Preskúmanie

Motorola Moto E5 - Lacný smartphone s dlhým dychom

Séria Motorola E sa skladá z cenovo dostupných smartfónov, ktoré - podľa našich skúseností - poskytujú vynikajúcu hodnotu za peniaze. Zdá sa, že nový Moto E5 (149 eur) pokračuje v tejto tradícii a sľubuje dlhú výdrž batérie ako doplnok. V tejto recenzii Motorola Moto E5 sa na ňu pozrieme bližšie.

Motorola Moto E5

cena € 149,-

Farby Šedá a zlatá

OS Android 8.0 (Oreo)

Obrazovka 5,7 palcový LCD (1440 x 720)

procesor Štvorjadrový procesor 1,4 GHz (Snapdragon 425)

RAM 2 GB

Skladovanie 16 GB (rozšíriteľný pomocou pamäťovej karty)

Batéria 4 000 mAh

fotoaparát 13 megapixelov (zadný), 5 megapixelov (predný)

Pripojiteľnosť 4G (LTE), Bluetooth 4.2, WiFi, GPS

Formát 15,4 x 7,2 x 0,9 cm

Váha 174 gramov

Webová stránka www.motorola.com 8 Skóre 80

  • Pros
  • Takmer skladom Android 8.0 (Oreo)
  • Dlhá výdrž batérie
  • Dual SIM a snímač odtlačkov prstov
  • Masívny dizajn
  • Negatíva
  • Vyžaduje sa pamäťová karta
  • Žiadna aktualizácia systému Android Pie

Moto E5 je dizajnovo veľmi podobný svojim predchodcom, aj keď Motorola urobila niekoľko vylepšení. Napríklad zadná strana už nie je vyrobená z plastu, ale z kovu a na zadnej strane je v logu Moto skener odtlačkov prstov. Vďaka tomu bude Moto E5 vyzerať luxusnejšie a odomknete ho rýchlejšie. Prístroj vďaka zaoblenému dizajnu sedí pekne v ruke. Veľká 5,7-palcová obrazovka využíva rozšírený pomer 18: 9 a rámy okolo displeja sú pomerne úzke. Väčšina ľudí preto môže inteligentný telefón Motorola ovládať jednou rukou.

Výdrž batérie dva dni

Pri váhe 175 gramov je Moto E5 na ťažkej strane, za čo môže väčšia obrazovka a enormná 4000 mAh batéria. Pri bežnom používaní vydrží dva dni. Tým, ktorí sa menej pozerajú na svoj telefón, stačí batériu nabiť niekoľkokrát týždenne. Nabíjanie je pomerne rýchle cez micro-USB.

LCD displej Moto E5 s HD rozlíšením je dostatočne ostrý pre lacný smartphone. Pri prezeraní fotografií a videí môžete rozlíšiť jednotlivé pixely, ale čiastočne preto, lebo farebná reprodukcia obrazovky je dobrá, len ťažko to vyrušuje.

Micro-sd a dual-sim

Príjemnou vlastnosťou Motorola Moto E5 je, že prehltne dve SIM karty a kartu micro SD. U väčšiny (lacných) smartfónov vkladáte kartu micro-sd do druhého slotu pre sim karty, takže máte jednu sim kartu a micro sd alebo dual sim bez micro sd. Moto E5 má tri sloty na karty, takže si nemusíte vyberať.

Výkon telefónu je dostatočný s procesorom Snapdragon 425 a 2GB RAM, aj keď úložná pamäť je na malej strane. Softvér zaberá polovicu 16 GB interného úložného priestoru, vďaka čomu sa slot na kartu micro-SD dobre hodí. Takto môžete ľahko a relatívne lacno rozšíriť úložnú pamäť (maximálne 128 GB).

Predný a zadný fotoaparát s rozlíšením 5 a 13 megapixelov snímajú vynikajúce fotografie pre použitie v záhrade a kuchyni, ale príliš veľa ich nečakajte.

Žiadna aktualizácia systému Android Pie

Motorola Moto E5 beží na takmer neupravenej verzii Androidu 8.0 (Oreo), s iba niekoľkými aplikáciami od spoločností Motorola a Microsoft Outlook a LinkedIn. Posledné dva menované nie je možné odstrániť, čo si myslíme, že nie je úhľadné. Spoločnosť Motorola nedávno oznámila, že Moto E5 nedostane aktualizáciu na nový Android 9.0 (Pie). Telefón dostane bezpečnostné aktualizácie v blízkej budúcnosti, aj keď nie je jasné, ako často a ako dlho.

Záver

Za 150 eur ponúka Motorola Moto E5 solídny dizajn, dobrú obrazovku a funkcie ako dual-sim a snímač odtlačkov prstov. Ak k tomu pridáte dlhú výdrž batérie a skladový Android 8.0 (Oreo), máte hotový smartphone pre menej náročného používateľa za málo peňazí. Tí, ktorí oceňujú aktualizácie softvéru, by sa mali rozhodnúť pre rovnako drahý telefón Android One od spoločnosti Nokia alebo Xiaomi.