Novinky

Koniec systému Windows 7: Stále je možná bezplatná aktualizácia systému Windows 10

Ak ste napríklad stále neaktualizovali na Windows 10 z Windows 8 alebo Windows 7, ste oficiálne neskoro. Ponuka bezplatnej inovácie spoločnosti Microsoft teraz uplynula. Nástroj na aktualizáciu je však stále k dispozícii na stiahnutie. Prinajmenšom zatiaľ môžete stále aktualizovať na Windows 10 zadarmo.

Od 14. januára spoločnosť Microsoft prestane podporovať Windows 7. Pre tento operačný systém nebudú vydané žiadne aktualizácie ani iná podpora na ochranu vášho počítača. Našťastie už roky existuje spôsob, ako prejsť na Windows 10 zadarmo.

V roku 2015 spoločnosť Microsoft už ponúkla možnosť bezplatného upgradu zo systému Windows 7 a Windows 8 na Windows 10. Táto ponuka upgradu je oficiálne ukončená, ale spoločnosť Microsoft má pre vás inú možnosť upgradu.

Podporné technológie

Spoločnosť Microsoft poskytuje bezplatnú aktualizáciu pre používateľov pracujúcich s takzvanými pomocnými technológiami od roku 2016. Podporné technológie nie sú nič iné ako programy, ktoré pomáhajú postihnutým používať počítač. Pomysli na klávesnicu na obrazovke alebo Rozprávač. Rozdiel medzi touto a vyššie spomenutou metódou inovácie spočíva v tom, že ju môžete nainštalovať iba priamo cez existujúcu inštaláciu systému Windows 7 a nespúšťať ju ako čistú verziu. Nástroj nekontroloval, či ste skutočne použili podporný softvér.

Nástroj na stiahnutie pomocou priameho odkazu

Ak chcete vykonať aktualizáciu, museli ste prejsť na špecializovanú webovú stránku spoločnosti Microsoft a tento nástroj ste mohli spustiť Windows10Upgrade24074.exe stiahnuť. Tlačidlo sťahovania bolo teraz odstránené, ale samotný spustiteľný súbor je stále k dispozícii na stiahnutie. Súbor Windows10Upgrade24074.exe je možné stále stiahnuť pomocou tohto priameho odkazu. (//download.microsoft.com/download/0/1/6/01677C03-1D89-49FD-B49B-87B0F36B00D1/Windows10Upgrade24074.exe).

Nechcete teraz inovovať? Potom súbor uložíte na samostatné miesto, napríklad na USB kľúč, aby ste mohli neskôr vykonať aktualizáciu. Nie je známe, či nástroj tiež kontroluje, či máte nárok na bezplatnú aktualizáciu.

Windows 8.1

Stále používate Windows 8.1? Aj vtedy je rozumné inovovať na Windows 10. Microsoft zastavil základnú podporu pre Windows 8.1, takže teraz sú vydané iba opravy, ale žiadne nové funkcie.

V priebehu rokov pribudlo do systému Windows 10 veľa nových funkcií, vďaka ktorým sa vyplatilo upgradovať zo systému Windows 7 alebo Windows 8.1.