Ako

7 tipov na úpravu a ukladanie starých fotografií

Staré fotografie sa zábavne uchovávajú a vynášajú na povrch každú chvíľu. Tu uvádzame niekoľko tipov, ako digitalizovať, opraviť a uložiť staré fotografie, aby ste si ich mohli ešte dlho vychutnať.

Mnoho ľudí má veľa starých fotografií niekedy pred generáciami. V niektorých prípadoch sú tieto fotografie poškodené alebo zafarbené alebo si ich môžete prezrieť bez toho, aby ste z podkrovia museli zbierať ťažké a zaprášené albumy. Preto je dobré ich naskenovať, opraviť a bezpečne uložiť, aby sa originály mohli bezpečne uchovávať. Prečítajte si tiež: Všetky tieto fotografie môžete bezplatne upravovať pomocou týchto 20 fotografických programov.

1. Príprava

Staré fotografie sú často zaprášené. Pred ich skenovaním je dobré ich jemne poprášiť suchou handričkou z mikrovlákna, aby sa na snímkach nezobrazili prachové častice. Fotografie sú tiež citlivé na odtlačky prstov, preto sa ich snažte čo najviac držať za okraje.

Váš skener je tiež pravdepodobne prachový a prípadne mastný z odtlačkov prstov. Pred vložením fotografie dosku preto dôkladne očistite a osušte.

2. Skenujte

Väčšina skenerov má možnosť skenovania fotografií, takže sa naskenuje celá fotografia bez akýchkoľvek okrajov.

Pravdepodobne neplánujete znova naskenovať celú svoju zbierku fotografií. Okamžite to teda dosiahnete výberom najvyššieho možného rozlíšenia, aby ste dosiahli čo najvyššiu kvalitu obrazu.

3. Oprava

Vysoké rozlíšenie je tiež dôležité, ak chcete fotografie upravovať. Najprv otočte svoje fotografie, ak sú obrátené naopak, alebo na bok.

Uistite sa, že je naskenovaná fotografia na vašej obrazovke zobrazená veľká a hľadajte po celej ploche nedokonalosti, ktorých sa môžete dotknúť. Ak je stále viditeľný prach alebo poškodenia, môžete tieto problémy vyriešiť pomocou programu na úpravu fotografií. Nemusí to byť drahý balík, ale vyberte si program, ktorý ponúka dobré možnosti opravy, napríklad GIMP (zadarmo).

4. Farba

Celkom oddialite a uvidíte, či je celková farba fotografie v poriadku. Staré fotografie majú často zmenenú farbu. V takom prípade môžete často nechať obrázok opraviť automaticky, ale manuálne nastavenie často poskytuje vernejší výsledok.

5. Uložiť

Po dokončení úprav by ste mali fotografiu uložiť v najvyššej možnej kvalite. Toto zaberá viac miesta, ale ak ste sa pri skenovaní a úprave svojej zbierky fotografií nestretli s problémom, je ešte dôležitejšie ju správne uložiť. Koniec koncov, toto je archív všetkých vašich vzácnych fotografií.

6. Usporiadajte

Ak chcete rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu alebo sériu fotografií, je užitočné usporiadať fotografie do štruktúry priečinkov spôsobom, ktorý je pre vás zrejmý - napríklad podľa dátumu, udalosti, umiestnenia atď.

7. Archivácia

Uistite sa, že ste svoje fotografie bezpečne uložili, aby všetka vaša práca nevyšla nazmar. Dobrou voľbou je externý pevný disk, ale tiež odporúčam používať jednu alebo viac cloudových služieb, pretože pevný disk sa môže rozbiť, ukradnúť alebo stratiť. Zámerom je, aby váš digitálny archív zostal k dispozícii, aj keď sa pôvodné fotografie stratili.