Preskúmanie

Samsung Galaxy Note 8 - firemný smartphone s poznámkami

Spoločnosť Samsung vytiahla všetky dorazy s telefónom Galaxy Note 8, aby sa ikonická séria smartfónov vrátila späť na mapu. Veľká obrazovka? Skontrolujte. Penny? Skontrolujte. Krásny dizajn? Skontrolujte. Ak si však chcete kúpiť Samsung Galaxy Note 8, je treba zvážiť niekoľko bodov.

Samsung Galaxy Note 8

cena € 999,-

OS Android 7.1

Obrazovka 6,3 palca amoled (2960 x 1440)

procesor 2,3 GHz oktacore (Exynos 8895)

RAM 6 GB

Skladovanie 64 GB (rozšíriteľný o pamäťovú kartu)

Batéria 3 300 mAh

fotoaparát 12 megapixelový duálny fotoaparát (zadný), 8 megapixelový (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.1, WiFi, GPS

Formát 16,3 x 7,5 x 0,9 cm

Váha 195 gramov

Iné USB-C, dotykové pero, náhlavná súprava, monitor srdcového tepu

Webová stránka www.samsung.com 7 Skóre 70

  • Pros
  • Budujte kvalitu
  • Fotoaparáty
  • Obrazovka
  • Negatíva
  • cena
  • Bixby

Galaxy Note 8 je veľmi podobný Galaxy S8, ktorý sa objavil na jar 2017. A hlavne veľká verzia Galaxy S8 +. Zariadenia majú neobvyklý pomer obrazovky 18,5 ku 9, vďaka čomu vyzerá zariadenie oveľa dlhšie. Obrazovka sa zakrivuje aj po stranách, čo vyzerá veľmi pekne. Pod obrazovkou sa nenachádza žiadne domovské tlačidlo, je však možné stlačiť spodnú časť samotnej obrazovky, čo je rovnaké ako tlačidlo domovskej stránky. Stručne povedané, bolo urobené všetko pre to, aby sa takmer celá predná strana zariadenia skladala z obrazovky. Vyzerá to nádherne, ale je to aj praktické: čo najväčší povrch obrazovky bez toho, aby bolo zariadenie neprimerane veľké.

Na Galaxy Note 8 nájdeme aj ďalšie funkcie Galaxy S8. Skener odtlačkov prstov, ktorý bol presunutý dozadu, je prakticky nepoužiteľný, pretože skener musíte hľadať prstom. Pri odblokovaní pomocou rozpoznávania tváre je opäť zastúpený asistent Bixby (vrátane tlačidla na bočnej strane zariadenia).

Zvuk

V krabici nájdete aj štuple do uší, ktoré zapojíte do (bežne dostupného) portu pre slúchadlá. Note 8 podporuje aj 24-bitový zvuk, čo skutočne ponúka pridanú hodnotu pre milovníka hudby s dobrými slúchadlami. Priložené štuple do uší AKG majú primeranú kvalitu, kvalita zvuku je čistá. Ale väčšinou mu chýbajú basy a detaily.

Rozdiel

Zariadenie sa však nedá nazvať kópiou. V prvom rade v cene. Galaxy Note 8 stojí 1 000 eur. To je o 300 eur viac ako pri Galaxy S8 +. Za to dostanete dotykové pero a duálny fotoaparát, ku ktorým sa o chvíľu vrátim. Špecifikácie sú inak porovnateľné. Rovnaký procesor octacore, 64 GB úložného priestoru, ktorý je možné rozšíriť pomocou pamäťovej karty, a veľká obrazovka s rozlíšením 2960 x 1440.

Stylus je samozrejme tou časťou, ktorá rozlišuje medzi Note 8 a S8 +, vopred si dôkladne skontrolujte, či to stojí za tú cenu navyše.

Táto obrazovka je o niečo menej zaoblená ako v prípade Galaxy S8 +, do čoho sa vložila inteligentná myšlienka. Plochá obrazovka je samozrejme oveľa vhodnejšia na použitie s perom. Všimol som si však, rovnako ako pri testovaní predchádzajúcich zariadení Galaxy Note (a vlastne celej výbavy so stylusom), že pero v praxi nepoužívam. To nie je spôsobené softvérom a technológiou. Samsung odviedol vynikajúcu prácu, zadná časť cvaká, takže dotykové pero môžete zo zariadenia ľahko vybrať. Navyše, robenie poznámok, kresieb a ďalších čmáraníc je veľmi presné. Tento stylus je samozrejme časťou, ktorá rozlišuje medzi Note 8 a S8 +, takže si vopred skontrolujte, či to stojí za tú cenu navyše.

Ostatné rozdiely sú tiež malé. Note 8 má 6GB RAM, čo je o dva gigabajty viac ako S8 +, ktorá má zasa o niečo väčšiu batériu: 3 500 mAh, na rozdiel od Note, ktorá má 3 300 mAh batériu. Výdrž batérie Note 8 je prijateľná. S nabitou batériou vystačíte deň až deň a pol. To nie je také zlé, pretože Samsung sa logicky rozhodol správne obmedziť kapacitu batérie, pretože sa minulý rok s Note 7 výbušne pokazil.

Fotoaparáty

Najpozoruhodnejšie je, že spoločnosť Samsung, okrem iných spoločností LG, Apple a Oneplus, teraz chystá aj duálny fotoaparát. Podobným spôsobom: objektív s väčším uhlom a teleobjektív spolupracujú, napríklad pri fotografovaní získajú efekt hĺbky alebo zväčšenia. Spoločnosť Samsung má vynikajúcu povesť, pokiaľ ide o smartfóny, modely Galaxy S7 a Galaxy S8 vyšli minulý rok a nedávno ako smartphone s najlepším fotoaparátom. Oba objektívy Note 8 sú prinajmenšom schopné robiť fantastické fotografie aj pri slabom osvetlení.

