Ako

Zväčšiť oblasť v systéme Windows 10: tri možnosti

Miesto na disku oddielu, kde ste nainštalovali Windows, sa blíži. Pokiaľ je ešte miesto na inom oddiele. Môžete zväčšiť celý oddiel? Áno, v systéme Windows 10 existuje niekoľko možností. Predstavujeme vám tri.

Predpokladáme nasledujúcu situáciu: váš systémový oddiel je príliš malý. Okrem priečinka Windows v ňom budú nepochybne aj programové a možno aj dátové súbory. To je samozrejme veľmi nepríjemné, pretože už nemôžete inštalovať programy. Horšie je to ešte vtedy, keď vedie k nefunkčnému pomalému systému a dokonca k úplným pádom. Pri troche šťastia môžete tento problém rýchlo prekonať, a to aj bez ďalších nástrojov. To platí najmä v prípade, že za systémovým oddielom (pravdepodobne C) je stále dostatok neprideleného miesta na disku.

Bude to trochu zložitejšie, ale nie nemožné, ak sa za vašim oddielom C nachádza dátový oddiel (často disk D). V takom prípade je potrebné z dátového oddielu vytrhnúť požadované voľné miesto a prideliť ho vášmu oddielu C. Nepriradené miesto na disku môžete tiež pripojiť k oddielu C. Nakoniec existuje scenár, keď je váš disk jednoducho príliš malý. Potom už zostáva iba možnosť preniesť disk - alebo aspoň operačný systém - na väčšiu kópiu.

Pred žonglovaním s diskovými oddielmi je dôležité zálohovať váš aktuálny oddiel. Ak sa niečo pokazí, môžete sa vždy vrátiť do starej situácie.

Zväčšiť oddiel s neprideleným priestorom

Po vykonaní preventívnych opatrení môžete začať s jemnými deliacimi prácami. Začneme najjednoduchším scenárom. Hneď za vašim oddielom C môže byť nepridelené miesto na disku. Ak chcete zmapovať presnú situáciu, stlačte kláves Windows + R a zadajte diskmgmt.msc od. V dolnej časti získate grafické znázornenie obsadenosti disku.

Hneď za vašim oddielom C si všimnete čiernu časť s názvom „Nepriradený„Zapnuté, potom si na správnom mieste. Kliknite pravým tlačidlom myši na svoj oddiel C a vyberte Zväčšiť objem. Stlačte Ďalší, vyberte ten istý disk a potvrďte pomocou Pridať. Včela Vyberte veľkosť priestoru v MB zadajte, koľko voľného miesta na disku chcete pridať do oddielu C. Stlačte Ďalší a Dokončené. O chvíľu neskôr bude váš systémový oddiel žiť vo väčšom meradle.

Zmršťovacia priečka

Iný scenár: chcete zväčšiť svoj oddiel C, ale váš oddiel D zabral zvyšné miesto na disku. Potom musíte najskôr zmenšiť D-oddiel, aby ste potom mohli uvoľnený priestor venovať svojmu C-oddielu.

Ak chcete zmenšiť oddiel D, stále sa obráťte na správu zabudovaného disku. Samozrejme, na danom oddiele musí byť dostatok voľného miesta. Kliknite pravým tlačidlom myši na oddiel D a vyberte príkaz Znížte hlasitosť. Vyplňte pole na adrese Zadajte, o koľko MB sa má zmenšiť oddiel a potvrďte pomocou Scvrknúť sa.

Teraz máte oddiel C, za ktorým nasleduje oddiel D a za ním nasleduje nepridelené miesto na disku. V správe diskov Windows s tým bohužiaľ nemôžeme nič urobiť. Preto vyzdvihneme vlákno pomocou flexibilnejšieho nástroja a pokiaľ ide o nás, bude to bezplatný sprievodca oblasťami MiniTool zadarmo.

Používanie Sprievodcu oblasťami MiniTool zadarmo

Počas inštalácie sa uistite, že neinštalujete žiadne nežiaduce doplnky. Potom spustite nástroj a kliknite na Spustite aplikáciu. Zobrazí sa textový a grafický prehľad o obsadenosti disku. Teraz máte v skutočnosti dve možnosti, ktoré nakoniec vedú k rovnakému výsledku. Najjednoduchší spôsob môže byť nasledujúci.

Pravým tlačidlom myši kliknite na ľubovoľný prehľad vo svojom oddiele C a vyberte príkaz Predĺžiť (rozšíriť). Včela Vezmite voľné miesto z vyberte nepridelenú časť disku, niečo ako x [nepridelené]. Ak si chcete uplatniť nárok na všetok voľný priestor, posuňte posuvník úplne doprava.

