Preskúmanie

Nokia 7 Plus - Nexus times revived

Nokia 7 Plus je všestranný smartphone za prijateľnú cenu. Ak polovica redaktorov zváži Nokiu 7 Plus (ešte predtým, ako dorazí recenzný model smartfónu), tak viete, že ide o zaujímavé zariadenie. Teraz, keď je recenzný model na mieste, je možné odpovedať na otázku: oplatí sa smartphone Nokia kúpiť?

Nokia 7 Plus

cena € 399,-

Farby čierna a biela

OS Android 8.1 (Oreo)

Obrazovka 6 palcov (2160 x 1080)

procesor 2,2 GHz oktacore (Snapdragon 660)

RAM 4 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 800 mAh

fotoaparát 12 a 13 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 16 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 5.0, WiFi, GPS

Formát 15,8 x 7,6 x 0,8 cm

Váha 183 gramov

Iné skener odtlačkov prstov, USB-C, port pre slúchadlá

Webová stránka www.nokia.com 9 Skóre 90

  • Pros
  • Dizajn
  • Hodnota za peniaze
  • Životnosť batérie
  • Android One
  • Negatíva
  • Jas obrazovky
  • Niekedy pomaly reaguje

Nokia 7 Plus mi vďaka vynikajúcej hodnote za peniaze a dlhej podpore Androidu s aktualizáciami pripomína smartfóny Nexus, ktoré Google vydal do roku 2015. Nanešťastie linku Nexus nahradil Google telefónom Pixel, ktoré sa nielenže v Holandsku nepredávajú, ale sú aj drahé ako iPhone. Nokia opäť vyplní prázdnotu Nexus, a to Nokiou 7 Plus, ktorá má rovnaké vlastnosti. Zariadenie mi veľmi pripomína Nexus 5 z roku 2013.

Android One

Nokia 7 Plus beží na najnovšej verzii systému Android (8.1 Oreo). Teraz to nie je také zvláštne. Stratégia spoločnosti Nokia udržiavať zariadenia Android v bezpečí a aktuálnosťou sa v Nokii 7 Plus odráža aj tým, že sa smartphone podieľa na systéme Android One. Žiadna dotieravá koža ani klamný bloatware, ako sú antivírusové aplikácie, iba čistá verzia aktualizovaná samotným Googlom. Stručne povedané, najlepší a najbezpečnejší Android, aký môžete získať. Za menej ako polovicu ceny smartfónov Pixel 2: 400 eur, rovnako ako smartfóny Nexus z minulosti.

Nokia 7 Plus má na počkanie minimálne dva roky aktualizácií Androidu. To je minimálne viac ako osemnásť mesiacov, ktoré čakajú iné smartphony s Androidom, ale stále oveľa kratšie ako iPhony.

Čistý Android bez bloatware tiež znamená, že máte najlepšiu optimalizáciu batérie od Googlu. A to je tiež badateľné. Batéria Nokie 7 Plus môže ľahko vydržať dva dni.

Veľký

Nokia 7 Plus je, ako už „plus“ prezrádza, pomerne veľká kvôli 6-palcovej uhlopriečke obrazovky (prepočítanej na 15,2 centimetra). Pomer obrazovky je 1 ku 2 a okraje okolo obrazovky boli obmedzené. Skener odtlačkov prstov je tiež umiestnený na zadnej strane a využíva tak celú prednú časť obrazovky. Ak dokážete žiť v statnom formáte, získate veľa na oplátku, pokiaľ ide o veľkosť obrazovky. Zobrazenie Full-HD obrazovky je prijateľné, farby sú veľmi nádherné. Iba obrazovka nie je dostatočne jasná, čo je ťažké, keď používate zariadenie vonku na slnku.

Bývanie je zarážajúce. Nokia nevyrobila zariadenie, ktoré je úplne vyrobené zo skla, čo je trend u iných výrobcov. Trend, ktorý spôsobuje znečistenie prstov na zariadení a smartfónoch, ktoré sa ľahko kĺžu z pohovky. Model 7 Plus je vyrobený z kovu, s medeným okrajom okolo obrazovky a povrchovou úpravou na zadnej strane. Konečný výsledok je veľmi krásny. Jedinou nevýhodou je, že puzdro nie je vodotesné.

fotoaparát

Aj keď Nokia 7 Plus so svojou cenovkou 400 eur nie je najdrahším smartfónom, zariadenie je vybavené duálnym fotoaparátom. Tento duálny fotoaparát zaručuje, že môžete opticky priblížiť a fotografovať (na výšku) fotografie s efektom hĺbky ostrosti, rovnako ako väčšina duálnych fotoaparátov v drahších smartfónoch.

Fotografie, ktoré produkuje 7 Plus, sú pozoruhodne dobré. Veľa detailov, nádherné farby a veľa rozpoznávania hĺbky. Nokia nie je o nič horšia ako špičkové zariadenia, ako sú Galaxy S9 + a iPhone X. Keď sa podmienky sťažia, všimnete si, že kvalita fotografií bude oveľa menej krásna vďaka pohybovému rozmazaniu, matným farbám a šumu. Kvalita objektívu so zoomom je tiež oveľa nižšia ako pri hlavnom fotoaparáte vzadu. Napriek tomu je to v tejto cenovej kategórii celkom skvelý fotoaparát.

Používa sa

Inak sú špecifikácie také, aké môžete čakať. Procesor Snapdragon 660 a štyri gigabajty RAM sú na plynulý chod Androidu, hlavne Android One (bez rozruchu) viac ako dosť. Na papieri teda. Pri používaní som si bohužiaľ častejšie všimol, že zariadenie nie vždy reaguje rýchlo, čo je najbežnejšie, keď je zariadenie vyvedené z režimu spánku. Dúfajme, že to bude v nadchádzajúcich aktualizáciách opravené.

Ďalej má Nokia 64 GB úložnej pamäte a slot na pamäťovú kartu. To je skvelá ponuka pre všetky vaše aplikácie, hudbu, fotografie a videá. S pridaním moderného nabíjacieho portu USB-C (ktorý na lacnejších zariadeniach niekedy chýba) a portu pre slúchadlá možno 7 Plus právom označiť za veľmi kompletné zariadenie.

Za špičkový smartfón nemusíte platiť tisíc eur.

Záver

Ak by som si mal dnes kúpiť smartfón, bez váhania by to bola Nokia 7 Plus. Smartfón je bezkonkurenčný a kompletný, najmä čo sa týka pomeru ceny a kvality: nádherné puzdro, veľká obrazovka, skvelá výdrž batérie, vynikajúci fotoaparát, jemné špecifikácie a to najlepšie (a najbezpečnejšie), čo Android ponúka. V porovnaní s najdrahšími telefónmi existujú určité nevýhody, napríklad príliš nízky jas obrazovky, fotografie sú o niečo menšie pri priblížení alebo pri slabom osvetlení a zariadenie po odomknutí niekedy reaguje pomaly. Mínusy, ktoré úplne opráši skutočnosť, že Nokia 7 Plus stojí menej ako polovicu špičkového zariadenia od spoločností Apple, Samsung alebo Huawei. Za špičkový smartfón nemusíte platiť tisíc eur.