlus 8 Pro zisťujem, aký dobrý je smartfón v porovnaní s konkurenciou.

Dizajn

Počnúc zovňajškom. OnePlus 8 Pro je vyrobený zo skla a je k dispozícii v troch farbách; čierna, zelená a modrá. Posledné dve farby vynikajú v porovnaní s konkurenciou a myslím si, že môj modrý testovací model vyzerá veľmi pekne. Prístroj pohodlne padne do ruky vďaka vypuklému chrbtu a zaobleným rohom; podľa mňa príjemnejšia ako iPhone 11 Pro. Predná strana modelu 8 Pro pozostáva takmer výlučne z obrazovky a s úzkymi okrajmi nad a pod displejom. V ľavom hornom rohu obrazovky je malá diera pre selfie kameru, zmena dizajnu oproti minuloročnému 7 (T) Pro. Na aktiváciu bezokrajovej obrazovky využíva výsuvnú selfie kameru. Kamerový modul na zadnej strane 8 Pro mierne vyčnieva z puzdra, takže telefón neleží úplne rovno na stole. Náprava to napraví.

So svojou 6,8-palcovou obrazovkou je OnePlus 8 Pro jedným z najväčších smartfónov súčasnosti a je rozmerovo porovnateľný s iPhone 11 Pro Max a Samsung Galaxy S20 Ultra. Absolútne ho nemôžete ovládať jednou rukou. Hmotnosť tiež nie je zlých na 199 gramov: zjavne máte niečo v ruke.

Predchádzajúce telefóny OnePlus majú nevýhodu, že nie sú certifikované proti vode a prachu. Výrobca tvrdí, že zariadenia ako 7T a 7T Pro sa nerozbijú z dažďovej sprchy, nedokázal to však podložiť nezávislou certifikáciou IP. 8 Pro je prvé zariadenie OnePlus, ktoré získalo takúto certifikáciu. Certifikát IP68 znamená, že smartphone je (sladký) odolný voči vode a prachu. Takže ho neberte so sebou do mora. Konkurenčné smartphony majú tiež certifikát IP68.

Dve veci, ktoré na OnePlus 8 Pro chýbajú: slot pre micro SD (na zväčšenie úložnej pamäte) a 3,5 mm port pre slúchadlá (na pripojenie zvukového kábla). Smartfón prehltne dve SIM karty, má NFC čip a dokáže - tiež prvý pre OnePlus - nabíjať bezdrôtovo. O tom neskôr. Bežný OnePlus 8 nemá certifikáciu IP a nemôže sa nabíjať bezdrôtovo.

Pôsobivý displej

Ako už bolo spomenuté, obrazovka OnePlus 8 Pro meria 6,8 palca. To je veľké a tiež väčšie ako displej OnePlus 8 (6,55 palca). Obrazovka pochádza od spoločnosti Samsung a má rovnaké vlastnosti ako Oppo Find X2 Pro a Samsung Galaxy S20 Plus - obe majú veľkosť 6,7 palca. Krištáľovo čistý obraz vďaka rozlíšeniu qhd? Skontrolujte. OLED panel pre veľmi pekné farby, pri ktorých je čierna skutočne čierna? Sakra áno. Maximálna obnovovacia frekvencia 120 Hz pre plynulejší obraz? Áno, a táto charakteristika vyžaduje trochu viac vysvetlenia.

Väčšina obrazoviek smartfónov sa obnovuje šesťdesiatkrát za sekundu, čo znamená obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Vyššia obnovovacia frekvencia spotrebúva viac energie, ale vytvára aj plynulejšie obrázky. To si všimnete najmä pri čítaní textu, hraní optimalizovaných hier a prepínaní medzi aplikáciami a ponukami. Všetko vyzerá krajšie a zariadenie sa cíti rýchlejšie. Minulý rok sa objavilo niekoľko smartfónov s 90Hz obrazovkou, medzi nimi aj 7T Pro. Pravdaže, rozdiel medzi 90Hz a 120Hz nie je príliš veľký, ale skutočne si všimnete 60Hz alebo 120Hz. Pretože je veľká šanca, že váš súčasný telefón používa obrazovku s frekvenciou 60 Hz, obrazovka OnePlus 8 Pro vás prekvapí.

