Ako

Ťahanie a výroba sieťových káblov

Aj v ére Wi-Fi existujú stále dobré dôvody na použitie ethernetových káblov v súvislosti so stabilitou a rýchlosťou. Ak chcete zabezpečiť určitej miestnosti v dome prístup k sieti, môžete si sami položiť káble, najlepšie cez prázdne potrubie. Ako si môžete ťahať káble a zostavovať sieťové káble sami si môžete prečítať v tomto vydaní riešenia Solved.

Chcete sa dozvedieť viac o domácej sieti? Potom si pozrite náš kurz správy siete.

1. Ťahanie káblov

V novopostavených domoch sa zvyčajne inštalujú takzvané prázdne potrubia. Jedná sa o duté plastové rúrky, ktoré vedú z meracej skrinky do rôznych miestností v dome. Ak chcete nainštalovať sieťový kábel, použitie prázdneho potrubia ušetrí množstvo problémov, ako napríklad vŕtanie otvorov a povrchová úprava káblovými kanálmi. Niekedy je v potrubí už trolejový drôt. Vďaka tomu môžete zistiť, v ktorom priestore končí konkrétna trubica. Tento trolejový drôt môžete tiež použiť na pretiahnutie sieťového kábla cez prázdne potrubie. Po vytiahnutí starého kábla je sieťový kábel okamžite na svojom mieste. Ak nie je kábel, najlepšie je použiť napínaciu pružinu. Toto je na predaj (a niekedy aj na prenájom) v železiarstve. Napínaciu pružinu najskôr úplne zasuniete cez potrubie, kým nedosiahne meraciu skrinku alebo konečné miesto určenia. Potom pripojíte sieťový kábel na koniec napínacej pružiny. Toto má oko, na ktoré je možné kábel pripevniť. Urobte to pomocou malých medených káblov. Uistite sa, že je upevnenie bezpečné, ale nie príliš silné. Malé kúsky lepiacej pásky môžu poskytnúť ďalšiu výstuž. Je možné, že ťažná pružina so sieťovým káblom neprejde určitým bodom. V takom prípade: znova skontrolujte, či nástavec nie je príliš hrubý, a ak je to potrebné, použite ako lubrikant zelené mydlo.

2. Skryte káble

Ak váš dom nemá prázdne káble alebo ak sa všetky používajú, môžete viesť sieťový kábel „staromódnym“ spôsobom: cez stenu, cez strop alebo pod podlahu. Pozdĺž, nad alebo pod soklom je tiež bežne používaná metóda. V mnohých prípadoch je možné dobre zamaskovať kábel, napríklad káblovým vedením, aby príliš nevynikal.

3. Nová výstavba: urobte to sami alebo ju zadajte externe?

Plánujete kúpu nového domu alebo si ho necháte postaviť? Často je možné nechať si za príplatok nainštalovať sieťové káble a súvisiace koncové kontakty. Staviteľ si za to často účtuje absurdne vysoké sumy, ale potom to môže ušetriť veľa práce. Je obzvlášť užitočné určiť, v ktorej miestnosti by vám prospel fyzický kábel a kde postačuje bezdrôtový internet. Hlavne myslite dopredu. Napríklad, ak plánujete zavesiť televízor na stenu, na ktorej chcete prehrávať obsah v rozlíšení 1080p z počítača, prehrávača médií alebo NAS, je dôležitá vysoká rýchlosť. A gigabitový ethernet tromfne bezdrôtový internet takmer vo všetkých prípadoch. Ďalšou otázkou je, či je signál WiFi dostatočne silný, aby sa dostal napríklad do podkrovia. Čoraz viac zariadení má ethernetový port na priame pripojenie k internetu. To je treba mať na pamäti. Na druhej strane je dosť drahé vybaviť každú izbu ethernetovým pripojením. Často je tiež možné inštalovať ďalšie prázdne potrubia za rozumné dodatočné náklady. Potom môžete kedykoľvek ťahať ďalšie káble sami, bez toho, aby ste museli okamžite vŕtať do stropu.

