Preskúmanie

Sony WF-1000X - Inovácia na krátku cestu

V minulom roku spoločnosť Sony na IFA predstavila nové slúchadlá do uší s aktívnym potlačením hluku. Tieto slúchadlá boli špeciálne navrhnuté na použitie na cestách, napríklad počas leteckej dopravy. Spoločnosť Sony tento rok doplnila sériu 1000X o model s nákrčníkom do ucha a plne bezdrôtový headset: WF-1000X. Vydali sme sa na cestu s novým headsetom od spoločnosti Sony.

Sony WF-1000X

cena

€219,-

Frekv. rozsah

20 Hz - 20 kHz

Ďalšie funkcie

Potlačenie hluku

Odkaz

Bluetooth 4.1

Váha

6,80 gramov na slúchadlo, 70 gramov nabíjacie puzdro

Farby

Zlatá alebo čierna

Webová stránka www.sony.nl 7 Skóre 70

  • Pros
  • Pasuje
  • Aktívne potlačenie hluku
  • App
  • Odkaz
  • Negatíva
  • Životnosť batérie
  • Čas na dobitie
  • cena

Balenie a zmestí sa

Slúchadlá True Wireless od spoločnosti Sony majú pomerne prémiový vzhľad. Lesklé čiapky svietia smerom k vám a zodpovedajúce nabíjacie puzdro vyzerá robustne. Model WF-1000X sa dodáva s radom prídavných zariadení, ktoré vám umožnia vytvoriť si dokonalé riešenie sami. Okrem silikónových uzáverov si môžete vybrať aj z 3 uzáverov z protišmykového a trochu tuhšieho materiálu.

Prečítajte si tiež: Takto si vyberáte najlepšie slúchadlá

Všetky čiapky sú označené farbami, aby nedošlo k zámene. Náhlavná súprava má tiež vymeniteľné krídlo, ktoré umožňuje bezpečnejšie pripevnenie WF-1000X do ucha. Súčasťou balenia je aj o niečo väčšia, ak ju potrebujete. Nechýba teda žiaden záchvat a súprava je určite dostatočne pevná pre športové aktivity.

Spojiť

Pri modeli WF-1000X je ľavá jednotka vodcom. To znamená, že spárovanie je dokončené s ľavou náhlavnou súpravou, po ktorej sa automaticky vytvorí spojenie s pravou. Po zapnutí ľavej náhlavnej súpravy sa automaticky zobrazila medzi dostupnými zariadeniami Bluetooth. Podľa inzerátu sa pravý pár slúchadiel pripojil za pár sekúnd. Dieťa môže prať bielizeň.

Slúchadlá Sony bez námahy pokračujú vo vzdialenosti 25 až 30 metrov od zdroja. V okamihu, keď zvuk vypadne, pripojenie sa okamžite nestratí, takže zostava sa bude prehrávať, aj keď budete opäť v blízkosti svojho smartphonu alebo notebooku. Ak sa spojenie preruší, sada sa automaticky znova pripojí po stlačení tlačidla na jednom z dvoch slúchadiel. Spojenie je tiež veľmi stabilné: vo výnimočných prípadoch, keď došlo k zádrhu, to netrvalo dlhšie ako pol sekundy.

Zvuk a ovládacie prvky

Vďaka mnohým záchvatom sa nemusíte báť, že by ste prišli o svoju hudbu. 6 mm meniče produkujú nádherne čistý zvuk s veľmi podrobným stredovým pásmom. Nízke tóny, bohužiaľ, nepíšu domov, a pri nastavení najvyššej hlasitosti WF-1000X stále nie je ohlušujúci. Nemôžeme z toho príliš viniť kompaktnú zostavu - sada si zaslúži skôr pochvalu, že zvuk pri vyšších nastaveniach hlasitosti ťažko nedeformuje.

Tlačidlá sú pekne skryté v spodnej časti súpravy a sú ľahko ovládateľné. Obidve slúchadlá majú tlačidlo a každé je určené pre inú funkciu. S ľavými slúchadlami si vyberáte typy potlačenia hluku, zatiaľ čo hudbu ovládate pomocou pravých. Jedným stlačením spustíte a pozastavíte prehrávanie, rýchlym dvojitým stlačením prejdete na nasledujúcu skladbu a trojitým stlačením ju reštartujete alebo prejdete na predchádzajúcu skladbu. Stlačením tlačidla po dvoch alebo troch stlačeniach môžete dokonca rýchlo pretáčať dopredu a dozadu. Tento druh ovládania hudby nám chýbal napríklad na AirPods.

