Ako

7 tipov na zostavenie tichého počítača

Jednou z nevýhod počítača je, že vydáva oveľa väčší hluk ako notebook. Úplne v porovnaní s tichým telefónom alebo tabletom. Ako stíšite ten stolný počítač? Ktorá časť vytvára najväčší hluk a čo s tým môžete robiť?

Aby ste mohli stíšiť počítač, musíte najskôr zistiť, ktoré časti produkujú najväčší hluk. Potom ich nahradíte tichšími časťami alebo sa ich pokúsite upokojiť iným spôsobom. Jediným spôsobom, ako to zistiť, je krátkodobé vypnutie ventilátorov jeden po druhom, aby ste počuli, ktorý z nich je najhlasnejší. Toto je dosť ťažké určiť a nefunguje to u všetkých komponentov: napríklad nemôžete zastaviť vetranie napájacieho zdroja. Prečítajte si tiež: Nepanikárte! 5 problémov s počítačom, ktoré ste vyriešili sami.

V rámci našej misie, aby bol váš počítač tichší, prechádzame každou jeho časťou. Ak namiesto toho, aby bol váš súčasný počítač tichší, chcete iba zostaviť nový tichý počítač s tichými časťami, budete musieť postupovať rovnako. Aj vtedy je potrebné hľadať pre každú časť najtichšie riešenie.

01 Systémová skrinka

Aby sme získali tichý systém, nemali by sme podceňovať význam systémovej skrinky. Skrinka je už vybavená ventilátormi, ktoré môžu mať vyšší zvukový výkon, ako je potrebné (pozri časť 2). Niektoré skrinky sú štandardne vybavené dosť hlučným zdrojom energie (pozri časť 7). Okrem toho je dôležitá kvalita skrinky: ak máte doslova haraburdu, vibrácie pohyblivých častí vytvárajú rezonanciu. Možné príčiny rezonancie sú váš pevný disk, grafická karta, napájací zdroj, ventilátory a chladič procesora.

Všetky by mali byť utiahnuté, pokiaľ je to možné, absorpčnými gumami medzi skrutkami, čo znižuje rezonanciu. Preto vždy odporúčame skrinku so skrutkami, aby ste mohli všetko poriadne zaistiť. Zostavenie bezskrutkovej skrinky môže byť jednoduchšie, ale všetko je oveľa menej bezpečné, čo znamená, že s rezonanciou získate oveľa väčšie problémy. Na trhu je množstvo tichých skriniek. Zaplatíte za to o niečo viac, ale tieto skrinky sú už štandardne vybavené zvukotesným materiálom a tichými ventilátormi. Väčšinou však preferujeme holú skrinku bez ventilátorov a napájania. Potom môžete vybrať a nainštalovať tiché ventilátory a tichý zdroj napájania do systémovej skrinky. Je možné dovybaviť vašu systémovú skrinku zvukotesným materiálom. Webový obchod www.ikbenstil.nl okrem iného predáva tlmiace rohože. Ak ste zostavili systémovú skrinku z tohto materiálu, bude zvuk celého vášho počítača stlmený. Nechcete to robiť sami? Vyššie uvedený webový obchod predáva aj kompletne zostavené tiché počítače.

02 Tichšie vetranie

Šasi aj ventilátory procesora sú zvyčajne pripojené k základnej doske. Niekedy je ventilátor systémovej skrinky priamo pripojený k zdroju napájania. Ventilátory pripojené k základnej doske je možné nastavovať v systéme BIOS alebo UEFI základnej dosky. Tu ich môžete nastaviť na maximálny počet otáčok. Nastavenia chladiča procesora sa dajú často upraviť tak, že ventilátor začne pracovať rýchlejšie iba od určitej teploty. Ľahko to nastavíte na 70 stupňov: iba pri dosiahnutí tejto teploty vykoná chladič CPU maximálny počet otáčok. Ďalším užitočným nástrojom je ovládač ventilátora. Tie sa už dajú kúpiť za zhruba tridsať eur a pomocou nich môžete ručne ovládať rýchlosť svojich fanúšikov. Ak s týmto napájate svojich fanúšikov na 7 voltov namiesto 12 voltov, budete počuť zreteľne znateľný zvukový rozdiel.

To samozrejme má vplyv aj na výkon chladenia, ale ak ste si zaobstarali dobrý chladič procesora, nebude to veľký problém. Je možné vymeniť ventilátory procesora a systémovej skrinky za tichšie. Značky ako be quiet!, Noiseblocker, Scythe a Noctua sú dobrými a tichými ventilátormi pre prípad, ktoré sa oplatí kúpiť, ak štandardné ventilátory vytvárajú príliš veľký hluk. Dostatočné recenzie nájdete aj online pre fanúšikov prípadov. Pri výbere ventilátora dbajte nielen na zvukový výkon, ale aj na vzduchový výkon. Ticho je v poriadku, ale ventilátor musí robiť svoju prácu poriadne. Buď ticho! Pure Wings 2 120 mm je tichý ventilátor, ktorý tiež pohybuje dostatočným množstvom vzduchu. Venujte zvláštnu pozornosť veľkosti použitých ventilátorov: moderné systémové skrinky majú zvyčajne ventilátory 120 mm, ale v starších systémových skriniach sa vyskytuje aj 100 mm.