Nižšie vidíte vedľa seba OnePlus 8 (zelený) a OnePlus 8 Pro.

Najlepší hardvér

Smartfóny OnePlus sa od prvého modelu v roku 2014 spoliehajú na najvýkonnejší hardvér s najlepším výkonom. To sa u OnePlus 8 Pro nelíši. Telefón využíva veľmi rýchly procesor Snapdragon 865 s 8 GB alebo 12 GB RAM, v závislosti od modelu. Testoval som 12GB verziu, bezpochyby najrýchlejší smartphone, aký som kedy použil. Prispieva k tomu aj hladká 120Hz obrazovka a takmer skladový softvér pre Android.

Veľkosť úložnej pamäte je 128 GB (variant 8 GB) alebo 256 GB (model 12 GB). Pamäť nemôžete zväčšiť pomocou karty micro SD.

OnePlus 8 Pro podporuje mobilnú sieť 5G, ktorá bude v lete v Holandsku aktivovaná. 5G ponúkne v prvých rokoch mierne rýchlejší a stabilnejší internet a od roku 2023 skutočne umožní rýchlejší internet. Poskytovatelia už z hľadiska marketingu tipujú veľké 5G, ale zatiaľ od toho príliš nečakajte. Napriek tomu je pekné, že je OnePlus 8 Pro pripravený na budúcnosť.

Výdrž batérie a nabíjanie

Smartfón je napájaný nevymeniteľnou 4500 mAh batériou. Podstatne väčšia ako 4 085 mAh batéria v 7T Pro, ale je to nevyhnutné, pretože sa zvýšila veľkosť a obnovovacia frekvencia obrazovky. Pri pohľade na tieto vlastnosti nie je 4500 mAh nijako zvlášť veľká. Samsung Galaxy S20 Ultra má podobný displej, ktorý je o niečo väčší na 6,9 palcoch, a využíva 5 000 mAh batériu. Bol som preto zvedavý, či OnePlus 8 Pro vydrží dlhý deň, a testoval som výdrž batérie na deväť dní s obrazovkou vo full HD rozlíšení a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Iba v dňoch, keď som sa päť hodín pozeral na displej, som musel po večeri chytiť nabíjačku. V priemere bola obrazovka zapnutá 3,5 hodiny denne a pred spaním mi zostávalo asi 30 percent energie.

Krabica obsahuje 30W Warp Charge USB-C zástrčku, rovnakú ako u OnePlus 7T Pro. Batéria sa nabíja veľmi rýchlo, najmä prvé desiatky percent. OnePlus 8 Pro je prvý smartphone značky, ktorý sa dokáže nabíjať aj bezdrôtovo. Samotný OnePlus predáva 30W bezdrôtovú nabíjačku za sedemdesiat eur, ktorú som dostal aj za túto recenziu. Nabíjacia dokovacia stanica je stabilná a obsahuje malý ventilátor, ktorý udržuje telefón počas rýchleho nabíjania v chlade. Počítadlo batérie za tridsať minút vyskočí z 0 na 53 percent, vďaka čomu je nabíjanie podstatne rýchlejšie ako v prípade sérií iPhone 11 Pro a Galaxy S20.

Keď sa nabíjačka nabíja na plný výkon, zabudovaný ventilátor vydáva jemný bzučivý zvuk. V nastaveniach smartfónu sa nachádza nočný režim, ktorý si môžete nastaviť podľa svojich predstáv. Nabíjanie v nočnom režime je pomalšie, takže ventilátor zostane vypnutý. Šikovné, ak - rovnako ako ja - smartfón večer položíte na nabíjačku a budete ho potrebovať až ráno. Hlavnou chybou bezdrôtovej nabíjačky je, že kábel a zástrčka sú pripojené k nabíjacej stanici. Preto ak dôjde k poruche kábla, mali by ste vymeniť celú nabíjačku. Nechcete minúť sedemdesiat eur? Akákoľvek bezdrôtová nabíjačka s podporou protokolu EPP 10W nabije 8 Pro na 10W a to je na noc dosť rýchle.