Potlačenie hluku

Pomocou tlačidla na ľavých slúchadlách si môžete vybrať z 3 režimov potlačenia hluku: vypnutý, potlačenie hluku a okolitý režim. V prvom režime funguje WF-1000X ako bežná pravá bezdrôtová náhlavná súprava do uší. Keď aktivujete potlačenie hluku, aktivujú sa mikrofóny zvonku a na elimináciu okolitého hluku sa vytvorí takzvaný protihluk.

V treťom režime, v režime okolitého zvuku, sú zosilnené dôležité režimy, ako sú napríklad hlasy a vysielacie spoločnosti. Zvuky ako automobily a letecké motory sú v tomto režime jednoducho odfiltrované. Každý z týchto troch režimov je označený vlastným pípnutím. Potom hlas indikuje, ktorý režim bol aktivovaný - akonáhle poznáte pípnutie, môžete rýchlo a ľahko nájsť ten správny režim bez toho, aby ste čakali na hlas.

Digitálne potlačenie hluku funguje prekvapivo dobre. Kompaktná súprava dokáže aj v najhlučnejšom prostredí blokovať veľa hluku. Dobre funguje aj okolitý režim, ktorý sa rýchlo stal nepostrádateľným v premávke. Všetci chceme, aby slúchadlá do uší zostali na svojom mieste, ale nie je vždy žiaduce, aby bol všetok okolitý hluk blokovaný tvarom slúchadiel. Zosilnenie dôležitého zvuku, ako sú hlasy a vysielanie, je funkcia, o ktorej sme nevedeli, že ju tak veľmi potrebujeme.

App

Vďaka aplikácii Headphones od Sony, ktorá patrí do série 1000X, môžete slúchadlám poskytnúť niekoľko príjemných funkcií navyše. Aplikácia môže tiež prečítať vašu aktivitu a aktivovať zodpovedajúci režim potlačenia hluku.

Môžete určiť stupeň potlačenia hluku, ktorý sa aktivuje pri státí, chôdzi, behu alebo pri preprave. Môžete napríklad nastaviť, aby sa okolitý režim aktivoval pri chôdzi, aby ste stále počuli hlasy, a potlačenie hluku sa aktivuje, keď ste v idúcom vlaku, aby ste sa úplne ponorili do svojej hudby. A super je: funguje to tiež. Aplikácii trvá asi dve minúty, kým zistí nový spôsob pohybu, potom sa sada automaticky prispôsobí tomu, čo práve robíte.

Životnosť batérie

Séria 1000X je skvelá na cestovanie, pokiaľ cesta netrvá príliš dlho. Stav batérie WF-1000X môžete vidieť v aplikácii aj v ponuke bluetooth na vašom smartfóne. Sada navyše indikuje aj stav internej batérie pri štarte. Po viac ako 2,5 hodinách sme dostali správu, že batéria slúchadiel je vybitá. Vďaka pribalenému nabíjaciemu puzdru môžete kompletne nabiť súpravu dvakrát (na cestách), takže ju môžete používať celkom asi 8 hodín, kým ju budete musieť zapojiť.

Nabíjanie v puzdre trvá ďalšiu hodinu a pol, čo je dosť dlhé. Nabíjanie samostatného nabíjacieho puzdra trvá 2 hodiny, náhlavnej súpravy v prípade približne 3 hodiny. Pomer nabíjania a používania nie je príliš dobrý - rýchlo získate pocit, že nabíjaniu súpravy venujete viac času, než koľko skutočne môžete použiť.

V ponuke bluetooth vášho smartphonu aj v aplikácii Slúchadlá môžete vidieť výdrž batérie WF-1000X. Slúchadlá tiež hlasom naznačujú, ako je nabitá internetová batéria. V nabíjacom puzdre nie je možné skontrolovať stav batérie.

Záver

S cenovkou 219 eur nie je WF-1000X práve lacný, ale Sony v niektorých oblastiach cenu odôvodňuje. Pripojenie je hračka, rozsah je pôsobivý a súprava vyzerá dosť prémiovo. Rôzne doplnky umožňujú každému nasadiť slúchadlá Sony a sprievodná aplikácia dáva modelu WF-1000X rozmer, aký v skutočných bezdrôtových slúchadlách ešte nebol. Najväčším nedostatkom je výdrž batérie a dlhá doba nabíjania ju nijako výrazne nezlepšuje.