Ako

Komprimujte súbory pomocou bezplatných nástrojov na kompresiu

Či už súbory zálohujete, ukladáte (online), alebo odosielate ako prílohy: radšej ich budete udržiavať čo najkompaktnejšie. Súbory môžete komprimovať (zmenšovať) pomocou kompresných nástrojov. V tomto článku vám pomôžeme začať s najlepšími bezplatnými nástrojmi na kompresiu vrátane podrobnejších informácií o tom, ako funguje populárny softvér 7-Zip.

Ďalej v tomto článku vám predstavíme niekoľko slušných bezplatných nástrojov na kompresiu, najskôr sa však pozrime na to, čo samotný Windows ponúka. To nie je pôsobivé, ale možno postačujúce pre tých, ktorí občas komprimujú niektoré dátové súbory. Začnete nasledovne.

Otvorte Prieskumník, vyberte požadované súbory alebo priečinky, kliknite pravým tlačidlom myši na výber údajov a vyberte Kopírovať do komprimovaného priečinka (zazipovaného). Výsledkom je súbor ZIP s názvom súboru alebo priečinka, na ktorý ste klikli. Extrahovanie archívu zip nie je o nič ťažšie ako jeho dvojité kliknutie v hornej časti Vybalenie vybrať, Všetko vybaliť a zadajte cieľový priečinok. Výhodou tohto prístupu je, že nemusíte spúšťať externý nástroj a že takmer každý príjemca vie, čo má robiť s takým univerzálnym súborom zip.

Nevýhodou je, že nemáte žiadne ďalšie možnosti - čo niektorí používatelia nepochybne považujú za pohodlnosť.

Najlepší softvér na kompresiu

Možno by vás zaujímalo, aké užitočné možnosti vám môže ponúknuť nástroj na kompresiu a archiváciu. Môže to zahŕňať napríklad nastavenie optimálneho kompresného pomeru, výber konkrétneho algoritmu kompresie a zodpovedajúceho formátu, uzamknutie archívneho súboru pomocou hesla, automatické rozdelenie archívu z určitej maximálnej veľkosti a vytvorenie samorozbaľovacieho archívu. že prijímač sa dokáže rozbaliť bez dekompresného nástroja. Takéto možnosti majú zmysel pre tých, ktorí často chcú komprimovať alebo archivovať súbory.

Ak sa vám to zdá ako niečo, mali by ste sa poobzerať po alternatívnych nástrojoch. Medzi populárne, slušné a bezplatné nástroje, ktoré (tiež) fungujú v rámci Windows, patria: Bandizip (tiež pre MacOS), PeaZip (tiež pre Linux) a 7-Zip (tiež pre Linux).

Ak má rýchlosť balenia veľký význam, Bandizip určite stojí za zváženie. Ak vám ide hlavne o kompaktnosť, so 7-Zipom ste zvyčajne na dobrej úrovni. Pozeráme sa bližšie na tento posledný nástroj.

Stiahnite a nainštalujte 7-Zip

Začnite stiahnutím programu. V závislosti od verzie systému Windows (v prípade potreby to skontrolujte pomocou Kláves Windows + Pozastaviť a pozri sa na Typ systému) je 32-bitová verzia (procesor x86) alebo 64-bitová verzia (procesor x64). Jediným kliknutím myši je nástroj pripravený pre vás a v zozname programov nájdete Správcu súborov 7-Zip.

Skrz Nástroje, možnosti, jazyk, holandčina (Nederlands) môžete zobraziť rozhranie v holandčine. Funguje to ešte jednoduchšie, ak integrujete 7-Zip do kontextovej ponuky Prieskumníka: môžete to zariadiť prostredníctvom Extra možnosti kde ste na karte 7-Zip označili značku začiarknutia Integrujte 7-Zip do kontextovej ponuky.

Okamžite to otestujeme: otvorte Prieskumník, vyberte jeden alebo viac súborov a kliknite na tento výber pravým tlačidlom myši. Možnosť 7-Zip sa objavuje s množstvom možných akcií, vrátane Pridať do .zip a Pridajte do .7z. Takto sa vytvorí komprimovaný súbor vo formáte zip a 7z. Výsledok druhého zvyčajne vedie k kompaktnejším archívom, ale balenie trvá o niečo dlhšie a zamýšľaný príjemca musí byť tiež schopný s týmto zaobchádzať.

Extrahovanie archívneho súboru pomocou programu 7-Zip nie je o nič ťažšie ako jeho výber v programe Explorer a v kontextovej ponuke 7-zip, extrakt (tu), alebo Extrahovať do vyberte, či chcete cieľovú cestu zadať sami.

Optimalizácia

Vyberte si svoju Pridať do archívu, objaví sa okno s nastaveniami, v ktorom môžete sami nastaviť rôzne parametre kompresie, napríklad Formát archívu (7z, tar, zip, ...) a Úroveň kompresie (najrýchlejšia, normálna, ultra, ...).

Ďalšími užitočnými možnosťami sú napr Vytvorte archív SFX (k dispozícii iba ak zvolíte 7z): 7-Zip potom vytvorí samorozbaľovací archívny súbor exe. Pri 7z aj Zip môžete tiež zadať heslo na uzamknutie archívneho súboru. Táto možnosť je k dispozícii aj pre všetky veľkosti Rozdeliť na dostupné objemy, kde sami určíte maximálnu veľkosť každého pod súboru.

Existuje, mimochodom, množstvo ďalších nastavení Metóda kompresie a Veľkosť slovníka, ale už sú dosť špecializované, a preto sa tu nebudú brať do úvahy. Môžete s tým samozrejme experimentovať sami!