Fotoaparáty

Čo sa týka fotoaparátu, smartfóny OnePlus nikdy nedokázali celkom držať krok s (drahšími) konkurentmi. Nie z hľadiska kvality obrazu počas dňa a v tme, ani z hľadiska funkcie priblíženia. Nie je to katastrofa vzhľadom na cenový rozdiel a skutočnosť, že telefóny OnePlus natáčajú „len dobré“ fotografie. Ale pretože 8 Pro stojí prakticky rovnako ako jeho najväčší konkurenti, môžete očakávať aj porovnateľne dobré fotoaparáty.

OnePlus urobil na papieri dve veľké vylepšenia. Primárny 48-megapixlový fotoaparát využíva úplne nový snímač Sony IMX689, ktorý nedávno debutoval v produkte Oppo Find X2 Pro (1199 EUR). Fotoaparát by mal snímať lepšie snímky tak cez deň, ako aj za tmy, ako minuloročný OnePlus 7T Pro. Pre primárny fotoaparát používa senzor IMX586. Tento snímač je tiež v 8 Pro, ale ako 48-megapixelový širokouhlý fotoaparát. Vylepšenie v porovnaní s modelom 7T Pro, ktorý má menej dobrý 16-megapixelový širokouhlý objektív.

Fotoaparát 8 Pro má opäť kameru so zväčšením, aby ste získali obraz trikrát bližšie s minimálnou stratou kvality. Rozlíšenie fotoaparátu sa však znížilo zo 16 na 8 megapixelov. Fotoaparát s farebným filtrom s rozlíšením 5 megapixelov je nový pre fotografovanie s efektmi. Toľko teória. Ako si štvorkolka vedie v praxi?

Spravidla veľmi dobré. Pri dostatočnom (dennom) svetle primárny fotoaparát sníma veľmi farebné a ostré fotografie, ktoré jednoducho vyzerajú nádherne. Fotografie vyzerajú realistickejšie ako obrázky Samsung Galaxy S20.

V tme si fotoaparát drží tiež svoje vlastné, najmä ak používate nočný režim. Huawei P40 Pro si v tme vedie ešte lepšie. Ďalej uvidíte tri fotografické série s automatickým režimom vľavo a nočným režimom vpravo.

Obzvlášť ma teší širokouhlý objektív, ktorý podáva slušné výsledky za každých okolností. Rozdiel v kvalite s primárnym fotoaparátom nie je veľký. To určite nie je zrejmé, pretože väčšina inteligentných telefónov má širokouhlý objektív, ktorý sníma podstatne menej krásnych fotografií ako hlavný fotoaparát.

Objektív so zoomom zaujme menej. Priblíženie obrazu trikrát funguje dobre, kvalitu nie je možné zachovať. Ďalej uvidíte dve série fotografií, ktoré obsahujú zľava doprava normálny fotoaparát (1x), širokouhlý objektív (0,6x) a zväčšovací fotoaparát (3x).

Fotografie so priblížením vyzerajú menej ostré a vyblednuté ako realita a oproti primárnemu fotoaparátu je zreteľný rozdiel v kvalite. Škoda, najmä preto, že konkurencia je na tom lepšie. Nakoniec fotoaparát s farebným filtrom. OnePlus tvrdí, že ho pridal, pretože bol po ňom dopyt. Čo môže. Za tých šesť rokov, čo testujem smartfóny, som nikdy nepocítil potrebu tejto funkcie, ale to som mohol byť ja. Po niekoľkonásobnom vyskúšaní fotoaparátu som o to menej presvedčený. Päť rôznych efektov naprieč obrázkami nemusí vždy fungovať bezchybne a okrem toho pochybujem o ich užitočnosti. Uprednostnil by som senzor času (TOF) na OnePlus 8 Pro pre lepšiu efekt hĺbky ostrosti pri fotografiách a aplikáciách rozšírenej reality (AR). Možno uvažujete inak.