Ak všetko vyzerá dobre, stlačte Ok. Požadovanú akciu nájdete vľavo dole na adrese Čakajúce operácie. Stlačte Podať žiadosť a potvrďte pomocou Áno efektívne ich implementovať.

Existuje aj iná metóda. Pravým tlačidlom myši kliknite na svoj oddiel D a vyberte príkaz Presunúť / zmeniť veľkosť. Potiahnite tlačidlo so šípkou doprava na úplný koniec neprideleného priestoru a potom pretiahnite tlačidlo so šípkou doľava (ktoré označuje začiatok vášho oddielu D) doprava. Robíte to, kým nebude pre váš oddiel C k dispozícii dostatok miesta.

Potom idete pracovať pre oddiel C podľa popisu: vyberte Predĺžiť a označte voľný priestor. Potom môžete obidve operácie potvrdiť pomocou Podať žiadosť a s Áno.

Ponorte sa hlbšie do Windows 10 a prispôsobte si operačný systém pomocou našej Tech Academy. Vyskúšajte online kurz Windows 10 Management alebo si pozrite balíček Windows 10 Management vrátane technologickej a praktickej knihy.

Preneste Windows na nový disk

K tretiemu a trochu zložitejšiemu scenáru: váš súčasný disk je skutočne na dobrej strane a len ťažko z neho vyťažíte miesto na disku. Potom už nezostáva nič iné, než dokúpiť ďalší, väčší a možno rýchlejší (SSD) disk.

Predpokladáme, že ide o sata disk a pravdepodobne ho môžete zavesiť na voľný sata konektor a ditto napájací kábel. Na prenosnom počítači môžete dočasne pripojiť druhú jednotku ako externú jednotku pomocou adaptéra USB-na-SATA. Potom reštartujte počítač, aby program MiniTool Partition Wizard detekoval obe jednotky správne.

Potom vyberte v okne sprievodcu Sprievodca migráciou OS na SSD / HD. kliknite na Ďalšie a zvýraznite (systémový) disk, ktorý chcete preniesť. Možno tu budete chcieť možnosť I. by som chcel vymeniť môj systémový disk za iný pevný disk Vyberám. V takom prípade Sprievodca oblasťami MiniTool prenesie všetky oddiely na vašom systémovom disku, nielen tie oddiely, ktoré operačný systém nevyhnutne potrebuje.

kliknite na Ďalšie a označte ďalší disk. Majte na pamäti, že táto operácia nenávratne vymaže všetky existujúce údaje na cieľovej jednotke. Svoju voľbu potvrďte pomocou Ďalšie a s Áno.

Spravidla sa otvorí ďalšie dialógové okno, v ktorom máte dve možnosti. Môžete sa rozhodnúť pre Kopírujte oddiely bez zmeny veľkosti. Týmto sa udržia oddiely pôvodného disku v presnej veľkosti. To sa nám nezdá optimálne, pretože musíte ešte rozšíriť systémový oddiel na cieľovom disku.

Myslíme si, že lepšia voľba Prispôsobte oddiely na celý disk. Týmto sa predvolene proporcionálne zväčšujú všetky oddiely na pôvodnom disku, až kým sa nevyužije celé miesto na cieľovom disku. Z rovnakého dialógového okna môžete zaistiť, že napríklad iba váš systémový oddiel bude mať pridelené viac miesta a že akýkoľvek zostávajúci nepridelený priestor bude umiestnený vedľa a výlučne v zadnej časti disku.

Značka začiarknutia na Zarovnajte oddiely na 1 MB snaž sa. Upozorňujeme, že s bezplatnou verziou môžete vykonať migráciu operačného systému medzi jednotkami iba s rovnakým štýlom oddielov (mbr alebo gpt). Varianta s plateným profíkom takúto konverziu stále umožňuje (59 dolárov). Potvrďte pomocou Ďalej, Dokončiť, Použiť a znova s Áno.

Teraz môžete dostať správu, že sa (systémový) disk používa. Potom si vyberiete Reštartuj terazaby nástroj mohol po reštarte pokračovať v procedúre. Alebo si zakúpite profesionálnu verziu. To vám umožní vytvoriť bootovacie médium, z ktorého sa dá bootovať počítač. Odtiaľ môžete vykonať operáciu prenosu bez reštartu.

Keď je všetko prehľadne dokončené, môžete pôvodný disk vymeniť za druhý. Alebo nastavíte bios tak, aby PC odteraz štartovalo z toho disku navyše. Teraz vám zostáva dostatok miesta na ukladanie súborov a inštaláciu softvéru!

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found