Širokouhlý objektív je vlastne normálny pomer strán, na aký ste zvyknutí, doplnený o zväčšovací objektív. Posledné menované je pekné použiť na priblíženie bez straty kvality, čo sa pri telefónoch s jedným fotoaparátom vždy stane. To je pekné. Bežný objektív je preto už teraz tej najvyššej kvality. Objektív so zoomom je zreteľne ťažší, napríklad pri protisvetle alebo pri slabom osvetlení. Rovnako ako pri bežnom objektíve, aj tu bolo vidieť veľa detailov a farby sú trochu prehnané (sýte), jedná sa o vec vkusu. Fotografie však skutočne ožijú na amoled obrazovke.

V skutočnosti má Note 8 najlepší fotoaparát so smartphonom v domácnosti doplnený extra zoomom. Musím však ešte otestovať, ako je to v porovnaní s fotoaparátmi iPhone 8 a iPhone X.

Obrazovka

Táto obrazovka je vlastne rovnaká, na akú sme od spoločnosti Samsung zvyknutí. Ostré ako živé, živé farby a veľmi jasné. Páči sa mi, že je o niečo plochejší ako S8. Je menej pravdepodobné, že zažijete zariadenie, ktoré reaguje zvláštne, pretože sa vaše prsty dotýkajú jeho bočných strán. Zvláštny pomer strán, vďaka ktorému je zariadenie veľmi predĺžené, je užitočné, ak napríklad veľa čítate: koniec koncov sa na obrázok zmestí viac textu. Menej praktické je to napríklad pri videách z YouTube alebo Netflix. Napokon, proporcie nie sú správne, takže kúsok bude vždy odrezaný alebo sa celá obrazovka nepoužije s čiernymi pruhmi.

Znovu zostavenie systému Android

Samsung a Android. Zostáva to zvláštny vzťah. Samsung má v Androide 7 veľa, veľa práce. Vizuálne to vyzerá nádherne, ikony, písma, farby, pozadia. Veľmi pôsobivé. Z hľadiska bezpečnosti je tu možnosť odomknúť zariadenie skenerom dúhovky alebo rozpoznávaním tváre. Nedokázal som ich oklamať, hoci bezpečnostným výskumníkom sa túto bezpečnosť podarilo oklamať. Najmä rozpoznávanie tváre funguje veľmi rýchlo a príjemne, a preto si rýchlo zvyknete. Iba keď je tma, predná kamera vás nevidí dosť dobre, takže musíte znova nasadiť skener odtlačkov prstov, heslo alebo v mojom prípade PIN kód.

Všadeprítomný je aj (Speech) asistent Bixby. Vo funkcii pera S Pen, vo fotoaparáte (napríklad na prehľadávanie webu cez fotografiu), ak potiahnete prstom po domovskej obrazovke doprava, získate prehľad podobný Asistentovi Google ... A to aj napriek viditeľnosti spoločnosti Samsung pracovať a Bixby sa skutočne zlepšuje, je to stále veľmi nevyžiadané, nepríjemne nadbytočné a častejšie nefunguje. To isté platí pre funkčnosť reči. Bixby konečne hovorí anglicky, ale v praxi som to nikdy nepoužíval praktické ani užitočné.

Toto tlačidlo Bixby sa v skutočnosti stáva hardvérovým bloatwarom.

Môžete vidieť Bixbyho ako bloatware, ktorý môžete ignorovať alebo ho viac-menej skryť pomocou nástrojov, ako je Nova Launcher. Iba na ľavej strane zariadenia je fyzické tlačidlo, ktoré vedie priamo k prehľadu Bixby. Aj keď je zariadenie uzamknuté. To je strašne nepríjemné, pretože toto tlačidlo pravidelne náhodne stláčate. Spoločnosť Samsung navyše vývojárom znemožňuje preprogramovať tlačidlo na praktické veci, napríklad na spúšť fotoaparátu. Toto tlačidlo Bixby sa v skutočnosti stáva hardvérovým bloatwarom. Spoločnosť Samsung našťastie nedávnou aktualizáciou ponúkla možnosť úplne „vypnúť“ tlačidlo. Pre tých, ktorí nepoužívajú Bixby, je to už niečo, ale bolo by pekné, keby Samsung s tým umožnil niečo iné.

Bohužiaľ, prítomný je aj ďalší bloatware. Mnoho aplikácií od spoločnosti Microsoft, ktoré vás už našťastie neobťažujú upozorneniami. Dva prehľadávače, dva obchody s aplikáciami, dve aplikácie pre zdravie atď. Nie všetko sa dá odstrániť. Chaotický, ale zariadenie našťastie naďalej reaguje veľmi rýchlo a tieto aplikácie majú malý vplyv na výdrž batérie a dostupné úložisko.

Záver

Samotný Samsung je najväčším konkurentom Note 8. To znie zvláštne, ale existencia Galaxy S8 + sťažuje oprávnenie na kúpu Note, pretože je oveľa nákladnejší. To však z Note 8 nerobí zlé zariadenie. Práve naopak. (Vodotesná) konštrukcia, horný fotoaparát, obrazovka a špičkové technické parametre robia zariadenie skutočne hodnotným. Enormne vysoká cena a (zatiaľ) neštandardný asistent sú však tak trochu lastovičkou.