Preskúmanie

Bublcam - prvá 360-stupňová akčná kamera

Bublcam je 360-stupňová stereografická panoramatická kamera, sústo a možno aj VR kamera je lepší popis. Je Bublcam dosť dobrý?

Bublcam

cena $ 799,- (€ 725,-)

Batéria 1 560 mAh

Pamäť 64 MB blesk

Doba nabíjania Asi 2 hodiny

Pripojenia Statívový skrutkový spoj, micro USB, microSD (HC)

Video 1 440p x 1440p pri 30 fps, 1920p x 1920p pri 15 fps

Foto 3840p x 3840p multiplex, 5376p x 2688p Equirect (spracované)

OS iOS 8+, Android 4.1+, Mac OSX, Windows 7+

Bezdrôtový 802.11n

Rozmery Priemer 80 mm (kruhový)

Váha 280 gramov

5 Skóre 50
  • Pros
  • Rád sledujem vaše nahrávky vo virtuálnej realite
  • Zaznamenáva celé prostredie
  • Negatíva
  • Neohrabaný softvér
  • Mierna kvalita
  • Krátka výdrž batérie
  • Drahé

S fotoaparátom Bublcam môžete snímať fotografie a videá v rozlíšení 360 x 180 stupňov prakticky bez takzvaného mŕtveho uhla. Vďaka tomu sú nahrávky vhodné na sledovanie pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu, ako sú Google Cardboard, Gear VR od spoločnosti Samsung alebo Oculus Rift. Prečítajte si tiež: 13 tipov na nákup IP kamery.

Každému, kto ide okolo s guľatou guľou na tyči, sa venuje veľká pozornosť. Bublcam vyzerá na prvý pohľad čudne. Je to čierna sférická kamera, o niečo väčšia ako tenisová loptička. Na ňom sú štyri stereografické objektívy, každý s 5MP fotoaparátom. Medzi nimi je malý slot pre kartu microSD a veľké okrúhle tlačidlo s logom. Keď je fotoaparát zapnutý, logo sa rozsvieti a farba označuje, či je zapnutý režim videa alebo fotografií a či fotoaparát zaznamenáva. Závit pre dodaný statív je umiestnený v spodnej časti fotoaparátu. Bublcam je pôvodne Kickstarter, ale teraz je tiež na predaj. Potom musíte zaplatiť 799 dolárov (725 eur) plus statné náklady na prepravu vo výške 98,70 dolára a pravdepodobne aj náklady na dovoz.

Použite

Vďaka svojmu tvaru nie je priestor pre ďalšie funkcie, ako je napríklad displej. Bublcam je možné ovládať pomocou tlačidla alebo aplikácie Bublcam, ktorú si môžete nainštalovať do svojho mobilného telefónu alebo tabletu. Bublcam má zabudované WiFi, ktoré môžete použiť na bezdrôtové pripojenie. Prostredníctvom aplikácie môžete prezerať živé obrázky, fotografovať a nahrávať videá a upravovať nastavenia. Pretože Bublcam používa WiFi, stratíte pripojenie k internetu na vašom smartfóne alebo tablete, akonáhle sa pripojíte k Bublcam. Na fotografovanie sa odporúča rozšírenie, napríklad statív. Kamera Bublcam má kamery všade naokolo, takže vám ruka bude rýchlo prekážať. Takto je zaistené, že sa fotoaparát rýchlo stane predmetom diskusií na miestach, kde je zakázané rozširovať fotoaparát. Napríklad sme nesmeli používať Bublcam v Disneyland Resort Paris a v múzeách, zatiaľ čo to sú presne miesta, kde chcete pomocou takejto kamery nahrávať.

Neohrabaný softvér

Podľa softvéru jasne vidíme, že nová technológia je ešte len v plienkach. Fotografovanie a zverejňovanie fotografií je veľmi ťažkopádne. Najskôr si stiahnete nahrávky z fotoaparátu do telefónu alebo tabletu. Potom odpojíte WiFi pripojenie s Bublcam, aby ste sa mohli pripojiť na internet. Predtým, ako budete môcť obrázky nahrať na YouTube alebo Facebook, je potrebné najskôr tieto samostatné obrázky spracovať do materiálu s rozmermi 360 x 180 stupňov. To sa nedá urobiť cez aplikáciu, ale dá sa to iba online v takzvanom Bubl Cloud. Spracované nahrávky nie je možné stiahnuť pomocou aplikácie, ale iba prostredníctvom prehľadávača vášho telefónu alebo počítača. Iba potom je možné nahrať video na požadované sociálne médiá. Veľká obchádzka pre niečo, čo by v našich očiach mohlo byť oveľa jednoduchšie.

Kvalita obrazu

Musíme si uvedomiť, že je skutočne úspechom vložiť toľko technológií do malej sféry za prijateľnú cenu. Kvalitu sa dá najlepšie porovnať s fotografiami, ktoré urobia inteligentné telefóny, takže nie je veľmi dobrá. Spracovaná fotografia má celkovú veľkosť 14 megapixelov. Videá je možné nahrávať v rozlíšení 1920 x 1920, ale iba s rýchlosťou 15 snímok za sekundu to nevyzerá veľmi príjemne. Znížením kvality na 1440 x 1440 je možné nahrávať pri 30 fps. V malom formáte okna na Facebooku vyzerá videozáznam pekne, ale vo virtuálnej realite nie sú rozpoznateľné detaily, ako napríklad tváre. Videá sú stále príliš rozmazané, aby ste si s nimi užili naozaj niečo.

[youtube] VREb07aRBNs [/ youtube]

Toto video môžete sledovať v prehliadači Google Chrome v 360 stupňoch.

Skúsenosti

Vo fotoaparáte je stále veľa zádrhelov, ale pri spätnom pohľade na vaše fotografie z dovolenky je aj napriek trochu rozmazaným obrázkom na chvíľu všetko úsilie zabudnuté. Je to veľmi zvláštny pocit byť späť na mieste, kde ste nasnímali fotografiu alebo video pomocou náhlavnej súpravy VR. Facebook, Google a Microsoft investujú veľké prostriedky do novej technológie, aby bola prístupná pre všetkých. Napríklad už môžete zdieľať 360-stupňové videá cez Facebook a ak máte náhlavnú súpravu Samsung Gear VR, pozerajte ich vo virtuálnej realite. Rovnako ako Facebook je vhodný aj YouTube a môžete ich sledovať bez VR okuliarov, kde sa môžete rozhliadať myšou.

Záver

Bublcam je jedným z prvých svojho druhu. Všimli sme si to nielen na fotoaparátoch nízkej kvality, ale aj na užívateľskej prívetivosti. Ak chcete ľahko urobiť kvalitné fotografie v 360 stupňoch a potom ich zdieľať so svojimi priateľmi, je lepšie počkať, kým sa technika ďalej nevyhodnotí. Ak chcete experimentovať s fotografiou s rozlíšením 360 x 180 stupňov, Bublcam je trochu cenovo dostupný testovací model, aj keď Bublcam nie je príliš vhodný na profesionálne použitie. Sme zvedaví, ako si Bublcam porovnáva s nedávno ohláseným Samsung Gear 360 od spoločnosti Samsung.