4. Podrobný plán: výroba sieťových káblov

Hlavným dôvodom na výrobu vlastných sieťových káblov namiesto použitia hotových káblov je, že ste flexibilnejší v tom, ako a kde ich ukladáte. Kábel bez konektora sa hodí cez malý otvor v stene alebo cez takzvané „prázdne potrubie“. Keď je kábel na správnom mieste, stačí už len nasadiť konektory. To nie je ťažké, ale vyžaduje to prísny plán krok za krokom.

Krok 1: spotrebný materiál

Na výrobu vlastných sieťových káblov je potrebných množstvo nástrojov: sieťové kliešte (približne 18 eur), voľné ethernetové konektory (typ RJ-45) a veľa metrov UTP kábla. Tieto diely sú v dnešnej dobe k dispozícii vo väčšine obchodov pre domácich majstrov, ale zvyčajne tiež v špecializovaných predajniach alebo v online obchode. Čo sa týka UTP kábla, najlepšie je zvoliť cat5e alebo cat6, ktoré oba zvládnu rýchlosť 1 Gbit / s.

Krok 2: odrežte kryt

Osem medených káblov kábla UTP musí byť pred inštaláciou konektora odizolovaných. Urobíte to pomocou prednej časti sieťových klieští. Umiestnite sieťový kábel podľa označenia

na obrázku vpravo a stlačte kliešte. Plášť kábla je teraz otvorený v hornej a dolnej časti a môžete ho ľahko stiahnuť. Osem farebných káblov je teraz viditeľných.

Krok 3: Zoradenie

Farebné káble musia byť teraz zoradené v správnom poradí, viď farebná schéma vľavo. Najskôr roztiahnite káble a potom ich umiestnite zľava doprava v správnom poradí. Ak je to správne, je dôležité umiestniť káble čo najbližšie k sebe, aby zapadli do konektora. Dbajte na to, aby boli vodiče rovnako dlhé, strihané rovno a len také dlhé, aby sa vošli do konektora. Jednotlivé vodiče nemusíte odizolovať.

Krok 4: konektor

Ak chcete použiť farebné objímky (z dôvodu čistoty alebo na zjednodušenie identifikácie konkrétneho kábla), je ten pravý čas nasunúť ich na kábel. Potom držte konektor zlatými kontaktmi smerom hore a potom jemne zasuňte farebné káble dovnútra. Skontrolujte, či je postupnosť stále správna, a potom ich posúvajte, kým sa nezastavia.

Krok 5: zostavte

Vložte konektor do klieští, znova zatlačte káble a potom stlačte kliešte určitou silou. Pravdepodobne budete počuť nejaké kliknutie. Plast je uviaznutý a káble sú prepichnuté medenými kontaktmi vedúcimi spredu. Ak je to potrebné, umiestnite okolo neho objímky a kábel je pripravený.

Krok 6: Ovládanie

Skontrolujte, či kábel funguje. Napríklad východiskovým bodom

do smerovača a koncový bod do prenosného počítača. Ak to nefunguje, káble nie sú v správnom kontakte s konektorom. Skontrolujte poradie káblov a kroky opakujte znova.

5. Alternatíva: zásuvka

Ak ukladanie káblov teraz nefunguje a signál Wi-Fi je nedostatočný, existuje našťastie iná alternatíva: sieť cez zásuvku. V každej miestnosti sú zásuvky, takže v každom rohu je možné realizovať sieť. Zapojíte napájací adaptér do zásuvky, ethernetový kábel môžete zapojiť priamo do nej. Potrebujete dva adaptéry, ktoré sa často predávajú ako takzvaná štartovacia súprava. Jeden adaptér sa pripája k smerovaču (alebo modemu) a druhý k cieľovému zariadeniu (napríklad k notebooku alebo prehrávaču médií). Existujú rôzne teoretické rýchlosti: od 85, 200 a dokonca 500 alebo 1000 Mbit / s.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found