Ľavý žiadny filter, stredný a pravý áno.

16-megapixelová selfie kamera na displeji umožňuje vynikajúce fotografie a videá bez toho, aby bola viditeľná ich kvalita. Hlavne si myslím, že je skvelé, že taký malý fotoaparát urobí všetko, čo čakáte.

Softvér

OnePlus 8 Pro sa minie po vybalení pre Android 10, najnovšiu verziu. OnePlus vkladá svoje prostredie OxygenOS nad operačný systém Android. Tento spor o softvér sa tradične trochu líši od štandardného Androidu a mnoho používateľov OnePlus to považuje za plus. Na OnePlus 8 Pro používate softvér takmer úplne tak, ako to zamýšľal Google, s niekoľkými užitočnými doplnkami od OnePlus. Výrobca napríklad ponúka šikovné nastavenia na zmenu vzhľadu a fungovania softvéru podľa vlastného vkusu a bol zabudovaný špeciálny herný režim, ktorý pozastavuje notifikácie a posúva hardvér na maximum.

OxygenOS obsahuje aj niekoľko aplikácií od OnePlus, vrátane galérie, správcu súborov a aplikácií na prenos súborov zo starého telefónu do nového. Predinštalovaná je aj aplikácia Netflix. Môžete ju zakázať, ale nemôžete ju odstrániť. Nie som zástancom takýchto komerčných rozhodnutí, aj keď aplikácia neprekáža.

Aktualizovať pravidlá

Politika aktualizácií OnePlus je - už roky - jasná: výrobca zaručuje aktualizácie Androidu a bezpečnostné aktualizácie na tri roky. Telefóny OnePlus dostávajú rovnaké množstvo času a pravidelnú softvérovú podporu ako zariadenia Pixel od spoločnosti Google, vývojára pre Android. Pravidlá aktualizácií patria medzi top značky Android a zaslúžia si pochvalu.

Záver: kúpiť OnePlus 8 Pro?

OnePlus 8 Pro je bezpochyby najlepší a najkompletnejší smartphone OnePlus vôbec. Zariadenie má veľkú 120Hz obrazovku a obsahuje najvýkonnejší hardvér, aký je dnes k dispozícii, doplnený o novinky ako 5G, bezdrôtové nabíjanie a vodotesné a prachotesné puzdro. Softvér (politika) OnePlus zostáva vynikajúci a celkový výkon fotoaparátu a výdrž batérie sú tiež v poriadku.

Všetko veľmi pekné, ale inovácie a vylepšenia tlačia predajnú cenu zariadenia na novú výšku pre OnePlus. Pri cene 899 eur (alebo 999 eur za 12GB / 256GB verziu) je telefón takmer rovnako drahý ako Apple iPhone 11 Pro, Samsung Galaxy S20 Plus a Huawei P40 Pro. Kamery 8 Pro jednoducho nedosahujú tieto tri zariadenia, ale inak OnePlus zosadil veľmi silného konkurenta.

Napríklad iPhone 11 Pro má menej atraktívnu obrazovku a nemá 5G, zatiaľ čo P40 Pro chýba certifikácia Google, a preto funguje zle. Zdá sa, že najväčším konkurentom je Galaxy S20 Plus, ktorý je pre OnePlus 8 Pro veľmi odvážny, ale nabíja sa menej rýchlo, namiesto troch aktualizácií systému Android dostane dva roky a - subjektívne - využíva ťažký softvérový shell spoločnosti Samsung. Každý, kto momentálne hľadá najlepší smartphone, by mal preto určite zvážiť OnePlus 8 Pro.