Blog

MacBook Air 2018 vs 2015: Čo sa zmenilo?

MacBook by mohol využívať upgrade a s príchodom MacBook Air 2018 sa Apple stretáva s ľuďmi, ktorí o to roky žiadajú. Čo sa zmenilo za tri roky?

Prvý pohľad na nový MacBook a prisahali by ste, že ide o starší model. Apple sa v dizajne zmenil veľmi málo, urobil však zásadné úpravy obrazovky a procesora. A to sa priamo odráža na cene kedysi cenovo dostupného notebooku od spoločnosti Apple.

Dizajn

Zmierte sa s tým: MacBook Air 2015, rovnako ako staršie modely, sú celkom nadčasové produkty. Najmä keď sa pozriete na dizajn, ktorý aj po rokoch príkladne používajú konkurenti. Elegantný dizajn mohol mať za následok úspešný vývoj luxusných notebookov, ktoré fungujú na Windows. Aj podľa dnešného štandardu je Macbook Air stále jedným z najtenších, najľahších a najštýlovejších notebookov na trhu.

Nie je to tak, že by sa na vzhľade vôbec neurobili žiadne zmeny: nový notebook Apple je o 10% tenší a ľahší a obruby na vonkajšej strane obrazovky sú menej široké.

Nový notebook podporuje Touch ID (snímač odtlačkov prstov v klávesnici) a má 3,5 mm port pre slúchadlá a dve pripojenia USB-C s podporou Thunderbolt. Porty môžu ovládať 5K obrazovku.

Podľa spoločnosti Apple stereofónne reproduktory MacBooku Air produkujú o 25 percent viac zvuku ako predchádzajúci model a vylepšené sú aj basy.

Vďaka tomu sa nový dizajn zlepšil vo flexibilite a prenosnosti, ale ponecháva malý priestor na revolučné prepracovanie, ako to MacBook Air v roku 2015 skutočne ukázal oproti konkurencii.

Je znepokojujúce, že Macbook Air 2018 má klávesnicu Butterfly, čo prospieva dizajnu. Ale nesprávny drobček vedie k stovkám eur nákladov na opravu, ako je vidieť na videu nižšie. Hovoríme o nákladoch na opravu. Prítomný je aj čip T2, ktorý pod rúškom bezpečnosti odstavil opravárov na vedľajšiu koľaj.

Displej

Vyššie rozlíšenie je jednoznačne najväčšou zmenou verzie MacBooku Air z roku 2018. Rozlíšenie sa vďaka marketingovému tímu spoločnosti Apple volá Retina Display a má 2880 x 1800 pixelov, čo je štyrikrát ostrejšie ako v prípade modelu z roku 2015. Okrem toho by obrazovka zobrazovala o 48% viac farieb.

V čase uvedenia MacBooku Air na trh v roku 2015 nebola obrazovka notebooku s rozlíšením 1 440 x 900 pixelov ani zďaleka taká ostrá ako konkurencia v rovnakom cenovom segmente. Väčšina drahších notebookov už v tom čase podporovala 1080p.

Legendárna dlhá výdrž batérie MacBooku Air v roku 2015 napriek tomu nebola možná bez týchto ústupkov na obrazovke. A tým, ktorí notebook používali iba na úpravu textu alebo na odosielanie e-mailov, nebolo treba sa sťažovať. Otázkou zostáva, či batéria MacBooku Air 2018 vydrží pri ostrejšej obrazovke rovnako dlho ako model 2015.

Výkon a cena

Kde MacBook Air 2018 zaostáva, je v oblasti procesora. V notebooku Apple bohužiaľ nenájdete veľmi ťažký procesor Intel Core. Niektorí dúfali v štvorjadrový procesor, ale bohužiaľ si musia vystačiť s dvojjadrovým procesorom Intel Core i5. Aj čo sa týka pamäte DDR3 2133MHz, nové zariadenie neboduje veľmi dobre, vzhľadom na to, že model z roku 2015 disponoval aj (aj keď o niečo pomalšou) verziou tejto pamäte. Mnoho notebookov už má DDR4, ktoré podporujú väčšie kapacity. Kapacita pamäte MacBooku Air sa zvýšila z 8 na 16 GB.

cena

Najlacnejšia verzia (8GB / 128GB) stojí 1349 eur. Model s väčšou úložnou pamäťou (8GB / 256GB) bude stáť 1599 eur. Prvý MacBook Air bol stále považovaný za najdostupnejší Mac, ale už to nie je možné. Trend, ktorý vidíme u všetkých produktov Apple.

Na čo to príde

Áno, MacBook Air 2018 je nepopierateľne lepší ako jeho o tri roky starší predchodca, má obrazovku s vyšším rozlíšením a nový procesor. Nie všetci používatelia MacBooku Air 2015 zároveň uvítajú niektoré nové zmeny, napríklad trackpad Force Touch citlivejší na tlak a vyššiu cenu.

Pre niekoho nemusí byť MacBook Air 2018 úspešným nástupcom cenovo dostupného notebooku Apple, ale skôr vynovenou verziou 12-palcového MacBooku.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found